لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۱

توقف و تغییر نشرات رسانه‌ها پس از سقوط کابل به دست طالبان


آرشیف، اطاق فرمان تلویزیون خصوصی طلوع

با گذشت ۹ روز از ورود طالبان به کابل، بیشتر رسانه‌های چاپی انتشار نسخه‌های چاپی خود را متوقف کرده و نشرات صوتی و تصویری هم در برنامه‌های خود تغییراتی آورده‌اند.

برخی مسئولان رسانه‌های چاپی که نمی‌خواهند نام‌‌های شان گرفته شود، به رادیو آزادی گفتند که در چاپ نسخه‌های چاپی‌ نشریه‌های‌شان با مشکلات زیادی مواجه هستند .

آنان گفتند اگرچه پخش آنلاین دارند، اما برای فعالیت دوباره نشرات‌شان امید چندانی ندارند.

در عین حال عابد احساس مدیر بخش خبر تلویزیون شمشاد به رادیو آزادی گفت که محدودیت خاصی برای پخش برنامه‌های خود ندارد: "از سوی طالبان بخاطر نشرات ما کدام محدودیت نیست و یا تا کنون وضع نشده است، اما به اساس اعلامیه عمومی که نشر کرده‌اند رسانه‌ها به نشرات‌شان برخی تغییرات آورده‌اند. اصلاً تا کنون وضعیت عادی نیست. وزارتخانه‌ها و ادارات مشخص نشده و به همین دلیل دسترسی به ادارات مشکل است."

آرشیف، برخی از روزنامه های چاپ کابل
آرشیف، برخی از روزنامه های چاپ کابل

یکشنبه هفته گذشته پس از ورود طالبان به کابل، نشرات رسانه‌های چاپی متوقف شد و نشرات رسانه‌های صوتی و تصویری با تغییراتی مانند توقف موسیقی و سریال‌های خانوادگی، به کارشان ادامه می‌دهند.

از سوی هم باشنده‌های کابل نیز از متوقف شدن فعالیت رسانه‌های چاپی و تغییر در نشرات صوتی و تصویری ابراز نگرانی می‌کنند.

نقیب‌الله داکتر یکی از شفاخانه‌های کابل در این مورد گفت: "توقع ما از رهبری طالبان یا امارت اسلامی بخصوص وزارت اطلاعات و فرهنگ این است تا مشکلات رسانه‌های چاپی را حل کنند تا این رسانه‌ها زودتر به نشرات‌شان آغاز کنند و به محتوای نشرات صوتی و تصویری نیز توجه کنند."

حالا پاسخ طالبان در مورد این همه نگرانی‌ها چه است؟

ذبیح الله مجاهد یکی از سخنگویان گروه طالبان
ذبیح الله مجاهد یکی از سخنگویان گروه طالبان

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان روز سه‌شنبه (دوم سنبله) به رادیو آزادی گفت که تلاش‌ها برای فعالیت دوباره نشرات چاپی ادامه دارد: "تلاش‌ها برای حل این مشکل جریان دارد و انشاالله در آینده نزدیک رسانه‌های چاپی هم به کار آغاز خواهند کرد و کار جریان دارد."

پیش از این آقای مجاهد در اولین نشست خبری‌اش در کابل گفته بود که همه رسانه‌های خصوصی از آزادی بیان استفاده خواهند کرد، اما این آزادی نباید خلاف اسلام و عقیده مردم باشد.

XS
SM
MD
LG