لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۲

کمیته بین‌المللی نجات: به نیازهای زنان و دختران افغان باید توجه شود


آرشیف، شماری از زنان افغان

کمیته بین‌المللی نجات می گوید که توجه جهان به میدان هوایی کابل جلب شده و صدها هزار زن و دختر که به کمک‌های عاجل بشردوستانه نیاز دارند فراموش شده اند.

این کمیته که مقرش در لندن است روز پنجشنبه گفت که رهبران جهان به نیازهای فوری زنان و دختران افغان باید توجه کنند و کمک‌های بشردوستانه را برایشان فراهم کنند.

الینورراکیس، معاون کمیته بین‌المللی نجات گفته است، می‌دانند که خشونت در برابر زنان و دختران در زمان بحران افزایش می‌یابد.

او افزوده که افغانستان با یک وضعیت نامطمئن رو‌به‌رو است.

این کمیته نگران است که خشونت علیه زنان و ازدواج کودکان دختر بیشتر خواهد شد.

راکیس گفته است که ۵۰ درصد افرادیکه در حال حاضر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند زنان و دختران اند.

آرشیف، شماری از خانواده های بیجا شده در اثر جنگ ها در شهر کابل
آرشیف، شماری از خانواده های بیجا شده در اثر جنگ ها در شهر کابل

به گفته کمیته بین‌المللی نجات، با افزایش شمار آوارگان داخلی در افغانستان، به تعداد افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه پنجصد هزار تن دیگر در سال روان افزوده خواهد شد.

معاون این کمیته گفته است که شمار زنان و دخترانِ که نیازمند کمک‌های عاجل بشردوستانه اند شاید بیشتر از ارقام که برآورد می‌کنند باشد.

از سوی دیگر وزارت خزانه ‌داری امریکا می‌گوید که واشنگتن پس از تصرف کابل توسط طالبان هم به کمک بشردوستانه با افغانستان ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام وزارت خزانه داری امریکا روز پنجشنبه گفت که ادارۀ رئیس جمهور جو بایدن با شرکای امور بشری در افغانستان در روزهای اخیر در تماس بوده تا با وجود تحریم‌های امریکا بر طالبان، به فعالیت بشردوستانه دوام بدهند.

او همچنان گفته است که گام‌های را بر می‌دارند تا کمک‌ بشری طوری صورت گیرد که از آن مردم افغانستان مستفید شوند.

این مقام وزارت خزانه‌ داری امریکا که در گزارش رویترز نامش ذکر نشده گفته است که بایدن در باره ادامه کمک بشردوستانه با رهبران کشورهای عضو گروه ۷ یا هفت کشور صنعتی جهان نیز روز چهارشنبه این هفته گفتگو کرده است.

XS
SM
MD
LG