لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۲۰

شماری از کشورها در پیوند به‌روند تخلیه اتباع‌شان از افغانستان، اعلامیه داده اند


شماری از شهروندان در هنگام سفر در میدان هوایی کابل

نزدیک به صد کشور جهان با نشر یک اعلامیه مشترک تعهد کردند که شهروندان خود و همکاران افغان آنها و همچنین کسانی را که با تهدید روبرو اند، از افغانستان تخلیه کنند.

بعد از آن که طالبان تمام ولایت‌های افغانستان را به شمول کابل تصرف کردند، امریکا و متحدانش روند تخلیه شهروندان خود و همچنان همکاران افغان خود را آغاز کردند.

با آن که به پایان این روند چند ساعت باقی مانده است، امریکا مصروف بیرون کردن شهروندان و متحدین خود از افغانستان است.

فرانسه که به تازگی روند تخلیه را به پایان رسانده است، رئیس جمهور این کشور گفته است که رفتن نیروهای این کشور از افغانستان به معنی تسلیمی نیست.

امانوئل مکرون به روز یک‌شنبه در گفت‌وگویی با تلویزیون ت‌ف‌ ۱ گفته که جرمنی و برخی کشورهای دیگر روی طرحی کار می‌کند که بر اساس آن در افغانستان یک منطقۀ امن ایجاد شود و از این طریق شهروندان خارجی و دیگر متحدان افغان‌شان بیرون شوند.

امانوئل مکرون رئیس جمهور
امانوئل مکرون رئیس جمهور

از سویی هم نزدیک به صد کشور جهان با نشر یک اعلامیه مشترک که ناوقت شب گذشته نشر شد گفته اند که طالبان اطمینان داده اند که این کشورها شهروندان خود را و افغانانی را که با آنها کار کرده اند و همچنان کسانی را که با تهدید روبرو اند، از افغانستان تخلیه کنند.

سهیل شاهین سخنگوی طالبان در تویتر خود نوشته است که آن عده از افغان‌های که سند قانونی دارند، می‌خواهند به خارج از کشور بروند، بعد از آغاز پروازهای تجارتی می‌توانند با عزت و خاطر آسوده مطابق اسناد قانونی‌شان سفر کنند.

اما ذبیح‌الله مجاهد یکی دیگری از سخنگویان طالبان در مصاحبه با رادیوی آزادی اظهارات اخیر رئیس جمهور فرانسه را تایید نمی‌کند و می‌گوید که به زودی معلومات مربوط به این موضوع را با رسانه‌ها شریک می‌سازد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگویان طالبان
ذبیح‌الله مجاهد سخنگویان طالبان

این گونه اظهارات در حالی مطرح می‌شود که جدا از امریکا بریتانیا، فرانسه، کانادا، ناروی و شماری از کشورهای دیگر روند خروج شهروندان، کارمندان و افغانانی را که با آنان کار کرده اند، تکمیل کرده اند.

بر بنیاد گزارش‌ها، امریکا هم در تاریخ ۳۱ آگست به ماموریت ۲۰ ساله‌اش در افغانستان پایان می‌دهد.

XS
SM
MD
LG