لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۲

نیویارک تایمز: طالبان محافظین کرزی را خلع سلاح کردند


روزنامه‌های جهان
  • نیویارک تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز در گزارشی به نقش حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان در این روزهای پر تنش در کشورش پرداخته و این که او افغانستان را ترک نکرده است.

نویسنده به پیام ویدیویی اشاره کرده که هفتۀ پیش کرزی نشر کرد.

در این پیام، آقای کرزی در حالی که دختران خردسالش را کنار خود دارد میگوید که با خانواده‌اش در افغانستان میماند تا انتقال صلح آمیز قدرت را هماهنگی کند.

اما در این مقالۀ نیویارک تایمز آمده است، با وجود آنکه کرزی تلاش کرده تا نقش میانجی را در این لحظۀ حساس بازی کند، توانایی او برای انجام چنین کاری ضعیف است.

دو مقام افغان روز دوشنبه به نیویارک تایمز گفته اند پس از آن که نیروهای طالبان محافظین حامد کرزی را خلع سلاح کردند، او به خانۀ عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی پناه برد.

یک مقام دیگر افغان که در بیرون از افغانستان زنده گی میکند به نیویارک تایمز گفته است که همسر و فرزندان کرزی نیز با خود او در خانۀ عبدالله عبدالله به سر میبرند.

حامد کرزی پس از پایان دورۀ دوم ریاست جمهوری اش در یک ساختمان به شدت محافظت شده در نزدیک ارگ زنده گی میکرد.

در این حال حضرت عمر زاخیلوال وزیر مالیۀ پیشین که در دیدار روز یکشنبه کرزی و عبدالله با رهبران طالبان حضور داشت به نیویارک تایمز گفته است که تا حال مذاکرات رسمی آغاز نشده و این دیدار بیشتر به اعتماد سازی و آشنایی با همدیگر متمرکز بود.

همزمان سعد محسنی رییس موبی گروپ که می‌گوید با کرزی و عبدالله در تماس است به نیویارک تایمز گفته است که دیدار رهبران پیشین با طالبان بیشتر به مسایل کُلی متمرکز بوده – از جمله وحدت ملی، اطمینان دادن دوباره به مردم عام و به میان آوردن اجماع ملی.

به گفتۀ محسنی تا حال در بارۀ تشکیل حکومت آینده صحبت جدی نشده است.

  • گاردین

روزنامۀ بریتانیایی گاردین در گزارشی از خروج ۷۷ و رزشکار افغان، همراه با خانواده‌های شان از افغانستان خبر داده است.

به نوشتۀ روزنامه در میان آنها اعضای تیمهای ملی جوانان و بزرگ‌سالان فوتبال دختران و مسوولان فوتبال زنان در افغانستان، شامل اند.

گادرین می‌نویسد هرچند این دختران میدان هوایی کابل را ترک کرده و به سوی آسترالیا پرواز کرده اند، اما راه درازی در پیشروست تا مصئونیت دیگر دختران ورزشکار افغان که هنوز در خطر اند، تضمین شود.

  • سازمان Fifpro

به نوشتۀ این روزنامۀ بریتانیایی سازمان «Fifpro»، گروهی از وکیلان حقوق بشر و سازمانهای غیردولتی، یکجا با کیلی لیندسی، مربی پیشین تیم فوتبال دختران افغانستان و خالده پوپلزی، بنیانگذار و کاپیتان پیشین این تیم ده روز کار کردند تا توانستند این ورزشکاران را از افغانستان بیرون کنند.

همزمان با این خالده پوپلزی، در صفحۀ فیسبوک خود نوشته است که تلاش آنها ادامه دارد تا دیگر زنان ورزشکار را که زنده‌گی شان تحت حاکمیت طالبان در خطر است، از افغانستان بیرون کنند.

کپتان پیشین تیم ملی دختران افغانستان نوشته است "کار ما ادامه دارد تا بتوانیم زندگی‌ها و رؤیاهایی زیاد را نجات بدهیم."

XS
SM
MD
LG