لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۶ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۳

اسلام آباد سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل را تکذیب کرد


شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

وزارت خارجه پاکستان خبرهای پخش شده در باره احتمال سفر شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه این کشور به کابل را تکذیب کرد.

این وزارت امروز یکشنبه (۳۱ اسد) در اعلامیه‌ای نوشت که این خبر بی‌بنیاد است و آقای قریشی برنامه‌ای برای سفر به کابل ندارد.

اما سفر آقای قریشی برای تشکیل حکومت آینده افغانستان به کشورهای تاجیکستان، ازبیکستان، ترکمنستان و ایران تایید شده است.

وزارت خارجه پاکستان گفته که این سفر منطقه‌ای تا سه روز دیگر آغاز می‌شود.

این در حالی است که شماری از رهبران سیاسی افغانستان در پاکستان به سر می‌برند.

در افغانستان هنوز حکومتی تشکیل نشده، اما گفتگوها در باره تشکیل آن به شدت ادامه دارد.

ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان در کابل حضور دارد و گفتگوهایی را با شماری از چهره‌های سیاسی مستقر در کابل در این مورد آغاز کرده است.

شماری دیگر از اعضای ارشد طالبان از جمله شهاب‌الدین دلاور با حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی دیدار کرده است.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی گفته که در این دیدار در باره وضعیت جاری در کشور، امنیت مردم، مشارکت گسترده در حکومت فراگیر و حفظ پرچم ملی و احترام به ارزش‌های ملی گفتگو شده است.

از سوی دیگر، جو بایدن رئیس جمهور امریکا در جلسه‌ای با تیم امنیت ملی خود در بارۀ تهدیدهای احتمالی تروریستی در افغانستان گفتگو کرده است.

قصر سفید گفته که در این جلسه در باره وضعیت جاری افغانستان، ختم مشکلات و فعالیت‌های احتمالی تهدیدات تروریستی بحث و گفتگو کرده است.

در چند روز اخیر این دومین جلسه آقای بایدن با تیم امنیت ملی‌اش در باره افغانستان است.

در همین حال، منشی عمومی ناتو در نشست وزیران خارجه این سازمان گفته که حکومت آینده افغانستان باید پیشرفت‌های بیست سال اخیر در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را از نظر نیندازد.

ینس استولتنبرگ از متحدان ناتو و امریکا تقاضا کرده که حکومت آینده افغانستان را باید پس از آن به رسمیت بشناسند که به تعهدات بین‌المللی متعهد شود و به آن عمل کند.

این در حالی است که افغانستان خلای قدرت را تجربه می‌کند و وضعیت بی‌سرنوشتی بر همه عرصه‌های زندگی مردم اثر منفی گذاشته است.

XS
SM
MD
LG