لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۶ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۳

هرج و مرج در میدان هوایی کابل؛ روند تخلیه شهروندان خارجی و متحدان‌شان جریان دارد


روند تخلیه شهروندان خارجی و متحدان افغان‌شان از کابل جریان دارد

تخلیه شهروندان خارجی و همکاران افغان آن‌ها در میان آشفتگی عظیمی از میدان هوایی بین‌المللی کابل همچنان ادامه دارد.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که بیش از ۲۵ هزار شهروند افغانستان از آغاز این روند به کشورهای گوناگون جابجا شده‌اند.

پس از ورود طالبان به کابل، میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل به مرکز توجه مجامع دیپلماتیک در صدر اخبار رسانه‌های جهانی قرار گرفته است.

هزاران نفر برای فرار از سرزمین مادری خود به سوی این میدان هوایی هجوم برده‌اند تا با پروازهای نظامی به کشورهای دیگر منتقل شوند. هجوم بیش از حد مردم، باعث هرج‌ومرج کنترل‌پذیری در اطراف میدان هوایی و ورودی‌های آن شده است.

بیشتر آنها اسناد معتبر برای ورود به میدان هوایی و خروج از کشور ندارند. برخی از افراد حاضر در میدان آشفتگی در آن جا را مرز خطرناکی تا رسیدن مقصد می‌گویند: "وضعیت اینجا به قدری وخیم است که افرادی در جاده دراز کشیده‌اند. واحد ویژه طالبان از خوست به اینجا آمده است و شلیک هوایی می‌کند. تا اندازه‌ای که در همین شلیک هوایی سه یا چهار نفر کشته شدند." ‎

حضور مردم در میدان هوایی بین‌المللی کابل
حضور مردم در میدان هوایی بین‌المللی کابل

پیش از این، گزارش‌هایی مبنی بر زیرپا شدن کودکان در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل منتشر شده است.

با این حال، سفارت آمریکا در کابل روز دوشنبه اعلام کرد کسانی که دعوت‌نامه رسمی و اسناد کشورهای خارجی را ندارند، اجازه ورود به میدان و رفتن به سفر را نیز ندارند.

عبدالله، افسر نیروهای ویژه گفت که دو شب در بیرون میدان بوده، اما به دلیل آشفتگی اوضاع به او اجازه ورود به میدان داده نشد و دوباره به خانه بازگشته است.

عبدالله می‌گوید: "وضعیت داخل میدان بسیار بد است. امکانات وجود ندارد. غذا در دسترس نیست. برخی از افراد حتی جان باخته‌اند. آن‌هایی که ویزا دارند و در مورد انتقال آن‌ها به آن‌ها ایمیل ارسال شده است، بنابر این می‌توانند بروند."

این در حالی است که لوید استین، وزیر دفاع آمریکا در توییتر خود درباره خروج همکاران افغان خود نوشته که در هشت شبانه روز بیش از ۲۵ هزار شهروند افغانستان تخلیه شده‌اند.

او افزوده که دیروز هفت هزار و ۸۰۰ نفر از جمله ۳،۹۰۰ تن در هواپیماهای ارتش و ۳،۹۰۰ نفر با پروازهای چارتر غیرنظامی انتقال داده شده‌اند.

در همین حال ، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا گفته که ۱۳ کشور با پذیرش موقت پناهجویان افغان موافقت کرده‌اند.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا
انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا

منابع طالبان گفته‌اند که مسئولیت تأمین امنیت میدان هوایی کابل به واحد "۳۱۳ بدری" واگذار شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه به رادیو آزادی گفت که افراد مسلح این گروه در میدان هوایی مستقر شده‌اند و سعی می‌کنند اوضاع را کنترل کنند.

به گفته آقای مجاهد، راه میدان هوایی کابل در حال حاضر بسته است، اما مردم می‌توانند دوباره بیرون شوند.

در حال حاضر ۵،۲۰۰ سرباز آمریکایی در این میدان هوایی حضور دارند و بیشتر افراد مسلح طالبان بخش‌های بیرون میدان را کنترل می‌کنند.

پروازهای داخلی و بین‌المللی در کابل در چنین وضعیتی متوقف است.

XS
SM
MD
LG