لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۶

تاکید ناتو و سازمان‌های مددرسان بر آغاز دوباره کار میدان هوایی کابل


میدان هوایی کابل

اعضای ناتو و موسسه‌های خیریه ملل متحد خواسته اند که بعد از ۳۱ ماه اگست میدان هوایی کابل دوباره بکار آغاز کند.

کشورهای عضو پیمان ناتو و موسسه‌های خیریه بین‌المللی تلاش می‌کنند که بعد از تکمیل پروسه خروج قوای خارجی از میدان هوایی کابل این میدان برای رساندن کمک‌های بشری باز نگهداشته شود.

مهلت برای بیرون کردن خارجیان و همکاران افغان آن‌ها از میدان هوایی کابل ۳۱ اگست به پایان می‌رسد.

ترکیه گفته است با طالبان صحبت دوام دارد تا بعد از این تاریخ برای فعال نگهداشتن میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی کمک تخنیکی برساند. اما مقامات ترکی گفته اند بعد از حمله روز پنجشنبه در میدان هوایی کابل تلاش قوای ترکیه برای تامین امنیت متخصصان به مشکل رو به رو شده است.

ترکیه این را نگفته است که طالبان حتما شرایط آن را قبول خواهد کرد و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز جمعه گفت که در مورد آغاز پروازها از این کشور به کابل عجله ندارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

اما موسسات خیریه گفته اند برای رساندن کمک‌های بشری به افغانستان ضرورت عاجل حس می‌شود زیرا این کشور در ظرف ۴ سال با موج دوم خشکسالی دست به گریبان است. طبق پیشبینی سازمان ملل متحد ۱۸ میلیون افغان که بیش از نصف نفوس این کشور را تشکیل می‌دهد به کمک‌های جهانی وابسته هستند.

برنامه عذایی جهان در هفته جاری گفت که میلیون‌ها نفر در افغانستان با گرسنگی روبه رو اند و حالا هم کرونا و تحولات اخیر مشکلات را بیشتر ساخته و بر مصیبت‌های گذشته افزوده . به گفته آن‌ها، افغانستان در‌ آستانه یک فاجعه قرار دارد.

سازمان صحی جهان دیروز (۲۷ آگست) گفت، وسایل و تجهیزات طبی مورد نیاز افغانستان در چند روز آینده تمام می‌شود، در حالی که برای پر کردن ذخیره‌های طبی هیچ امیدی وجود ندارد.

ریک برینان، رئیس منطقوی کمک‌های عاجل دبلیو اچ او دیروز گفت که بخاطر نگرانی‌های امنیتی و دلایل عملیاتی حد اقل تا یک هفته دیگر ‌آن‌ها در نظر ندارند که از میدان هوایی بین‌المللی کابل استفاده کنند.

ستیفن دوجاریک، سخنگوی ملل متحد به خبرنگاران گفت که برنامه رساندن کمک‌های بشری سازمان ملل متحد به افغانستان می‌خواهد تا پایان هفته آینده یک دهلیز هوایی کمک‌های بشری را به افغانستان باز کند.

آقای دجاریک افزود، طیاره‌ها از پاکستان به میدان‌های هوایی نزدیک به کابل و همچنان کندهار و مزار شریف خواهند رفت.

برنامه غذایی جهان خواهان ۱۸ میلیون دالر برای انتقال کارمندان بشری و ۱۲ میلیون دالر برای انتقال مواد کمکی به افغانستان شده است.

هجوم مردم در میدان هوایی بین‌المللی کابل
هجوم مردم در میدان هوایی بین‌المللی کابل

دوجاریک گفت، نمی‌داند که بعد از ۳۱ اگست در میدان هوایی کابل چه واقع می‌شود، ولی او نقش این میدان را برای رساندن کمک‌های بشری بسیار مهم خواند. سازمان ملل متحد گفته است که کمک‌های خود را برای افغانان نیازمند در کشورشان دوام خواهد داد.

به گفته مقامات امریکایی طالبان گفته اند که طرفدار باز نگهداشتن میدان هوایی کابل هستند تا خود را از انزوا نجات ببخشند.

وزارت دفاع امریکا هم گفته است که بسیار کشورهای جهان می‌خواهند برای باز نگهداشتن میدان هوایی کابل با طالبان همکاری کنند.

XS
SM
MD
LG