لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۴

جهان

حمله تروریستی بر یک مرکز خرید در نیوزیلند؛ شش تن زخم برداشتند

آرشیف٬ پولیس نیوزیلند

پولیس در نیوزیلند می‌گوید، یک مرد مهاجم که در یک مرکز خرید در شهر اوکلند با چاقو به شماری از افراد حمله و آن‌ها را زخمی کرده بود به ضرب گلوله از پا در آورده شد.

جاسیندا آردرن صدراعظم نیوزیلند، این حمله را «تروریستی» خوانده است. آردرن گفته که «یک افراط گرا حملۀ تروریستی را بر مردم بی گناه نیوزلند» انجام داده است.

به گفتۀ وی، مهاجم شهروند سریلانکا بود و ۱۰ سال پیش وارد نیوزیلند شده بود.

یک ادارۀ خدمات امبولانس گفته است که به دنبال این رویداد شش تن به شفاخانه منتقل شده‌اند.

وضعیت سه تن آن‌ها وخیم خوانده شده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اداره غذا و داروی امریکا مجوز تطبیق دوز سوم واکسین کرونا را صادر کرد

واکسین کرونا

اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تطبیق دور سوم یا تقویتی واکسین کووید-۱۹ را اجازه داده است.

دوز سوم واکسین فایزر بیو ان‌تیک به بخش‌های ویژهٔ از مردم به شمول آنانی که بالاتر از ۶۵ سال اند، تطبیق می‌شود.

اما این مجوز به امریکایی‌هایی محدود می‌شود که وظایف‌شان آن‌ها را با خطر کووید-۱۹ قرار می‌دهد. مانند، کارمندان خدمات صحی، معلمان، کارگران خوراکه فروشی‌ها و مردمانی که در زندان‌ها و خانه‌های بی سرپرستان کار می‌کنند.

این پیشنهاد هنوز به موانع دیگر نظارتی نیز رو به رو می‌باشد.

تأیید اداره غذا و دوای امریکا پس از آن صورت گرفت که یک گروه متخصصان مستقل که هفته گذشته توسط این اداره تشکیل شده بود، به تزریق واکسین تقویت کننده برای افرادی، رای مثبت دادندکه در برابر کووید-۱۹ زیاد آسیب‌پذیر اند.

امریکا ۵۰۰ میلیون دوز واکسین کرونا به کشورهای نیازمند کمک می‌کند

واکسین کرونا

جو بایدن٬ رئیس جمهور امریکا می‌گوید که کشورش ۵۰۰ میلیون دوز واکسین ضد ویروس کرونا را به کشورهای نیازمند کمک می‌کند.

بایدن در اجلاس کووید-۱۹ که در آن شماری از رهبران به صورت مجازی اشتراک کرده بودند، گفت که انتظار دارد با این کمک، کشورهای که بیشتر شاهد همه‌گیری ویروس کرونا بوده اند، در دفع این ویروس موفق شوند.

با این تعهد جو بایدن، تمامی واکسینی را که تا اکنون امریکا به کشورهای جهان کمک کرده به ۱.۱ میلیارد دوز می‌رسد.

بایدن گفته که تمامی ۵۰۰ میلیون دوز واکسین بیماری کووید-۱۹، ساخت شرکت فایزر خواهد بود و به کشورهای فقیر و روبه انکشاف منتقل خواهد شد.

شاه سلمان: از تلاش‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای حمایت می‌کنیم

شاه سلمان٬ پادشاه عربستان سعودی

پادشاه عربستان سعودی می‌گوید که کشورش از تلاش‌های بین‌المللی به خاطر جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح هسته‌یی حمایت می‌کند.

شاه سلمان که سخنرانی از پیش ثبت شده‌اش، دیروز (۲۲ سپتمبر) در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک نشر شد، گفت که باید اطمینان حاصل شود که برنامه هسته‌یی ایران همیشه صلح‌آمیز است.

