لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۹ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۵۲

"طالبان مانع رفتن آموزگاران زن در بدخشان نشده‌اند"


آرشیف، یکی از مکاتب افغانستان

شماری از آموزگاران زن درولایت بدخشان می‌گویند که طالبان آن‌ها را از رفتن به مکتب منع نکرده اند.

پس از سقوط تمامی بخش‌های بدخشان بدست طالبان، تمام شاگردان و معلمان طبقه اناث در این ولایت نگران بودند که دیگر جنگجویان طالب مانع رفتن آنان به مکتب می‌شوند.

شماری از آموزگاران زن در بدخشان حالا از ادامه آموزش دختران و تدریس آموزگاران در سراسر این ولایت خبر می‌دهند.

سلیمه معلم در یکی از مکتب‌های شهر فیض آباد مرکز بدخشان به رادیو آزادی می‌گوید که از یک هفته به این‌سو مقام‌های طالبان به آنان اجازه مکتب رفتن را داده است، اما تاکید کرده‌اند که حجاب اسلامی را رعایت کنند.

سلیمه گفت: "بعد از این که طالبان مرکز بدخشان را تصرف کردند به ما اجازه تدریس را دادند. اما این گروه گفته اند که باید با حجاب اسلامی به مکتب برویم و مانند گذشته آزاد نیستیم."

موقعیت بدخشان در نقشه افغانستان
موقعیت بدخشان در نقشه افغانستان

خدیجه هم مانند سلیمه آموزگار در یکی از مکاتب ولسوالی شهدای بدخشان به رادیو آزادی می‌گوید که مقام‌های طالبان گفته اند که زنان می‌توانند درک نار تدریس دختران، تا صنف ششم طبقه ذکور را نیز آموزش دهند.

خدیجه گفت: "طالبان گفتند که باید حجاب داشته باشیم. و همچنان به ما اجازه داده اند که تاصنف ششم طبقه ذکور را نیز تدریس کنیم."

ازسوی هم مولوی نثار احمد احمدی یک مقام امارت اسلامی در بدخشان به رادیو آزادی می‌گوید که این گروه در کنار این که زمینه آموزش و تدریس را برای شاگردان و استادان طبقه اناث مساعد کرده‌اند، تامین امنیت این بانوان را در اولویت کارشان قرار داده‌اند.

احمدی گفت: "مجاهدین امارت اسلامی نه تنها مانع تدریس طبقه اناث نشده‌اند، بل ما تامین امنیت به آنان کردیم . گزمه‌های شهری ایجاد کردیم تا بچه‌های ویلگرد مزاحم دختران در مسیر راه نشوند."

از این که حق آموزش داختران ازسوی طالبان پایمال نه شده است، با استقبال گرم دانشجویان دختر در بدخشان مواجه شده است.

کیهانه ۱۴ ساله شاگرد صنف هفتم دریکی از مکاتب مرکز بدخشان از گروه طالبان می‌خواهد که اجازه ادامه تحصیل تا سطح لیسانس و ماستری را به بانوان افغان بدهند.

کیهانه گفت: "از این که طالبان اجازه مکتب رفتن را به ما داده اند خیلی خوشحال هستیم اما از طالبان می‌خواهم که بگذراند ما تا سطح بالا تدریس کنیم و در آینده مصدر خدمت به وطن خود شویم."

جنگجویان طالبان در افغانستان
جنگجویان طالبان در افغانستان

دو هفته قبل شهر فیض آباد مرکز بدخشان پس از دو ماه محاصره بدست جنگجویان طالب سقوط کرد و این ولایت بگونه کامل به تصرف این گروه درآمد.

هرچند در این مدت تا هنوز اکثر اداره‌های دولتی مسدود است اما نهادهای آموزشی مانند مکاتب از یک هفته این سو از سرگرفته شده است.

اکنون معلمان و شاگردان طبقه اناث در بدخشان انتظار دارند که صلح در کشور برقرار شود و آنان مانند گذشته آزادانه برای ادامه تحصیل رفت آمد کنند.

XS
SM
MD
LG