لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۲۹

خواست کشورهای خارجی از طالبان: مانع خروج افغان‌ها نشوید


کشورهای خارجی از طالبان خواسته اند که مانع خروج افغان‌ها از طریق میدان هوایی حامد کرزی نشوند.

کشورهای خارجی از طالبان خواسته اند که مانع خروج افغان‌ها از طریق میدان هوایی حامد کرزی نشوند.

بعد از آنکه طالبان روز یک‌شنبه به کابل داخل شدند ده‌ها هزار نفر به‌سمت میدان هوایی کابل یورش بردند که در بیروبار دست کم ۱۲ نفر در داخل و اطراف میدان کشته شدند و میلیون‌ها دالر به تاسیسات ترمینل میدان خساره وارد شد.

کشورهای خارجی که برای بیرون کردن هزاران افغان از این‌کشور تلاش دارند، از طالبان خواسته اند که راه رفتن این افراد به میدان هوایی را بسته نکنند.

این افغان‌ها کسانی اندکه با کشورهای خارجی در افغانستان کار کرده اند.

از روز ۱۵ ماه اگست که طالبان به کابل وارد شدند هزاران افغان سعی می‌کنند که کشور خودرا ترک کنند. رهبران طالبان گفته اند آنها خواهان صلح اند و می‌خواهند در پرتو شریعت اسلامی یک حکومت را تشکیل دهند.

طالبان همچنان اطمینان داده اند که از دشمنان خود انتقام نمی‌گیرند. اما در گزارش‌ها دیده می‌شود که در اطراف میدان هوایی کابل پوسته‌ها ساخته شده و حتی به کسانی که اسناد سفر هم دارند اجازه رفتن به میدان داده نمی‌شود.

یک پوسته طالبان در یکی از دروازه‌های‌ میدان هوایی کابل
یک پوسته طالبان در یکی از دروازه‌های‌ میدان هوایی کابل

منابع طالبان و ناتو تایید کرده اند که تا حال در داخل و اطراف میدان هوایی کابل ۱۲ نفر کشته شده اند.

بعد از تصرف کابل توسط طالبان جو بایدن رئیس جمهور امریکا در اولین مصاحبه خود گفت که طالبان کمک می‌کنند تا شهروندان امریکا و متحدین آنها از افغانستان بیرون شوند، اما به گفته آقای بایدن خروج یک تعداد از افغان‌هایی‌که باکشورهای جهان در این جا کمک کرده و حیات آنها شاید در خطر باشد، تا حدی به مشکل روبه‌رو شده است.

جو بایدن رئیس جمهور امریکا
جو بایدن رئیس جمهور امریکا

آقای بایدن به تلویزیون (ای‌بی‌سی) گفت قوای امریکا شاید بعد از ۳۱ماه اگست هم در افغانستان حضور داشته باشند زیرا برای خروج امریکایی‌ها از افغانستان به آنها نیاز خواهند داشت.

قبل از این آقای بایدن گفته بود که آخرین سرباز امریکایی در ۳۱ ماه اگست افغانستان را ترک خواهد کرد.

تا حال طیاره‌های نظامی امریکا در تخلیه امریکایی‌ها و متحدین آنها از افغانستان سهم دارند. اما اکنون مقامات هوانوردی امریکا می‌گویند که طیاره‌های شرکت‌های ملکی این کشور هم در تخلیه این افراد می‌توانند سهم بگیرند.

از سوی دیگر شیرمن معاون وزارت خارجه امریکا در واشنگتن گفت انتظار دارند که طالبان به تمام افغانهایی که با کشورهای خارجی کمک کرده اند و می‌خواهند افغانستان را ترک کنند، اجازه سفر بدهند.

خانم شیرمن افزودگزارش‌های را بدست آورده اند که طالبان جلو آن افغانهای را که می‌خواهندکشور خودرا ترک کنند، می‌گیرند.

XS
SM
MD
LG