لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۳۵

طالبان: حل مسأله پنجشیر از طریق گفتگو‌ها تا اکنون بی‌نتیجه مانده است


نیروهای گروه مقاومت ضد طالبان در ولایت پنجشیر

طالبان می‌گویند که حل مسأله پنجشیر از طریق گفتگو‌ها تا اکنون بی‌نتیجه مانده است.

پنجشیر در حدود ۸۰ کیلومتری شمال کابل، یگانه ولایت است که طالبان تا اکنون نتوانسته اند وارد آنجا شوند.

امیر خان متقی رئیس کمیسیون ارشاد و دعوت طالبان در پیامی که امروز (۱۰ سنبله) در تویتر نشر کرد، گفت که تلاش‌ها ادامه خواهد یافت تا مسأله پنجشیر از راه گفتگو و مذاکره حل شود.

آقای متقی افزوده: "ما خیلی کوشش کردیم که موضوع پنجشیر از طریق مذاکره و مفاهمه حل شود. با علمای پنجشیر ملاقات‌های متعدد صورت گرفت. همچنان در چاریکار و پروان هم با مسئولین پنجشیر مجلس برگزار شد و روابط تیلفونی هم برقرار شد. اما تا حالا متاسفانه کدام نتیجه نداده است."

مخالفان طالبان در پنجشیر که خود شانرا جبهه مقاومت دوم می‌نامند، تحت رهبری احمد مسعود پسر احمد شاه مسعود فرمانده پیشین مجاهدین تشکیل شده است.

بسم‌الله محمدی سرپرست پیشین وزارت دفاع افغانستان در تویتر امروز نوشت که طالبان حملات سنگین را در جریان شب گذشته بر ولایت پنجشیر راه اندازی کردند.

بسم‌الله محمدی سرپرست پیشین وزارت دفاع افغانستان
بسم‌الله محمدی سرپرست پیشین وزارت دفاع افغانستان

محمدی ادعا کرده که این حملات با شکست روبرو شده و طالبان هم تلفات سنگین دیده اند.

آنسو ذبیح‌الله مجاهد از سخنگویان طالبان صبح امروز به رادیو آزادی گفت که جنگجویان این گروه در مناطقی از ولایت پنجشیر پیشروی داشتند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان
ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان

آقای مجاهد افزود: "برخورد‌ها از دو، سه طرف صورت گرفته. آنها بالای مجاهدین ما حمله کرده بودند. مجاهدین ما در حومه ولایت پنجشیر استند. ما را به واکنش مجبور ساختند. مجاهدین ما پیشروی هم دارند. خاواک گرفته شده، همچنان پوسته‌های مختلف در جبل‌السراج هم گرفته شده. پیشروی ادامه دارد."

شماری از باشنده‌های پنجشیر می‌گویند که به مقاومت در برابر طالبان ادامه خواهند داد. یکی از آنها در گفتگو با خبرگزاری فرانس پرس، به طالبان چنین پیام داده: "ما مجاهدین سابق استیم. آگاه شدیم که طالبان می‌خواهند به سوی ولایت پنجشیر حرکت کنند. ما در مقابل‌شان تا آخرین قطره خون خود، ایستاده استیم و از ملک ما، وطن ما، نوامیس ملی ما و تمام افغانستان دفاع می‌کنیم."

در جریان زد و خورد‌های پراگنده در اطراف ولایت پنجشیر، هر دو جانب ادعا می‌کنند که به همدیگر‌شان تلفات وارد کرده اند.

برقرار کردن تماس با پنجشیر هم دشوار تر از گذشته شده زیرا طالبان چندین استقامت این ولایت را محاصره کرده اند.

در روز‌های گذشته خدمات انترنتی و مخابراتی در پنجشیر، گاهی قطع و گاهی هم دوباره وصل شده.

با سقوط شهر کابل در ۱۵ اگست و فروپاشی نظام، امر‌الله صالح که خود را سرپرست ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده با شمار دیگر از مقام‌ها و نماینده‌های ولسی جرگه به پنجشیر رفت و در آنجا با احمد مسعود در صف مقاومت پیوست.

طالبان تا اکنون نگفته اند که گام بعدی‌شان در مورد پنجشیر چی خواهد بود، اما ظاهراً تاکید کرده اند که به گفتگو در باره این ولایت ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG