لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۱۸

گروه طالبان: ساختار نظام و کابینه حکومت جدید در هفته جاری اعلام می‌شود


بیرق ها و عکس های از رهبر و اعضای ارشد گروه طالبان در گوشۀ از شهر کابل برای فروش گذاشته شده

انتظار می‌رفت که طالبان حکومت خود را ناوقت روز جمعه گذشته اعلام کند، اما این گروه تا به حال موفق به این کار نشده است.

همزمان با اعلام نشدن حکومت طالبان، گزارش‌هایی از اختلافات میان رهبری این گروه به نشر رسیده، اما مقام‌های طالبان آن را تأیید نمی‌کنند.

اکنون طالبان تأکید دارند که ساختار نظام و کابینۀ حکومت جدید در هفته جاری اعلام خواهد شد.

احمد وثیق، معاون کمیسیون فرهنگی طالبان با آن که روز مشخص اعلام حکومت جدید را مشخص نمی‌کند، اما می‌گوید که آمادگی‌ها به این منظور در حال تکمیل شدن است: "آمادگی‌ها برای (اعلام) کابینه و حکومت گرفته شده و در حال تکمیل شدن است. انشاالله به زودی این مراسم انجام خواهد شد. در روزهای نزدیک یعنی در جریان این هفته این مراسم انجام و کابینه اعلام خواهد شد."

چگونگی ساختار حکومت، کابینۀ آن و همه شمول بودن آن در کنار نگرانی‌های مردم، دیدگاه‌های کشورهای همسایۀ افغانستان را نیز به همراه داشته است.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران
ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران

به تازگی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران گفته است که در افغانستان از حکومتی حمایت خواهد کرد که بر اساس رای مردم به میان آید: "در آنجا باید حکومتی ایجاد شود که بر اساس رای و ارادۀ مردم آمده باشد. جمهوری اسلامی هم در این تلاش است که در افغانستان آرامی باشد. خونریزی و برادرکشی به پایان برسد و ارادۀ مردم افغانستان حاکم شود. ما از حکومتی حمایت می‌کنیم که با رای مردم به میان آید."

پیش از این جامعۀ جهانی نیز از طالبان خواسته بود که در ایجاد حکومت جدید به موضوع مشارکت تمام افغانان توجه کند. طالبان هم تعهد سپرده بود که حکومت شان همه شمول خواهد بود، اما گمارش‌های اخیر آنان این تعهد را زیر سوال برده است.

عدم اعلام حکومت جدید در افغانستان سبب خودسری‌ها شده و همچنین تاثیر بدی بر تمام امور گذاشته است.

در حال حاضر صدها هزار کارمند دولتی خانه‌نشین شده‌اند و در کنار آن تحرک اقتصادی نیز متوقف شده است.
نگرانی‌های جهانی هم در بارۀ سرنوشت نامعلوم افغانستان با گذشت هر روز در حال افزایش است.

جنرال مارک میلی لوی درستیز امریکا
جنرال مارک میلی لوی درستیز امریکا

به تازگی جنرال مارک میلی لوی درستیز امریکا در گفت‌وگویی با تلویزیون فاکس نیوز گفته که بی‌نظمی‌های اخیر در افغانستان احتمال آغاز یک جنگ داخلی را در این کشور افزایش داده است: "پیش‌بینی نظامی من این است که شرایط برای آغاز جنگ داخلی در حال گسترش است. من نمی‌دانم که آیا طالبان می‌توانند که قدرت را تأمین و حکومت ایجاد کنند."

این مقام بلندپایۀ نظامی امریکا همچنین گفته که بی‌نظمی‌های داخلی در افغانستان سبب آغاز دوبارۀ فعالیت القاعده و دیگر گروه های تروریستی خواهد شد.

اما طالبان می‌گویند که توانایی ایجاد حکومت و جلوگیری از جنگ داخلی را دارد.

این گروه تأکید کرده که به هیچ کسی اجازه نخواهد داد که از خاک افغانستان بر ضد دیگر کشورها استفاده کند.

XS
SM
MD
LG