لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۰۷

طالبان کارمندان صحی و داکتران زن را به وظایف‌شان فرا خواندند


آرشیف

گروه طالبان از کارمندان صحی زن در مرکز و ولایت‌ها خواسته که به طور منظم به وظایف خود ادامه دهند.

آنان گفته‌اند از سوی امارت اسلامی هیچ مخالفتی با کار زنان ندارد.

پس از پخش خبرنامه طالبان در مورد ادامه کار کارمندان صحی، شماری از داکتران و پرستارها در کابل گفته‌اند با رعایت اصول به کارشان بر می‌گردند، اما حقوق‌شان باید پردخته شود.

این کارمندان گفته‌اند طالبان هم به کارهای آنان مداخله و مانند ۲۰ سال پیش برخورد نکنند. رقیه داکتر و مسعوده کارمند صحی در این مورد گفتند: "ما از این اقدام طالبان قدردانی می‌کنیم و با رعایت حجاب اسلامی به وظایف خود ادامه می‌دهیم اما مشروط بر این که طالبان هم مانند 20 سال قبل با زنان برخورد نکنند و امتیازات و معاشات کارمندان صحی را در زمان معین آن بپردازند."

"من حاضرم به وظیفه‌ام برگردم و مخارج خانواده‌ام را تامین کنم، اما هراس دارم که طالبان با زنان مانند قبل برخورد نکنند. از این اقدام آنان خوش هستم و خواستم هم همین است که باید معاشات و امتیازات ما مانند قبل ماه به ماه پرداخته شود."

جنگجویان طالبان در کابل
جنگجویان طالبان در کابل

حدود دو هفته پس از سقوط کابل به دست طالبان، همه کارمندان دولتی زن به شمول کارمندان صحی و معلمان خانه‌نشین شدند، اما روز گذشته طالبان با نشر اعلامیه‌ای از کارمندان صحی و داکتران خواستند تا با رعایت اصول به وظایف خویش بر گردند.

در کنار کارمندان صحی، شماری از معلمان دوره متوسطه و ثانوی مکاتب نیز خواهان ادامه کارشان هستند.

ماری، معلم در یکی از لیسه‌های شهر کابل گفت که طالبان باید برای همه معلمان زن اجازه دهند تا به کارشان ادامه دهند، زیرا کار آن‌ها ارتباط مستقیم با سرنوشت نسل آینده دارد.

ماری می‌گوید: "خواست من از برادران طالب و مجاهد این است که ما معلمانی که صنوف بالا را درس می‌دهیم، به ما اجازه دهند تا به مکاتب حاضر شویم. همه ما قبلا هم اصول را مراعات می‌کردیم. حالا هم با رعایت اصول و حجاب می‌خواهیم به مکتب برویم، زیرا نرفتن معلمین به مکاتب بازی با سرنوشت اولاد وطن است."

حالا پاسخ طالبان به این نگرانی‌ها چیست؟

آرشیف
آرشیف

بلال کریمی، عضو دفتر مطبوعاتی طالبان روز شنبه (۲۸ آگست) به رادیو آزادی گفت که تمام کارمندان صحی با اطمنیان کامل به کارهای‌شان ادامه دهند و امتیازات‌شان نیز پرداخته خواهد شد.

کریمی می‌گوید: "تمام کارمندان صحی به وظایف‌شان برگردند. امارات اسلامی با آن‌ها هیچ کاری ندارد. در رابطه به پرداخت معاشات‌شان هم توجه صورت می‌گیرد. امتیازات‌شان پرداخته می‌شوند. زمانی که یک حکومت جدید تشکیل شود هیچ یک َآن‌ها منفک نمی‌شوند. مساله بانک‌ها که حل شد، معاشات‌شان پرداخته می‌شود."

آقای کریمی در مورد ادامه کار معلمان و کارمندان زن در دیگر اداره‌های دولتی ابراز نظر نکرد، اما گفت که طالبان با زنان مشکلی ندارند و آنان می‌توانند به وظایف‌شان ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG