لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۹

اتحادیه اروپا: تماس با طالبان به هدف کمک با افغان‌هاست


جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد شرایط سخن گفت که وزیران خارجه این اتحادیه برای دوام کمک به افغانستان در نشست دیروز جمعه (۱۲ سنبله) شان موافقه کردند.

او دیروز جمعه در یک نشست خبری پس از اجلاس غیر رسمی وزیران خارجه اتحادیه اروپا در شهر بردو سلوانیا گفت که اتحادیه اروپا برای حمایت از افغان‌ها با حکومت جدید طالبان تماس و تعامل خواهد داشت.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنان گفت برای اینکه طالبان با این اتحادیه کار مشترک کند، باید این را ضمانت نمایند که افغانستان دگر به لانه تروریستانی مبدل نشود که مانند سال‌های پیش بر سایر کشورها حمله کنند.

این دپلومات اتحادیه اروپا در ادامه افزود که طالبان باید حقوق بشر مشمول حقوق زنان را رعایت کنند، یک حکومت همه شمول تشکیل دهند، به کمک‌های بشری و به خارجی ها و افغان‌های که می‌خواهند کشور را ترک کنند، اجازه دهند.

جوزپ بورل گفت، شاید عدهٔ بگویند که طالبان به این شرایط عمل نکنند. او اما گفت، که بیائید یکجا ببینیم.

آقای بورل به تأکید گفت که تماس‌ها با طالبان به معنای به رسمیت شناختن حکومت شان نخواهد بود: "حضور ما در چوکات تیم اتحادیه اروپا، به هیچ صورتی گام نخست برای به رسمیت شناختن طالبان نیست. بلکه از نظر عملیاتی اگر بخواهیم با آنها تعامل داشته باشیم این نخسین اقدام خواهد بود تا با حکومت جدید تماس بگیریم. زیرا ما باید در باره مسایل مهم با هم بحث کنیم. در میان این همه، مهم است که چگونه هزاران تن را از افغانستان بیرون کنیم که ما در پروازهای تخلیه نتوانستیم. زیرا این کار ممکن نبود."

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قبلاً گفته بود که این اتحادیه پرداخت کمک مالی یک میلیارد و دو صد میلیون یورو وعده شده به افغانستان را تعلیق کرده است.

قرار بود این کمک مالی در جریان سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ میلادی به افغانستان داده شود.

به گفته او این پول زمانی به افغانستان سپرده می‌شود که شرایط همکاری با طالبان مشخص شود.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو
ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو

همزمان، ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو در مصاحبه تازه خود به رسمیت شناختن حکومت طالبان از سوی جامعه بین‌المللی را وابسته به رفتار آن خواند.

او دیروز جمعه (۱۲ سنبله) در یک مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری رویترز در این مورد بیشتر گفت: "قضاوت در باره حکومت جدید افغانستان پیش از وقت خواهد بود. ما این قضاوت را بر اساس عملکرد طالبان خواهیم نمود، نه به گفتار شان. ما با طالبان طبق تعهدات شان حساب می‌کنیم-اینکه افغانستان به لانهٔ تروریستان مبدل نشود، اینکه حقوق بشری، مشمول حقوق زنان مراعات می‌شود و به مردمانی اجازه داده شوند که می‌خواهند کشور را ترک کنند."

در این میان، انتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا شب گذشته ابراز امیدواری کرد که حکومت افغانستان همه شمول باشد. او که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد گفت، واشنگتن در مسایل مختلف مجراهای تماس را فعال نگهمیدارد.

XS
SM
MD
LG