لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۲

اشرف غنی: در مشوره هستم تا به افغانستان بازگردم


محمد اشرف غنی

رئیس جمهور افغانستان که کشورش را ترک کرده، در یک پیام ویدیویی از امارات متحده عربی شب گذشته (۲۷ اسد) گفت که به کابل باز می‌گردد.

محمد اشرف غنی روز یک‌شنبه (۱۷ آگست) کابل را ترک کرد و امرالله صالح معاون وی گفته که بر اساس قانون اساسی، او سرپرست ریاست جمهوری است.

امروز بیست و هشتم اسد با سالروز استرداد استقلال افغانستان مصادف است. از این روز برخی‌ها در حالی بزرگداشت می‌کنند که در کابل خلای قدرت وجود دارد.

طالبان روز یک‌شنبه به شهر کابل داخل شدند، رئیس جمهور محمد اشرف غنی بطور مخفیانه از افغانستان خارج شد و وزارت امور خارجه امارات متحدۀ عربی دیروز اعلام کرد که آقای غنی را به دلایل بشردوستانه پذیرفته است.

طالبان در شهر کابل
طالبان در شهر کابل

درست چند ساعت بعد از اعلام این خبر، محمد اشرف غنی دیروز در یک پیام ویدیویی گفت که برای بازگشت به افغانستان تلاش می‌کند: "من قصد فرار و جلا وطنی ندارم. فعلاً در امارات هستم تا خونریزی و فاجعه جلوگیری شده باشد. همین حالا در مشوره هستم تا به افغانستان برگردم و به تلاش‌هایم برای تأمین عدالت، حاکمیت افغان‌ها در کشورمان و اعادۀ ارزش‌ها و دستاوردهای واقعی اسلامی و ملی مردم افغانستان، با هم مبارزه کنیم."

آقای غنی افزود که در تاریخ این کشور، ملا محمد عمر، عبدالرحمن خان، امیر دوست محمدخان، امیر شیرعلی خان و شماری دیگری از رهبران افغان برای خدمت به مردم بیرون رفته و بازگشته اند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان که کشورش را ترک کرده، شب گذشته در پیامی از امارات متحده عربی که در صفحه فیس بوک او نشر شد، از تلاش‌های جاری صلح در کابل حمایت کرد: "من از مذاکرات جاری که توسط حکومت آغاز شده و اکنون توسط داکتر عبدالله و حامد کرزی رئیس جمهور سابق پیش برده می‌شود، حمایت می‌کنم. این پروسه باید کامیاب شود."

انس حقانی یک رهبر شبکه حقانی، با حامد کرزی رئیس جمهور سابق، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی و سایر مقام‌های افغان در کابل، دیدار کرده است.

دیدار انس حقانی با رهبران افغان در کابل
دیدار انس حقانی با رهبران افغان در کابل

سایر رهبران طالبان در کندهار هستند. ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز روز سه‌شنبه به کندهار، رفته است.

در آستانه ۱۰۲ مین سالروز استرداد استقلال افغانستان، شماری از افغان‌ها در شهرهای جلال آباد، خوست، اسعدآباد و سایر مناطق افغانستان به حمایت از بیرق سه رنگ این کشور اعتراض کرده‌اند.

طالبان بیرق سه رنگ افغانستان را از اکثر ساختمان‌های دولتی برداشته، بیرق سفید خود را جایگزین آن کرده‌اند که با مخالفت شماری از افغان‌ها، مواجه شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در جریان این اعتراض‌ها، روز سه‌شنبه در اولین کنفرانس خبری‌اش در کابل گفت، حکومت بعدی در مورد بیرق تصمیم خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG