لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۸

ملاعبدالغنی برادر، به همراه یک هیئت هشت نفری به کابل رسید


نماینده‌های سیاسی گروه طالبان

ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی تحريک طالبان و رئیس دفتر سیاسی قطر، به همراه یک هیئت هشت نفری به کابل رسید.

اگر چه طی چند روز گذشته میان رهبران طالبان و سیاستمداران در داخل و خارج از کشور در مورد حکومت آینده دیدار و گفتگوها جریان دارد.

اما شماری از رهبران طالبان می‌گویند که ملاعبداغنی برادر معاون تحریک طالبان و رئیس سیاسی دفتر قطر همراه با هیئت هشت نفری‌اش برای بحث‌های جدی در مورد وضعیت روان وارد کابل شده‌اند.

مولوی بلال کریمی، دستیار ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان امروز شنبه به رادیو آزادی گفت که ملاعبدالغنی برادر در کابل گفتگوهای جدی را مورد وضعیت کنونی خواهد کرد.

آقای کریمی افزود: "محترم ملاعبدالغنی برادر آخوند با همراهان خود به کابل آمده‌اند و در مورد موضوعات و مسایل روان بحث‌های جدی جریان دارد، تا از طریق دیالوگ و گفتگوها یک سیستم همه‌شمول به میان آید."

طالبان می‌گویند که ملاعبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان مشغول گفتگو با شماری از رهبران سیاسی در مورد حکومت جدید است.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین و عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در چند روز گذشته با شماری از اعضای ارشد طالبان در کابل دیدار کرده‌اند.

با ورود ملابرادر به کابل به نظر می‌رسد که مذاکرات سیاسی سرعت بیشتری خواهد گرفت.

از سوی هم عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی و حامد کرزی رئیس جمهور پیشین با بزرگان پنجشیر دیدار کرده‌اند.

آقای عبدالله عکس‌هایی از این دیدار با رهبران قومی، علما و فرماندهان پنجشیر را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده و گفته که با آنها تبادل نظر کرده است.

پیش از این نیز میان حامد کرزی رییس جمهور پیشین، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی،فضل‌الهادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه و انس حقانی عضو دفتر سیاسی طالبان دیدارهای صورت گرفته است.

بعد از ورود طالبان ب کابل، این اولین گروه بلندپایه طالبان است که به کابل آمده‌اند.

این در حالی است که محمداشرف غنی به امارات متحده عربی رفته و معاون نخستش امرالله صالح خودش را سرپرست قانونی ریاست جمهوری خوانده است.

از سوی دیگر احمد مسعود پسر احمدشاه مسعود فرمانده سابق جهادی، از مذاکرات مقاومت برضد طالبان خبر می‌دهد.

احمد مسعود در مقاله‌ای در واشنگتن پست نوشته که تسلط طالبان بر افغانستان سبب خواهد شد تا این کشور پناهگاه اصلی تروریستان شود و بار دیگر طرح حمله به دیموکراسی جهان در أفغانستان برنامه‌ریزی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG