لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۱ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۱۰

امریکا: عملیات تخلیه افراد از افغانستان از طریق هوا در تاریخ بی‌نظیر است


عملیات تخلیه افراد از افغانستان از طریق میدان هوایی کابل

جک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده امریکا از سربازان امریکایی ابراز امتنان کرد که در بیرون کشیدن مردم از کابل سرگرم فراهم آوری تسهیلات و همکاری بوده اند.

او روز دوشنبه (اول سنبله) در قصر سفید در ارتباط به خروج امریکایی‌ها و افغان هایی که زندگی شان در افغانستان در خطر بود به خبرنگاران معلومات می‌داد. جک سالیوان افزود که آنها از چهاردهم اگست حدود ۳۷ هزار تن را از کابل بیرون کرده اند.

آقای سالیوان گفت که عملیات جاری تخلیه افراد از افغانستان از طریق هوا در تاریخ بی‌نظیر است.

او افزود: " امریکایی ها، اتباع کشورهای سوم، متحدان افغان ما و افغانان تحت تعقیب و یا آنهایی که بیشتر به خطر مواجه بودند، تنها در ۲۴ ساعت ۱۰ هزار و ۴ صد نفر در ۲۸ پرواز طیاره های نظامی امریکایی از کابل به بیرون انتقال یافته اند. علاوه بر این ۶۱ طیاره ایتلاف ۵ هزار و ۹ صد تن را بیرون کرد. این پروازها هر ساعت دوام دارد."

جک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده امریکا
جک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده امریکا

شهر کابل به تاریخ ۱۵ اگست به دست طالبان سقوط کرد، با حاکمیت این گروه در افغانستان مقام‌های کشورهای غربی بشمول امریکا و دیگر کشورها تلاش‌های شانرا برای خروج اتباع، دیپلومات‌ها و افغان‌های همکار شان از افغانستان سرعت بخشیدند.

امریکا حدود شش هزار سربازان خود را در میدان هوایی کابل مستقر کرد، جایی که هزاران پیر، جوان، زن، مرد و کودک جمع شده اند.

ناآرامی و هرج و مرج در میدان هوایی کابل تا هنوز ادامه دارد و هر روز از یک یا دو رویداد و شلیک گلوله خبر داده می‌شود که در نتیجه آن تعدادی کشته و زخمی شده اند.

امریکا در کنار اینکه برای روند خروج مصون مردم هزاران سرباز خود را در میدان هوایی کابل جابجا کرده و در تنظیم میدان کمک می‌کنند، بخاطر حملۀ احتمالی گروه دولت اسلامی موسوم به داعش هم نگران است.

ازدحام در یکی از دروازه های میدان هوایی کابل
ازدحام در یکی از دروازه های میدان هوایی کابل

جک سالیوان مشاور امنیت ملی امریکا می‌گوید که به قوماندانان امریکایی صلاحیت های همه جانبه داده شده تا در برابر تهدیدها آمادگی کامل داشته باشند: " همزمان با اینکه ما عملیات تخلیه را پیش می‌بریم، آمادگی کامل در برابر حملات احتمالی گروه داعش و دیگر گروه‌ ها را داریم و بیدار هستیم. قوماندانان ما در منطقه اقدامات ضروری را انجام داده اند که در برابر چنین حملات آماده باشند. رئیس جمهور ما هم برای قوماندانان هر گونه امکانات فراهم کرده تا برضد چنین حملات آمادگی داشته باشند."

در این میان دیروز دوشنبه در اثر شلیک گلوله در بیرون میدان هوایی کابل یک تن کشته و سه تن دیگر زخم برداشتند.

اجساد افراد در نزدیک یکی از دروازه های میدان هوایی کابل
اجساد افراد در نزدیک یکی از دروازه های میدان هوایی کابل

اردوی جرمنی می‌گوید که یک محافظ افغان در یک آتشباری در دروازه شمالی میدان هوایی کابل کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

اردوی جرمنی در اعلامیه‌ای در توییتر نوشته که آتشباری میان مردان مسلح ناشناس، قوای امریکایی و جرمنی و محافظان افغان رخ داده است.

در اعلامیه گفته نشده که آیا فرد کشته شده از جمله افراد طالبان است یا خیر. این گروه افرادش را برای تامین امنیت اطراف میدان هوایی توظیف کرده است.

XS
SM
MD
LG