لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۳

شماری از شیعه‌ها: مراسم عاشورا امسال کمرنگ اما در فضای امن برگزار شد


برگزاری مراسم عاشورا در کابل

شماری از شیعه‌ها می‌گویند کهمراسم عاشورا امسال کمرنگ اما در فضای امن برگزار شد.

امسال مراسم عاشورا در افغانستان در زیر حاکمیت طالبان برگزار شد.

مراسمی که سال‌های گذشته پررنگ‌تر برگزار می‌شد، اما امسال به دلیل تحولات سیاسی اخیر محدود بود.

سیدعلی جاوید، رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان به رادیوی آزادی می‌گوید که طالبان امسال امنیت مراسم عاشورا را خوب تأمین کردند.

سیدعلی جاوید، رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان
سیدعلی جاوید، رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان

آقای جاوید گفت: "بیشترین چیزی که مردم ضرورت داشت امنیت بود، فعلاً امنیت تأمین است، برخورد طالبان با مردم به خصوص در مراسم عاشورا با مردم خوب است. برخی‌هایشان در مراسم عاشو شرکت کردند و سخنرانی هم کردند. فعلاً وضعیت خوب است."

درسالهای گذشته در چنین روزهایی عزاداران عاشورا گواه حمله‌های انتحاری و انفجاری بوده اند که این رخدادها تلفات غیرنظامیان را نیز در پی داشته است.

از همین رو سالهای گذشته این روز با آماده‌گی‌های ویژه امنیتی برگزار میشد، اما امسال شهروندان کشور این روزها را در فضای متفاوتی بزرگداشت کردند.

آماده‌گی‌ها برای برگزاری مراسم عاشورا در کابل
آماده‌گی‌ها برای برگزاری مراسم عاشورا در کابل

سیر نیکزاد یکی از ساکنان کابل: "با توجه به تحولات اخیر که در داخل کشور رخ داد با وجود آن مردم از دهم محرم بزرگداشت کردند و یاد و خاطر شهادت امام حسین و۷۲ تن از یارانش را گرامی داشت کردند، اما با وجود مشکلات که قبلاً در افغانستان وجود داشت همان دلهره که طالب و دیگر گروهی حمله‌کند امسال فضل خدا دلهره کاملاً از بین رفته بود، اما تحولاتی که رخ داد متاسفانه سبب شد که مردم دچار سراسیمه‌گی شوند و این روز را درست گرامی داشت نکنند او شور و هیجان که درسالهای پیش بود را شاهد نبودیم."

طالبان روز پیش اعلام کردند که عزاران داران حسینی می‌توانند با آرامش خاطر. و در فضای مطمین از روز عاشورا بزرگداشت کنند.

XS
SM
MD
LG