لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۶

لاس انجلیس تایمز: افغانستان بهترین‌های خودرا از دست می‌دهد


شماری از روزنامه‌های جهان
  • لاس انجلیس تایمز

روزنامه لاس انجلیس تایمز در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان افغانستان بهترین‌های خودرا از دست می‌دهد.

روزنامه به زنده‌گی سه نفری اشاره می‌کند که یکی در یک رسانه خارجی خبرنگار است، دومی در یک سازمان انکشافی غیردولتی کار می‌کند و سومی هنرمند است که در کابل مورد تشویق زیاد مردم قرار می‌گرفت.

تا چند روز قبل هیچ یک از این سه نفر نمی‌خواستند افغانستان را ترک کنند، ولی حالا هرسه آنها می‌خواهند از افغانستان خارج شوند.

به نوشته روزنامه فرار استعدادها از افغانستان آنهم بعد از ۲۰ سال تلاش در افغانستان و مصارف صدها میلیارد دالر قابل تحمل نیست و این‌حالت در حقیقت بزرگ‌ترین ضربه است که به آینده افغانستان زده می‌شود.

الیاس وردک مشاور ارشد انرژی و آب در وزارت مالیه افغانستان می‌گوید که تاثیر فرار استعدادها از افغانستان بزرگ خواهد بود.

روزنامه از قول مقامات طالبان نوشته که می‌گویند این افراد فریب غرب را خورده اند. آنها دیپلوم دارند، ولی همچون مهاجر باید از نو آغاز کنند. یک مقام طالبان که نخواست نامش ذکر شود به روزنامه گفته است، این افراد راننده تاکسی خواهند شد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان امریکا را متهم ساخته است که متخصصین افغان را به خارج شدن تشویق می‌کند. مجاهد در کنفرانس خبری روز سه شنبه گفت آنها از امریکا تقاضا کردند که این کار را متوقف بسازند زیرا افغانستان به آنها نیاز دارد وانها نباید به ممالک دیگر بروند.

روزنامه از قول یک خبرنگار افغان نوشته است که می‌گوید بر این مردم میلیون‌ها دالر مصرف شده و سرمایه‌گذاری بزرگ بر انها صورت گرفته و افغانستان برای رساندن آنها به این سطح مصارف گزاف را متحمل شده است.

به گفته او طالبان می‌دانند که چگونه بجنگند، ولی آنها خالیگاه استعدادهای فراری را پر کرده نمی‌توانند و پر کردن جای آنها کار آسان هم نیست.

  • نیوزویک

مجله نیوزویک در شماره اخیر خود سخنان سناتور تید کروز را اقتباس آورده است که می‌گوید بیرون شدن قوای امریکا از قرارگاه بگرام قبل از خاتمه ماموریت امریکا در این کشور یک تصمیم فلاکت‌بار بود.

کروز در تویتر خود به حادثه انفجار میدان هوایی کابل اشاره کرده که ۱۳ امریکایی در آن کشته شدند.

بگرام که در ۴۰ کیلومتری شمال کابل موقعیت دارد بزرگترین قرارگاه قوای امریکا در افغانستان بود، ولی در آغاز ماه جولای قوای امریکا در نیمه شب این قرارگاه را تخلیه کرده و تمام سربازان و کارمندان امریکایی از آن خارج شدند. آنها حتی به قوماندان قوای افغان که باید مسوولیت قرارگاه بگرام را به عهده می‌گرفت ، خبر ندادند. بعداً این قرارگاه توسط طالبان تصرف شد.

تید کروز از جمله سناتوران حزب جمهوریخواه امریکا است که با خروج قوای امریکا از قرارگاه بگرام قبل از تکمیل ماموریت امریکا در این کشور با جدیت مخالفت می‌کرد.

XS
SM
MD
LG