لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۴

طالبان: میدان هوایی حامد کرزی به‌زودی به‌روی همه پروازها باز خواهد شد


میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی

طالبان می‌گویند میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی به زودی به روی همه پروازها باز خواهد شد.

یک منبع طالبان به رادیوآزادی گفت که یك تیم فنی از قطر برای فعال كردن مجدد میدان هوایی بین‌المللی كرزی به كابل آمده است.

میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل که روزی حدود ۴۰۰ هواپیمای باربری و مسافربری تنها از فضای آن عبور می‌کردند، امروز این رقم به صفر تقرب کرده است.

بربنیاد گزارش‌های نیروهای امریکایی پیش از خروج کامل تمام سیستم‌ها و تجهیزات موجود در میدان هوایی را نابود و یاهم غیرفعال کرده اند.

طالبان می‌گویند که در حال فعال سازی مجدد میدان هستند.

یک منبع در امارت اسلامی به رادیو آزادی گفت که پاکسازی و بازسازی میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی به پایان رسیده و کار فعال سازی سیستم‌های فنی نیز آغاز شده است.

میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی
میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی

به گفته این منبع که به علت حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامش گرفته شود، یک تیم فنی از قطر به روز چهارشنبه وارد کابل شد تا دوباره سیستم‌های میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی را فعال کند.

آخرین سربازان آمریکایی در ۳۰ اگست فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی را در کابل را ترک کردند و به ماموریت نظامی ۲۰ ساله ایالات متحده در افغانستان پایان دادند.

بربنیاد گزارش‌های اداره هوا نوردی افغانستان، سالانه ۱.۵۵ میلیون نفر از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی به دیگر کشورهای جهان رفت و آمد می‌کردند.

بربنیاد اطلاعات این نهاد، ماهانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ پرواز داخلی از این میدان انجام می‌شد که حدود ۵۰۰،۰۰۰ نفر را به بخش‌های گونه‌گون افغانستان انتقال می‌داد.

همچنین ماهانه حدود ۴۰۰ پرواز بین‌المللی از این میان انجام می‌شد.

به گفته اداره هوانوردی افغانستان، ۷۶۰ کمره امنیتی در این میدان نصب شده بود تا وضعیت امنیتی در سراسر میدان هوایی را زیر نظر داشت.

این فرودگاه ۷۵ سال پیش ساخته شد و حکومت افغانستان در ۲۰ سال گذشته سالانه میلیون‌ها دالر از ترافیک هوایی درامد داشت.

XS
SM
MD
LG