لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۰۴

انتقادها در پیوند به شلیک‌های هوایی دیشب در کابل


آرشیف، نمای شب کابل

پس از شلیک‌های هوایی دیشب انتقادهای زیادی مطرح شده و منتقدان گفته‌اند که این شلیک‌ها در نیمه شب باعث ترس و وحشت مردم شد.

شلیک‌های هوایی شب گذشته که تا حال دلیل آن روشن نیست.

اما براساس گزارشها، این شلیک‌ها در کابل و برخی ولایات تلفاتی هم در پی داشته است.

برخی از مردم می‌گویند این شلیک‌ها باعث وحشت و نگرانی مردم شد.

مسعوده یکی از باشنده گان کابل می‌گوید: "این شلیک‌ها واقعاً وحشتناک بود. همه را نگران ساخت. با شلیک مرمی نمی‌توان خوشی‌ها را تجلیل کرد. حالا طالبان باید مردم را به صلح و امنیت دعوت کنند."

حمید باشنده ولایت ننگرهار نیز نظر مشابهی دارد.

آقای حمید می‌گوید: "این شلیک‌‌ها همه را نگران ساخت و حتی کودکان و زنان ترسیده بودند. ما از طالبان می‌خواهیم تا از ادامه چنین شلیک‌ها جلوگیری کنند."

این در حالی است که شب گذشته در کابل و برخی ولایات طالبان و هواداران این گروه دست به شلیک‌های هوایی زدند.

درباره دلیل این شلیک‌ها شایعات مختلفی پخش شده است. یکی از آوازه‌ها این بود که ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان به کابل آمده بعضی دیگر دلیل این شلیک‌ها را تعیین ملا عبدالغنی برادر به ریاست حکومت آینده خواندند و شماری دلیل این شلیک‌ها را شایعه سقوط پنجشیر به دست طالبان دانستند.

برخی رسانه‌ها به نقل از مسئولان شفاخانه‌ها در کابل گزارش داده‌اند، که دیشب ۱۷ تن کشته و ۴۱ تن در اثر شلیک هوایی زخمی شدند، اما منابع رسمی به رادیو آزادی این آمار رد یا تأیید نکردند. منابع طالبان به رادیو آزادی گفتند که در این مورد مشغول جمع‌آوری اطلاعات هستند.

پیش از این نیز طالبان پس از خروج سربازان خارجی از افغانستان دست به شلیک‌های شادیانه کرده بودند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان از نیروهای این گروه خواست که از شلیک‌های هوایی خودداری کنند.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین اقدام رهبری تحریک اسلامی طالبان برای منع شلیک‌های هوایی را ستوده و گفته که چنین شلیک‌ها باعث ناامنی فیزیکی و روانی مردم خصوصاً کودکان می‌شود. آقای کرزی ابراز امیدواری کرد که از تکرار چنین شلیک‌ها با قاطعیت جلوگیری شود.

XS
SM
MD
LG