لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۰

امریکا روند تخلیه امریکایی‌ها و افغان‌ها را در کابل شدت می‌بخشد


ایالات متحده در تلاش است تا روند تخلیه امریکایی‌ها و افغان‌ها را در میدان هوایی کابل شدت بخشد.

ایالات متحده در تلاش است تا روند تخلیه امریکایی‌ها و افغان‌ها را در میدان هوایی کابل شدت بخشد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، افراد طالبان و پوسته‌های تلاشی‌شان در اطراف میدان هوایی بین‌المللی کابل، موانع بزرگی در برابر افغان‌های هستند که می‌خواهند افغانستان را ترک کنند.

شماری از شهروندان در حال عبور ار موانع‌های طالبان
شماری از شهروندان در حال عبور ار موانع‌های طالبان

این افغان‌ها هراس دارند که به خاطر همکاری قبلی آنها با خارجی‌ها توسط طالبان هدف قرار خواهند گرفت.

طالبان اما گفته اند افرادی که در جانب مقابل این گروه بودند همه مورد عفو قرار گرفته اند و این گروه با کسانی که با نیروهای خارجی در افغانستان کار و همکاری کرده اند هم انتقام جویانه برخورد نخواهد کرد.

صدها تن از افغان‌های که فاقد هرگونه سند یا مجوز برای تخلیه اند نیز در بیرون از میدان هوایی تجمع کرده اند- آنچه‌که به هرج و مرج افزوده و سبب شده است که برخی از افغان‌های که اوراق در دست دارند و در پروازها تنظیم شده اند نتوانند وارد میدان شوند.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا در نشست خبری در واشنگتن گفت که اسناد ۶۰۰۰ نفر برای تخلیه روز پنجشنبه طی مراحل شد و به گفته او این افزایش قابل توجهی نسبت به روز های گذشته است.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا
نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا

آقای پرایس افزود: "ما به سرعت در حال جابه‌جایی مامورین کنسولی اضافی هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که می‌توانیم از امریکایی‌ها و دیگران استقبال کنیم و این کار را در روزهای آینده ادامه خواهیم داد. وزارت خارجه تیم‌های کنسولی را برای کمک به حمل و نقل به قطر و کویت می‌فرستد. ما تیم‌هایی را به دیگر مکان‌های که اسناد طی مراحل می‌شوند نیز می‌فرستیم. ماموران کنسولی دیگری هم به کابل رسیده اند."

از سویی دیگر جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا دیروز گفت که حدود ۲۰۰۰ تن در دو روز گذشته به بیرون از افغانستان انتقال داده شده اند.

کربی افزود که اردوی امریکا می‌تواند که ۵۰۰۰ تا ۹۰۰۰ نفر را در یک روز تخلیه کند، اما به گفتۀ او تا روز پنجشنبه تعداد بسیار اندک از افراد که باید انتقال می‌شدند توانستند وارد میدان شوند.

شماری از شهروندان در حال ویزا گرفتن
شماری از شهروندان در حال ویزا گرفتن

با این حال، برای امریکا دشوار خواهد بود که همه امریکایی‌ها و افغان‌های را که واجد شرایط و خواهان انتقال از افغانستان هستند تا ۳۱ آگست تخلیه کند.

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده روز چهارشنبه در مصاحبه با ای بی‌سی نیوز گفت، تا زمانی‌که شهروندان آن کشور از افغانستان بیرون نشده اند، نظامیان امریکایی در کابل خواهند ماند.

اردوی امریکا گفته که تا حال در مجموع حدود هفت هزار تن از افغانستان بیرون کشیده شده اند.

بر اساس گزارش‌ها در نتیجۀ هرج‌ومرج و ازدحام تاکنون دست کم ۱۲ نفر در میدان هوایی کابل جان باخته اند.

حداقل دو نفر پس از سقوط از یک طیارۀ نظامی روز دوشنبه جان باختند.

در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی نشر شد، افرادی دیده می‌شوند که در میدان هوایی به سوی این طیاره می‌دوند و به بدنۀ آن آویزان می‌شوند.

XS
SM
MD
LG