شاه سلمان افزود: "نظام شاهی عربستان سعودی، روی اهمیت این که در شرق میانه و منطقه، هیچگونه سلاح کشتار جمعی وجود نداشته باشد، تاکید می‌کند. نظام سعودی، از تمامی تلاش‌های بین‌المللی که مانع رسیدن ایران به سلاح هسته‌یی می‌شود، حمایت می‌کند."

ایران همواره گفته که برنامه هسته‌یی اش صلح آمیز است و هدف آن تولید انرژیست.

کشورهای پنج جمع یک، به خاطر احیای توافق نامه هسته‌یی سال ۲۰۱۵ که دونالد ترمپ٬ رئیس جمهور پیشین امریکا از آن بیرون شد، تا اکنون ۶ مرتبه با ایران گفتگو کرده اند اما این مذاکرات پس از پیروزی ابراهیم رئیسی، از تندروان آن کشور در انتخابات ریاست جمهوری، متوقف شده است.

دیدار لوی درستیزان امریکا و روسیه در فنلند

مارک میلی، لوی درستیز نیروهای مسلح ایالات متحده امریکا

مارک میلی، لوی درستیز نیروهای مسلح ایالات متحده با همتای روس‌اش والیری گیر اسیموف در فنلند دیدار کرد.

میلی در مورد جزئیات دیدار امروز (۲۲ سپتمبر) در شهر هیلسنکی به خبرنگاران معلومات نداد، اما دیف بتلر، سخنگوی او گفته است که دو مقام برای بهتر شدن ارتباط میان نظامیان دو کشور ملاقات کردند.

بتلر افزود که دو طرف توافق کردند که جزئیات دیدار شان را ابراز نکنند.

این دیدار در حالی صورت گرفته است که به دنبال خروج نیروهای امریکایی در ماه آگست از افغانستان، نگرانی‌ها نسبت به احتمال گسترش تروریزم در منطقه افزایش یافته است.

رئیس جمهور ترکمنستان فرمان عفو بیش از دو هزار زندانی را صادر کرد

قربانقلی بردی محمدوف٬ رئیس جمهور ترکمنستان

قربانقلی بردی محمدوف٬ رئیس جمهور ترکمنستان در آستانه جشن استقلال این کشور فرمان عفو بیش از دو هزار زندانی را صادر کرد.

ترکمنستان در ۲۸م سپتمبر روز استقلال‌اش را جشن می‌گیرد.

رسانه‌های دولتی این کشور دیروز (۲۱ سپتمبر) گزارش دادند که رئیس جمهور محمدوف فرمان عفو دوهزار و شصت و چهار زندانی را صادر کرده و گفته که این اقدام براساس اصول شفقت و انسانیت روی دست گرفته شده.

گفته شده که در میان این زندانی‌ها، شش تن آن‌ها اتباع خارجی اند اما کشورهای آن‌ها مشخص نشده است.

تعهد چین بر عدم ایجاد نیروگاه‌های جدید برق در خارج از قلمرو این کشور

شی جین پینگ٬ رییس جمهور چین

رئیس جمهور چین تعهد سپرد که کشورش نیروگاه‌های جدید برق را که در آن مقدار زیاد زغال سنگ به مصرف می‌رسد، در بیرون از قلمروش ایجاد نخواهد کرد.

شی جین پینگ این تعهد را در حالی در جریان سخنرانی خود در نشست دیروز (۲۱ سپتمبر) مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک مطرح کرد که فشارها بر چین بخاطر استفاده از زغال سنگ در نیروگاه‌های برق این کشور افزایش یافته.

این فشارها برای تحقق اهداف توافقنامۀ پاریس در مورد تغییرات اقلیمی روی دست گرفته شده.

جان کری٬ نماینده ویژه امریکا در امور تغییرات اقلیمی از این تعهد تازه رئیس جمهور چین استقبال کرد.

