لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۳۷

مسدود ماندن بانک‌ها و سرای شهزاده؛ لعل آغا: حتی پول مصرف خانواده را ندارم


عریزی بانک، یکی از بانک های خصوصی افغانستان

با آنکه سخنگوی طالبان روز سه‌شنبه (دوم سنبله) اعلام کرد که تمام بانک‌ها فعالیت خود را روز چهارشنبه از سر خواهند گرفت، اما بانک‌های خصوصی هنوز بسته‌اند.

نگرانی‌ها به دلیل بسته بودن این بانک‌ها و سرای شهزاده، (مرکز اصلی مبادله پول در افغانستان) افزایش یافته است.

باشندگان کابل گفته‌اند که بسته بودن بانک‌ها کار و زندگی عادی مردم را مختل کرده و برای باز شدن آنها باید اقدام فوری صورت گیرد.

لعل‌آغا روحانی باشنده شهر کابل روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که حتی پول مخارج روزمره خانواده‌اش را نیز ندارد: "بسته ماندن بانک‌ها بسیار مشکل ایجاد کرده است. یک مقدار پول ما در بانک و مقدار دیگر در سرای شهزاده مانده است. در حال حاضر حتی پول برای مصرف خانواده هم نداریم. کسی قرض هم نمی‌دهد و شرایط بسیار سخت است."

در همین حال زلمی عثمانی صراف در سرای شهزاده کابل به رادیو آزادی گفت که این سرای هنوز بسته است و گفتگو میان اتحادیه‌های صرافان، بانک‌های خصوصی و بانک مرکزی در مورد نحوه فعالیت آنها ادامه دارد.

آقای عثمانی افزوده که باز شدن سرای شهزاده با فعالیت بانک مرکزی و بانک‌های خصوصی رابطه مستقیم دارد.

تلاش‌های رادیو آزادی برای دانستن نظر بانک مرکزی و بانک‌های خصوصی در این مورد بی‌پاسخ ماند.

دافغانستان بانک
دافغانستان بانک

از سوی دیگر، گزارش شده که بانک مرکزی روز چهارشنبه باز شده و برای از سرگرفتن فعالیت بانک‌های خصوصی در این کشور نیز تلاش‌ها جریان دارد.

این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان روز سه‌شنبه در نشست خبری گفت که تمام بانک‌ها امروز چهارشنبه باز خواهند شد: "سر از امروز و فردا تمام بانک‌ها باز خواهند شد و روند داد و ستد پول به گونه عادی آغاز می‌شود. این روند شامل گرفتن و افزودن پول در بانک‌ها خواهد بود."

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان اما روز چهارشنبه در پیام تازه که به رادیو آزادی فرستاده گفته که بانک‌ها به زودی ممکن باز خواهند شد اما زمان دقیق آن را مشخص نکرده است.

در این حال فریدون صمدی کارشناس مسایل اقتصادی گفت که بسته ماندن بانک‌ها و سرای شهزاده، بر داد و ستد تجاری و فعالیت‌های اقتصادی در سطح ملی و بین‌المللی و زندگی روزمره مردم تاثیرات بدی برجای خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG