لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۰۹

سازمان همکاری اسلامی: افغانستان به لانه امن تروریستان مبدل نشود


آرشیف، نشست وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی

سازمان همکاری کشورهای اسلامی یا (او آی سی) می‌گوید، نمایندهٔ به افغانستان می‌فرستد تا برای حل بحران این کشور و آشتی ملی میان افغان‌ها کار کند.

این سازمان پس از تصرف کابل توسط طالبان برای حل بحران در افغانستان خواهان یک دیالوگ همه شمول شده، ابراز امیدواری کرد که افغانستان بار دیگر به لانهٔ تروریستان مبدل نشود.

طالبان در دوران حاکمیت قبلی‌شان از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۱ میلادی اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده را در افغانستان پناه دادند.

اسامه بن لادن مسوولیت حمله‌های یازدهم سپتمبر بر ایالات متحده را به عهده گرفت و این باعث شد که امریکا بر افغانستان حمله کند و رژیم طالبان را سقوط دهد.

اسامه بن لادن
اسامه بن لادن

سازمان همکاری کشورهای اسلامی در نشست دیروزش اعلامیه‌ای را منتشر کرد. در اعلامیه از رهبری آینده افغانستان و جامعه بین‌المللی تقاضا شده که نگذارند افغانستان برای ترویستان به یک محل امن مبدل شود.

یوسف الاثایمین، منشی عمومی سازمان همکاری کشورهای اسلامی از بحران بشری در افغانستان یاد کرد و گفت که نمایندهٔ را به افغانستان می‌فرستد تا بر اهمیت صلح و ثبات و آشتی ملی میان افغان‌ها تاکید کند.

این سازمان در اعلامیه خود از همه طرف‌های درگیر بحران افغانستان خواست که از خشونت دست بکشند، مشترکا کار کنند و بر اساس اصول اسلامی از حق زندگی و امنیت افغان‌ها دفاع کنند و به آن احترام بگذارند.

سازمان همکاری کشورهای اسلامی از اعضایش، مؤسسه‌ها و شریکای مالی آن‌ها خواست که هر چه زودتر به افغان‌های نیازمند کمک فوری کنند.

اما در نشست دیروز این سازمان هیچ یک از کشورها کمک تازه را وعده ندادند.

در این حال اصیلا وردک، کمشنر حقوق بشر سازمان همکاری کشورهای اسلامی شام دیروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت، سازمان همکاری کشورهای اسلامی در بحران کنونی کمک زیاد کرده می‌تواند.

هجوم گسترده مردم برای بیرون شدن از افغانستان در اطراف میدان هوایی کابل
هجوم گسترده مردم برای بیرون شدن از افغانستان در اطراف میدان هوایی کابل

بانو وردک می‌گوید: "نخست خواهش من این است که این سازمان در ایجاد حکومت همه شمول با طالبان گفتگو کنند. دوم مساله بیجا شده‌هاست و افغانستان به یک بحران اقتصادی روبه رو می‌باشد. بازارها همه خالی اند و نرخ بلند رفته و دیگر می‌تواند آنانی را که در خطر هستند، به جاهای امن انتقال دهند."

خانم وردک افزود، این سازمان همچنان با طرف‌های شامل یکجا می‌توانند در تشکیل یک حکومت کمک کند.

سازمان همکاری کشورهای اسلامی ۵۰ عضو دارد و مقر آن در شهر جده عربستان سعودی است.

این سازمان در جریان چند سال که طالبان حمله‌های‌شان را بر حکومت پیشین تشدید بخشیده بودند، چند بار تقاضا کرد که از خشونت دست بکشند و راه صلح را در پیش گیرند.

XS
SM
MD
LG