نشست سالانه مجموع عمومی سازمان ملل امسال در کنار مسایل مهم دیگر روی تغییرات اقلیمی هم تمرکز کرده است.

ایران: گفتگوها برای احیای برجام به‌زودی آغاز می‌شود

سعید خطیب‌زاده٬ سخنگوی وزارت خارجه ایران

ایران می‌گوید، گفتگوها برای احیای توافق هسته‌یی سال ۲۰۱۵ به زودی آغاز می‌شود.

خبرگزاری ایرنا به نقل از سعید خطیب‌زاده٬ سخنگوی وزارت خارجۀ ایران گزارش داده که گفتگوهای ویانا در چند هفته آغاز خواهد شد.

ایران در حالی این پیشنهاد را مطرح کرده که جو بایدن٬ رئیس جمهور امریکا، دیروز (۲۱ سپتمبر) گفت که اگر تهران این توافق را بپذیرید، واشنگتن هم آن را خواهد پذیرفت.

بایدن افزود: "ایالات متحده به این تعهد ایستاده است که نمی‌گذارد ایران به اسلحه هسته‌یی دست یابد. ما با گروه پنج جمع یک کار می‌کنیم تا ایران از راه دپلوماسی به توافق باز گردد. اگر ایران توافق را بپذیرد، ما هم آماده استیم که به صورت کامل به آن باز گردیم."

ایران تا اکنون شش مرتبه با قدرت‌های جهان مذاکره کرده تا روند گفتگو‌های هسته‌یی باز هم ادامه یابد. دونالد ترمپ٬ رئیس جمهور پیشین امریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق کشورش با ایران بیرون شد.

گفتگوهای ویانا در ماه جون پس از آن متوقف شد که ابراهیم رئیسی٬ از تندروان ایرانی رئیس جمهور آن کشور شد.

'پولیس بر خیمه تحصن یابود از قربانیان ماین‌ها در وزیرستان جنوبی حمله کرد'

اعتراض مردم در وزیرستان جنوبی

فعالان پاکستانی می‌گویند، پولیس در منطقۀ کوتکۀ وزیرستان جنوبی بر خیمۀ تحصن که به یادبود از قربانیان ماین‌ها برپا شده، حمله کرده است.

شیر زاده مسید٬ یک عضو جنبش تحفظ پشتون روز سه‌شنبه (۲۱ سپتمبر) به رادیو آزادی گفت که پولیس دیروز بر اعتراض کننده‌ها حمله کرد.

مسید می‌گوید: "پولیس آمد و بر گرد همایی یادبود از قربانیان ماین‌ها حمله کرد. رحمت‌شاه مسید٬ بزرگ منطقه‌یی و چند تن دیگر زخمی شدند."

اعتراض کننده‌ها همچنان راه میان مکین و تانک را بسته اند. آن‌ها که از حدود دو هفته به این‌سو، اعتراض‌شان را آغاز کرده‌اند، می‌گویند که مناطق‌شان باید از وجود ماین پاکسازی شوند و همچنان حکومت برای خانواده‌های که عزیزان‌شان را در انفجارهای ماین از دست داده اند، کمک مالی کند و برای کسانی که در چنین انفجارها زخم برداشته اند، زمینه کار را فراهم کند.

شوکت علی٬ قوماندان محلی پولیس گفته که حمله بر اعتراض کننده مورد تحقیق قرار دارد و نتایج آن به زودی شریک ساخته خواهد شد.

نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد آغاز شد

آنتونیو گوترش حین سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک

نشست مجمع عمومی سالانۀ سازمان ملل متحد به اشتراک حضوری و مجازی رهبران جهان در نیویارک آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، آیندۀ نا روشن افغانستانِ زیر تسلط طالبان، همه گیری ویروس کرونا، تغییر اقلیم، تنش‌های فزاینده میان ایالات متحده و چین و منازعات جاری در یمن، سوریه و منطقۀ تیگرای در اتیوپیا از مسائل مورد بحث نشست امروز سه شنبه خواهند بود.

