لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۴۶

نیویارک تایمز: طالبان قصد دارند ملا هبت‌الله را به حیث رهبر افغانستان معرفی کنند  


شماری از روزنامه‌های جهان
  • نیویارک تایمز

روزنامه امریکایی نیویارک تایمز به تشکیل حکومت اسلامی طالبان تمرکز کرده.

روزنامه به نقل از مقام‌های طالبان نوشته که این گروه قصد دارد ملا هبت‌الله آخندزاده را به حیث رهبر افغانستان معرفی کند.

در ادامه آمده که تا هنوز مشخص نیست، این اداره چی زمانی به کار آغاز می‌کند و معلوم هم نیست که حکومت طالبان، همه شمول خواهد بود یا تنها متشکل از افراد همین گروه.

به باور نویسندۀ نیویارک تایمز، حکومت جدید افغانستان با چالش‌های بزرگ از جمله بحران بشری و اقتصادی روبرو است و در نتیجه شمار زیادی از افغان‌ها به ترک کشور شان مجبور شده اند.

نبود خدمات اساسی از جمله برق، گران شدن نرخ مواد غذایی و روبرو شدن مردم با سوء تغذی در افغانستان، از مسایل دیگری اند که از سوی روزنامه خیلی نگران کننده عنوان شده.

  • نشنل انترست

نشریۀ نشنل انترست به این پرداخته که با تکمیل شدن خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، شماری از افغان‌های که با این نیروها کار کرده بودند، در کشور شان باقی مانده اند.

انتونی بلنکن وزیر خارجۀ امریکا در سخنرانی‌اش به مناسبت تکمیل شدن خروج نیروهای کشورش گفت که ایالات متحده به انتقال شهروندانش و همکاران افغان آنها پس از این هم از طریق زمین و هوا ادامه می‌دهد.

در جریان بیش از دو هفته، اضافه از ۱۰۰ هزار تن توسط طیاره‌های امریکایی و متحدانش به بیرون افغانستان منتقل شدند.

به نوشته نشنل انترست، انتقال ده‌ها هزار تن بدون شک که دستاورد بزرگی بود اما به باور نشریه، تا اکنون هزاران تن از غیرنظامیان افغان که شماری از آنها تحت پیگرد طالبان قرار دارند، در افغانستان مانده اند و در مورد آینده شان هم چیزی نمی‌دانند.

  • اندپندنت

روزنامه اندپندنت به انتقاد شدید شماری از اعضای پارلمان بریتانیا از دامینیک راب وزیر خارجۀ آن‌کشور در مورد وضعیت افغانستان تمرکز کرده.

به نوشتۀ روزنامه، حزب کارگر بریتانیا، از برخورد حکومت با وضعیت افغانستان به عنوان بزرگترین ناکامی پالیسی خارجی در یک نسل گذشته یاد کرده است.

در ادامه آمده که انتقاد تند بر بوریس جانسن صدراعظم بریتانیا هم صورت گرفته زیرا او در ماۀ جولای گفته بود که طالبان نمی‌توانند از راه نظامی به پیروزی دست یابند.

اندپندنت به نقل از جنرال ریچارد دَنات فرمانده پیشین اردوی بریتانیا نوشته که گفته است، وزیران کشورش در خواب بودند و وضعیت را فقط تماشا می‌کردند.

  • گاردین

روزنامه گاردین، انتقال یافتن چند پناهجوی افغان به امریکا را به تصویر کشیده است.

عبدالوارث یکی از همکاران نیروهای امریکایی در افغانستان به روزنامه گفته که بیرون شدنش از میدان هوایی کابل خیلی دشوار بود، اما او اکنون ابراز خرسندی کرده که به امریکا رسیده است.

در ادامه آمده که هم مانند وارث، هزاران تن که ویزه ویژه مهاجرت به امریکا یا SIV را داشتند، طی دو هفته از کابل به امریکا منتقل شدند.

عابدالله ساروان جوان ۲۱ ساله که به تازه گی به واشنگتن رسیده، به روزنامۀ گاردین گفته است که لحظات خیلی خطرناک را در میدان هوایی کابل سپری کرده. به گفتۀ او طالبان میدان را محاصره کرده بودند و مردم را لت‌وکوب می‌کردند.

ساروان پس از سپری کردن دو شب در میدان هوایی کابل، توانسته افغانستان را ترک کند.

XS
SM
MD
LG