لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۲

اتحادیه سراسری صرافان افغانستان فعالیتش را از سر گرفت


آرشیف، مارکیت صرافی هرات

اتحادیه سراسری صرافان افغانستان پس از سه هفته فعالیت‌هایش را روز شنبه (۱۳ سنبله) از سر گرفته است.

حاجی دادگل معاون اتحادیه سراسری صرافان به رادیو آزادی گفت که همه بازارهای صرافی در سراسر کشور به گونه عادی فعالیت‌های‌ شان را از سر گرفته‌اند: "فعالیت‌ های صرافی در سرای شهزاده و سراسر افغانستان از سر گرفته شده. ما متعهد به ارائه خدمات به شهروندان خود هستیم. ضمن تماس با بانک مرکزی، خواستیم که نمایندگی‌ های بانک‌ها در سرای شهزاده هم به فعالیت آغاز کنند."

این در حالی است که با گذشت سه هفته هنوز بانک‌های خصوصی در سراسر کشور به گونه عادی فعال نشده و تنها دستگاه‌های خودپرداز در نمایندگی‌های مرکزی برخی از این بانک‌ها در کابل و ولایات فعال اند.

احمدشاه سروری مسئول عزیزی بانک در ولایت هرات به رادیو آزادی گفت که به زودی فعالیت‌های این بانک به حالت عادی بر خواهد گشت: "فعلاً طبق دستورالعمل بانک مرکزی، برای مشتریان خود هفته ۲۰ هزار افغانی یا ۲۰۰ دالر امریکایی از طریق دستگاه (ای تی ام) می‌دهیم، اما رسمیات خود را صد درصد شروع نکردیم."

مارکیت صرافی سرای شهزاده کابل
مارکیت صرافی سرای شهزاده کابل

این درحالی است که بانک مرکزی افغانسان روز گذشته در اعلامیه‌ای گفت بانک‌های تجارتی فعالیت‌های‌شان را بر اساس طرزالعمل که از سوی این بانک تهیه شده است، پیش برده و به زودترین فرصت روند ارائه خدمات این بانک‌ها به حالت عادی و منظم برمی‌گردد.

پس از سقوط کابل به‌دست طالبان در ۲۴ اسد، فعالیت بانک‌های سراسر کشور و صرافی‌ ها متوقف شد که این ضربه هنگفت مالی به شهروندان کشور رسانده است.

شمار زیادی از شهروندان کشور که پول‌های‌شان در بانک‌ها گیر کرده می‌گویند حتی پولی برای خرید مواد اولیه زندگی شان نمانده است و خواهان عادی شدن فعالیت بانک‌ها و صرافی‌ها شده اند.

از سوی دیگر وسترن یونین، بزرگترین شرکت انتقال پول در جهان، در بیانیه‌‌ای از ازسر گیری فعالیتش در افغانستان خبر داده است.

XS
SM
MD
LG