انتونیو گوترش، سرمنشی این سازمان هنگام گشایش این نشست گفت: "ما به اقدامات عملی و احترام به حقوق بشر نیاز داریم. ما به آجندای جامع جدی برای صلح ضرورت داریم. موضوع دوم اینست که ما باید دو دستگی در بخش اقلیم را حل کنیم. این کار برای ایجاد اعتماد میان شمال و جنوب ضرور است."

گوترش بر تزریق واکسین ویروس کرونا بر هفتاد درصد نفوس جهان تا نیمۀ ۲۰۲۲ نیز تأکید کرد.

پارسال به دلیل همه گیری ویروس کرونا هیچ رهبر به مقر سازمان ملل متحد در نیویارک حضور نیافت و تمامی سخنرانی‌ها از پیش ثبت شده بودند.

جایزه بهترین داکتر سالِ بریتانیا به وحید آرین اهدا شد

داکتر وحید آرین (چپ) با دیوید بکام ستاره فوتبال

داکتر وحید آرین جایزۀ بهترین داکتر سالِ نشریۀ سان و کانال ۴ در بریتانیا را کسب کرد.

دیوید بکام، فوتبالر برجستۀ بریتانیا این جایزۀ را دیشب در مراسمی به داکتر آرین اهدا کرد که در آن مقامات حکومت بریتانیا، خانوادۀ شاهی آن کشور و کارمندان صحی حضور داشتند.

او که سال‌ها پیش از افغانستان به بریتانیا رفته بود، پس از این مراسم در توییترش گفت که باید به مهاجران چانس داده شود: "این جایزه را در حالی به دست می‌آورم که سال‌ها پیش از جنگ در افغانستان فرار کردم و به عنوان یک کودک پناهجو بدون حمایت خانواده و تعلیم رسمی به این‌جا در بریتانیا رسیدم. کسانی زیاد دیگر مانند من استند که استعداد و آرزو‌های مشابه دارند و رؤیا‌های مختلف. آنان نیز کار‌های بزرگ‌تر انجام داده می‌توانند، در صورتی که با آنان مصونیت و شفقت داده شود. بنابر این امیدوارم شما به پناهجویان یک چانس بدهید."

داکتر آرین یک مرکز تداوی از راه دور را ایجاد کرده که داکتران غربی به داکتران و کارمندان صحی در مناطق جنگ‌زده مشوره می‌دهند و تجارب‌شان را با آنان شریک می‌کنند.

جو بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کند

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

انتظار می‌رود که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در جریان نخستین سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سالانۀ سازمان ملل متحد، رهبران جهان را به کار مشترک در مبارزه علیه تغییر اقلیم و همه گیری ویروس کرونا ترغیب کند.

هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد امروز سه‌شنبه ( ۳۰ سنبله) در نیویارک برگزار می‌شود.

انتظار می‌رود که بایدن با استفاده از این نشست بگوید که ایالات متحده می‌خواهد دورۀ دپلوماسی به رهبری‌اش را برای رسیدگی به مشکلات مانند تغییر اقلیم و همه‌گیری کووید-۱۹ را آغاز کند.

یک مقام ارشد امریکایی به خبرگزاری فرانس‌پرس گفته است که آقای بایدن خواهد گفت که می‌خواهد از جنگ سرد با چین جلوگیری کند.

این مقام که نامش افشا نشده، افزوده است که بایدن پافشاری خواهد کرد که پایان بخشیدن جنگ در افغانستان صفحۀ متمرکز بر دپلوماسی هدفمند و موثر امریکا را می‌گشاید.

دیدار جوزیپ بوریل با وزیر خارجۀ ایران در حاشیۀ نشست مجمع سازمان ملل

جوزیپ بوریل٬ رئیس سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا

جوزیپ بوریل، رئیس سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا می‌گوید که با حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجۀ ایران در حاشیۀ اجلاس مجمع سازمان ملل متحد در نیویارک ملاقات خواهد کرد.

