لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۴

ملل متحد: طالبان فهرست افرادی را تهیه کرده که می‌خواهند آنها را دستگیر کنند


نشان سازمان ملل متحد

یک سند سری ملل متحد نشان می‌دهد که طالبان به دنبال تصرف کابل و شهرهای دیگر، لیست افرادی را تهیه کرده که می‌خواهند آنها را دستگیر کنند.

در یک سند محرمانۀ سازمان ملل متحد گفته شده است که طالبان جستجو برای پیدا کردن افرادی را که با نیروهای امریکایی و ناتو کار کرده اند تشدید بخشیده اند.

در این سند که آن را برخی خبرگزاری‌ها از جمله فرانسپرس دیده است آمده که طالبان یک لیست دارند و در آن افرادی که باید در گام اول دستگیر شوند نشانی شده اند.

در سند همچنان گفته شده، کسانیکه در اردو، پولیس و واحدهای تحقیقاتی ایفای وظیفه کرده اند، بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

بر اساس سند، طالبان برای دستگیری اعضای خانواده‌های افراد مطلوب، خانه‌ها را تلاشی می‌کنند.

در سند گفته شده که طالبان در مسیر راه میدان هوایی بین‌المللی کابل و همچنان در جلال آباد و دیگر شهرهای بزرگ پوسته‌های تلاشی ایجاد کرده اند و افرادی را جستجو می‌کنند که طبق لیست شان باید بازداشت شوند.

در بارۀ این سند که توسط مرکز بین‌المللی ناروی تهیه شده روز پنجشنبه گزارش شد.

این مرکز، اطلاعات استخباراتی را به نهادهای ملل متحد فراهم می‌کند.​

افراد گروه طالبان در یک پوسته بازرسی
افراد گروه طالبان در یک پوسته بازرسی

کرستیان نیلیمان رئیس این مرکز به خبرگزاری فرانسپرس گفته است، پیشبینی می‌کند که اعضای خانواده‌های افرادی که با نظامیان ناتو و امریکا کار کرده اند شکنجه و کشته خواهند شد.

در این سند سِری ملل متحد نیز گفته شده است که طالبان جاسوسان جدید می‌گمارند و با این، لیست افرادی که مطلوب دانسته می‌شوند طویل‌تر خواهد شد.

طالبان در بارۀ این سند هنوز تبصره نکرده اند.

پیش از این، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در اولین نشست خبری‌اش شام روز سه شنبه در کابل گفت که جنگ در افغانستان به پایان رسیده و به گفتۀ او طالبان با هیچ‌کس دشمنی ندارند.

مجاهد افزود، افرادی که در جانب مقابل گروه طالبان بودند همه مورد عفو قرار گرفته اند و این گروه با کسانی که با نیروهای خارجی در افغانستان کار و همکاری کرده اند هم انتقام جویانه برخورد نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG