لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۹

سفر رئیس آی ایس آی به کابل در آستانه اعلام حکومت جدید افغانستان


جنرال فیض حمید رئیس سازمان استخباراتی پاکستان (آی‌ایس‌آی)

در حالی که آمادگی‌ها برای اعلام حکومت تازه طالبان نهایی شده، جنرال فیض حمید رئیس سازمان استخباراتی پاکستان (آی‌ایس‌آی) به کابل آمده است.

پس از تصرف کابل توسط طالبان آقای حمید، نخستین مقام بلندپایه خارجی است که به این کشور سفر کرده است.

بلال کریمی دستیار ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان روز شنبه (۱۳ سنبله) به رادیو آزادی گفت که رئیس استخبارات پاکستان برای گفتگو در باره میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی و موضوعات وابسته به مهاجران افغان در پاکستان به کابل آمده است: "به هدف بررسی چگونگی کمک لوژستیکی با امور ترمیم میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی آمده است. همچنین در مورد مشکلات موجود در رفت و آمد افغان‌ها در مرز میان دو کشور بحث خواهد شد. برخی مسایل دیگر که باید یک میکانیزم به وجود بیاید مورد بحث قرار خواهد گرفت."

آقای کریمی در این زمینه توضیحی بیشتر نداد اما گفت که فیض حمید بر اساس درخواست مکرر از دفتر سیاسی طالبان در قطر به کابل سفر کرده است.

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که آقای حمید در راس یک هیئت بلندرتبه نظامی به کابل آمده، اما این رسانه‌ها در این زمینه معلومات بیشتر ارائه نکرده‌اند.

در همین حال هندوستان تایمز گزارش داده که فیض حمید به دعوت طالبان به کابل آمده و قرار است که در مورد موضوعات مربوط به دو کشور با رهبران طالبان گفتگو کند.

از سوی دیگر، کمیسیون امور فرهنگی طالبان روز شنبه به رادیو آزادی گفته که کار برای اعلام حکومت تازه در افغانستان نهایی شده است.

به گفته مسئولان در این کمیسیون، اما هنوز جای و زمان اعلام حکومت جدید مشخص نشده است.

این در حالی است که افغانستان با خلای قدرت رو به رو است و به همین دلیل بیشتر دفاتر دولتی بسته بوده و فعالیت‌های روزمره در تمام بخش‌ها یا مختل و یا هم کمرنگ شده است.

این وضعیت مردم عادی را نیز سخت متاثر کرده است. آنها گفته‌اند که حکومت باید به زودی اعلام شود تا افغانستان از این بی‌سرنوشتی نجات یابد.

عبدالباقی و نجیب‌الله دو باشنده کابل در این مورد به رادیو آزادی چنین گفتند: "دولت چه شد، چه وقت تشکیل می‌شود. مردم بی‌سرنوشت مانده‌اند و نان خوردن را پیدا نمی‌کنند. امروز حکومت اعلام می‌شود فردا اعلام می‌شود یعنی چه. این چه وضعیت است مردم در به در شدند."

"خواست ما این است که دولت و رئیس جمهور به زودی اعلام شود اگر دولت همه شمول می‌سازند پس بسازند. سرنوشت ملت را مشخص کنند. ملت تباه و برباد است."

در این حال، در گزارش‌های تأیید نشده آمده که ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان در راس حکومت جدید قرار خواهد گرفت و شیرمحمد عباس ستانکزی معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر و ملا محمد یعقوب معاون نظامی و پسر ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان به عنوان معاونان او در نظر گرفته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های تأیید نشده و شبکه‌های اجتماعی، ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان کماکان، نقش رهبر مذهبی دولت تازه در افغانستان را برعهده خواهد داشت. اما طالبان این گزارش‌ها را تأیید نکرده‌اند.

طالبان پیش از این گفته‌اند که حکومت فراگیر را تشکیل می‌دهند و زنان نیز در حکومت آنها نقش مهمی خواهند داشت آنچه مدافعان حقوق زن در افغانستان و جامعه جهانی نیز بر آن تاکید دارند.

XS
SM
MD
LG