اما بوریل افزوده است که هیچ ملاقات به سطح وزیران کشورهای شامل در معاملۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ در آجندا جا ندارد.

پیش از این ژان ایو لو دریان، وزیر خارجۀ فرانسه گفته است که وزیران از بریتانیا، چین، فرانسه، جرمنی و روسیه این هفته در مقر سازمان ملل متحد در دیدار با نمایندۀ ایران بر از سر گیری مذاکرات در مورد احیای معامله پافشاری خواهند کرد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ کشورش را از معامله هسته‌ای با ایران بیرون کرد.

معاملۀ موسوم به برجام، فعالیت‌های هسته‌یی ایران را محدود می‌کرد و در بدل، تحریم‌های وضع شدۀ جامعۀ جهانی بالای تهران را کاهش می‌داد.

پیشبینی رسانه‌های کانادا از پیروزی حزب ترودو در انتخابات

جستن ترودو٬ صدراعظم کانادا

پیش‌بینی رسانه‌ها در کانادا نشان می‌دهد که حزب لیبرال به رهبری صدراعظم جستن ترودو در انتخابات امروز کرسی‌های بیشتر پارلمان را کسب خواهد کرد.

نظر سنجی‌ها از پیش این حزب را برنده دانسته اند ولی هنوز معلوم نیست که آیا این حزب اکثریت کافی در پارلمان را بدست خواهد آورد که بدون حمایت مخالفان حکومت تشکیل دهد یا خیر؟

آقای ترودو در پارلمان کنونی کرسی‌های کمتر دارد و برای تصویب قوانین به حمایت احزاب دیگر نیاز دارد.

او ماه گذشته گفته بود که مردم در هنگام شیوع کرونا حکومت محافظه کار نمی‌خواهند.

نظر سنجی‌های قبل از انتخابات نشان داد که آقای ترودو با ایرین وتولی٬ رهبر محافظه کاران پیشروی موازی خواهد داشت.

هند صادرات و کمک واکسین کرونا را ازسر می‌گیرد

واکسین کرونا

قرار است هند ماه آینده صادرات و کمک واکسین ضد کرونا را ازسر گیرد.

هند در ماه اپریل گذشته این کار را بعد از آن متوقف کرد که شیوع کرونا در این کشور به اوج خود رسید.

منسوخ منداویا، وزیر صحت عامه هند گفت که واکسین کردن مردم این کشور بازهم در اولویات دهلی نو قرار خواهد داشت ولی صرف واکسین بیشتر از احتیاج خود را به دیگر کشورها می‌فرستد.

هند یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان واکسین در جهان است و وزیر صحت عامه این کشور گفته که در ماه اکتوبر تولید ماهانه واکسین در این کشور به ۳۰۰ میلیون دوز خواهد رسید.

هند نزدیک به ۳ سه تُن هیروئین را از ایالت گجرات کشف و ضبط کرد

آرشیف

مقام‌های هندی می‌گویند، نزدیک به ۳ هزار کیلوگرام (سه تُن) هیروئین از افغانستان به ارزش ۲.۷ میلیارد دالر از یک بندر غربی هند کشف و ضبط شده است.

حکومت هند می‌گوید، دو هندی در ارتباط به این قضیه بازداشت شده‌اند.

این محموله هیروئین در دو کانتینر جابجا شده بود که بدست اداره استخبارات مالی در بندر مندیوی ایالت گجرات هند افتاده است.

اداره استخبارات مالی هند گفت، این مقدار هیروئین اصلا از افغانستان بارگیری شده و از بندر ایران راهی گجرات هند بود.

افغانستان بزرگ‌ترین کشور تولید کننده هیروئین در جهان بوده که ۸۰ تا ۹۰ در صد هیروئین جهان را تولید می‌کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG