لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۴۹

امریکا ختم ماموریت نظامی‌اش را در افغانستان اعلام کرد


ختم ماموریت نظامی امریکا در افغانستان

امریکا حضور نظامی ۲۰ ساله خود در افغانستان را که طولانی‌ترین ماموریت نظامی در تاریخ این کشور بشمار می‌رفت٬ به پایان رساند.

جنرال کنت فرانک مکنزی٬ قوماندان قوای مرکز امریکا عصر روز ۳۰ ماه اگست به وقت امریکا ختم این ماموریت را اعلام کرد.

مکنزی افزود: "می‌خواهم به پایان رسیدن ماموریت ما برای خروج از افغانستان و بیرون کردن اتباع امریکا، اتباع کشورهای سومی و افغانان را اعلام کنم. آخرین طیاره سی ۱۷ما روز ۳۰ ماه اگست به ساعت سه و ۲۹ دقیقه بعد از ظهر از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی پرواز کرد."

ذبیح‌الله مجاهد٬ سخنگوی طالبان و رهبران دیگر این گروه هم از پرواز آخرین طیاره امریکایی از میدان هوایی کابل خبر دادند.

مجاهد در توییتر خود نوشته است٬ ساعت ۱۲ شب آخرین سرباز امریکایی افغانستان را ترک کرد.

روند خروج نیروهای خارجی و متحدان افغان‌شان از افغانستان
روند خروج نیروهای خارجی و متحدان افغان‌شان از افغانستان

با پروار آخرین طیاره امریکایی که در حدود ساعت ۱۲ شب به وقت افغانستان صورت گرفت بسیار ویدیوها در رسانه‌ها دیده می‌شود که گویا طالبان فیرهای خوشی را راه اندازی کرده‌اند.

مجاهد در توییتر خود به مردم نوشت٬ صدای فیرها در کابل از خوشی است و آن‌ها سعی دارند آن را مهار کنند.

اما به گفته جنرال مکنزی٬ امریکا به یک هدف خاص این ماموریت را آغاز کرده و به پایان رساند: "بیرون شدن امشب هم تکمیل شدن روند بیرون کردن مردم و هم پایان ماموریت نظامی ۲۰ ساله ما را نشان می‌دهد که بعد از ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ آغاز شد. این ماموریت که در آن رهبر القاعده و دیگر دوستانش از بین رفتند یک ماموریت ارزان نبود. این ماموریت به تاوان کشته شدن ۲٬۴۶۱ عسکر و ملکی امریکایی و زخمی شدن بیش از ۲۰ هزار نفر دیگر آن‌ها تمام شد. بدبختانه در این تعداد ۱۳ نظامی امریکا هم شامل اند که هفته گذشته در یک حمله انتحاری داعش کشته شدند."

آقای مکنزی اطمینان داد که برای بیرون کردن افغان‌های که برای خارج شدن از کشورشان درخواست داده اند، دپلومات‌ها فعال باقی می‌مانند.

امریکا و دیگر کشورهای خارجی بعد از آن روند خروج اتباع و همکاران افغان خودرا سرعت بخشیدند که طالبان کابل را تصرف کردند.

امریکا و ایتلاف آن بیش از ۱۲۳ هزار نفر را در تقریبا دو هفته از افغانستان خارج کردند.

قوماندان قوای مرکز امریکا جزییات بیرون کردن مردم را هم با رسانه‌ها شریک کرد ولی افزود که ارقام شاید در روزهای آینده یک اندازه تغییر کند.

جنرال فرانک مکنزی
جنرال فرانک مکنزی

مکنزی افزود: "از ۱۴ اگست طیاره‌های نظامی امریکا بیش از ۷۹ هزار فرد ملکی را از میدان هوایی حامد کرزی بیرون کردند. در بین آن‌ها ۶ هزار امریکایی هم شامل است و بیش از ۷۳ هزار دیگر افغان‌ها و اتباع کشورهای سومی می‌باشند. در مجموع امریکا و ايتلاف آن ۱۲۳ هزار ملکی را از افغانستان انتقال داده اند."

امریکا در یک زمانی افغانستان را ترک کرد که طالبان به غیر از پنجشیر تمام افغانستان را تحت تسلط دارند.

۲۰ سال قبل ایتلاف تحت رهبری امریکا به هدف سرکوبی القاعده به افغانستان حمله کرد ولی رژیم طالبان را هم سرنگون کردند.

بعد از سقوط نظام طالبان٬ حکومت موقت تحت رهبری رئیس جمهور سابق افغانستان حامدکرزی تشکیل و دوره انتقالی و جمهوری در افغانستان آغاز شد. ۱۴ سال بعد از آن محمد اشرف غنی در انتخابات، مقام ریاست جمهوری افغانستان را بدست گرفت.

آقای غنی کمتر از ۸ سال رئیس جمهور بود و بالاخره در ۱۵ ماه اگست بعد از آن که کابل توسط طالبان تصرف شد افغانستان را رها کرد و اکنون در شهر ابوظبی امارات متحد عرب بسر می‌برد.

XS
SM
MD
LG