لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۹

افغانستان

معاون سرمنشی سازمان ملل در امور بشری با رهبری طالبان دیدار کرد

مارتین گریفیتس٬ نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشری

مارتین گریفیتس٬ معاون سرمنشی ملل متحد در امور بشری می‌گوید که برای تاکید روی کمک غیرجانبدارانۀ بشردوستانه و حفاظت از میلیون‌ها فرد نیازمند در افغانستان، با رهبری طالبان دیدار کرده است.

گریفیتس و هیئت همراهش روز گذشته در کابل با ملا عبدالغنی برادر٬ معاون سیاسی گروه طالبان و رئیس دفتر این گروه در قطر ملاقات کرده.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر شام دیروز (۵ سپتمبر) در توییترش نوشت که این ملاقات در محوطه وزارت خارجه افغانستان صورت گرفت.

به گفتۀ نعیم، آقای گریفیتس گفته که در نشست آینده کشورهای کمک کننده سعی خواهد کرد تا کمک‌های بیشتری را برای افغانستان جلب کند.

پیش از این گفته شده بود که سازمان ملل متحد نشستی را برای جلب کمک‌های بشری به افغانستان در ۱۳ ماه سپتمبر در ژنیو برگزار خواهد کرد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اعتراض ده‌ها افغان بر ضد پاکستان در لندن

آرشیف

ده‌ها افغان در لندن، بر ضد پاکستان مظاهره کردند.

آن‌ها دیروز (دوشنبه، ۵ میزان) هنگامی که صدراعظم و وزیر خارجۀ بریتانیا مشغول دیدار با وزیر خارجه پاکستان بودند، در برابر ساختمان صدارت بریتانیا به تظاهرات ادامه دادند.

ذاکر سادات یکی از تنظیم کننده‌های این اعتراض از خواست‌هایش به رادیو آزادی گفت: "جریان مظاهره شهر لندن که توسط یک افغان‌های باشندگان لندن به راه انداخته شده بود، در مقابل دست درازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های حکومت پاکستان خاصتا وزیر خارجه آن‌ها آقای قریشی و عمران خان که با خیلی دیده درایی در حقیقت به نمایندگی از طالبان در سطح جهان و در کشورهای منطقه لابینگ می‌کنند تا بتوانند درها را برای به رسمیت شناختن طالبان باز بکنند."

آقای سادات گفت که امروز (سه‌شنبه، ۶ میزان) هم افغان‌ها در بریتانیا دست به اعتراض خواهند زد.

پیش از این هم شماری از افغان در برخی کشورهای اروپایی از جمله جرمنی، فرانسه و بلجیم بر ضد پاکستان اعتراض کردند.

مقام‌های پاکستان در واکنش به این اعتراض‌ها، تا هنوز چیزی نگفته اند.

خالده پوپل: برای بیرون شدن بانوان ورزشکار از افغانستان تلاش کردیم

خالده پوپل٬ کپتیان پیشین تیم ملی فوتبال افغانستان

خالده پوپل کپیتان پیشین تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان می‌گوید، با سایر ورزشکاران همکاری کرده تا پس از سقوط کابل به دست طالبان، کشورشان را ترک کنند.

پوپل به خبرگزاری اسوشیتید پریس گفته که او و حامیانش تلاش زیاد کرده اند تا بانوان ورزشکاران از ولایت‌های افغانستان به کشورهای خارجی منتقل شوند.

او گفت: "آن‌ها مجبور بودند خانواده‌های‌شان را رها کنند. مجبور بودند مناطق‌شان را ترک کنند زیرا خانه‌های‌شان به آتش کشیده می‌شدند. برخی از آن‌ها اعضای خانواده‌های‌شان را از دست دادند. از برخی دیگر، اعضای خانواده‌های‌شان توسط طالبان برده شده‌اند. نمی‌دانیم با آن‌ها چی واقع شده است؟"

خالده پوپل به دنبال هشدارهای فزاینده در سال ۲۰۱۲ به ترک افغانستان مجبور شد.

پیش از این در مورد بانوان ورزشکار گزارش‌های نشر شد که شماری از آن‌ها در پرتگال و آسترالیا پذیرفته شده‌اند.

اما تا هنوز صدها تن از این بانوان در افغانستان با نگرانی به سر می‌برد.

امریکا: حدود ۱۰۰ شهروند و دارندگان اقامت دایمی در افغانستان باقی مانده اند

میدان هوایی کابل

ایالات متحده امریکا می‌گوید، آگاه است که حدود ۱۰۰ شهروند این کشور و کسانی که اقامت دایمی امریکا را دارند، در افغانستان باقی مانده اند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا که خواسته بنابر حساسیت موضوع نامش گرفته نشود، به خبرنگاران در واشنگتن گفته که این وزارت مشغول کار است تا زمینه پرواز این صد تن از افغانستان مساعد شود.

به گفتۀ او، در حال حاضر اولویت حکومت امریکا در افغانستان، کمک برای بیرون کردن آن شهروندان ایالات متحده است که می‌خواهند افغانستان را ترک کنند.

از ۱۵ تا ۳۱ اگست، امریکا و متحدینش نزدیک به ۱۲۴ هزار تن را از افغانستان انتقال دادند.

خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که شهروندان امریکا به خاطر در افغانستان مانده اند که اعضای خانواده‌شان، بنابر نداشتن اسناد نمی‌توانند به ایالات متحده سفر کنند.

زنان افغان نامزد جایزۀ "سخاروف" ازسوی پارلمان اروپا شدند

پارلمان اروپا

زنان افغان برای دریافت جایزۀ "سخاروف" دیروز (۵ میزان) رسماً از سوی پارلمان اروپا نامزد شدند.

بر اساس گزارش‌ها شهرزاد اکبر، ماری اکرمی، ظریفه غفاری، پلوشه حسن، فرشته کریم، صحرا کریمی، میترا مهران، حوریه مصدق، سیما سمر، حبیبه سرابی و انیسه شهید از زنان افغان در این رقابت نمایندگی می‌کنند.

هایدی هاوتالا Heidi Hautala معاون پارلمان اروپا روز دوشنبه (۵ میزان) گفت که زنان افغان به خاطر مبارزه و دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در کشور شان، برای گرفتن جایزه سخاروف نامزد شده‌اند.

هاوتالا می‌گوید: "شجاعت این زنان خیلی عالی است. آن‌ها خود را با خطر روبرو کردند تا برای چیزی که به ما اهِدا شده، مبارزه کنند."

برنده جایزه سخاروف در ۲۱ اکتوبر، یعنی کمتر از یک ماه دیگر اعلام خواهد شد.

در کنار زنان افغان، الکسی ناوالنی منتقد سرسخت حکومت روسیه هم به عنوان نامزد رسمی این جایزه اعلام شده است.

امسال در افغانستان تنها یک مورد مثبت بیماری پولیو ثبت شده است

آرشیف، یک کارکن صحی در حال تطبیق واکسین پولیو به یک کودک

سازمان صحی جهان می‌گوید که امسال در افغانستان تنها یک مورد مثبت بیماری پولیو یا فلج اطفال ثبت شده است.

در توییتر این اداره جهانی امروز (دوشنبه، ۵ میزان) آمده که پارسال ۵۶ مورد مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده بود.

مسئولان سازمان صحی جهان می‌گویند، آماده اند که واکسین پولیو را به کودکان افغان خانه‌به‌خانه تطبیق کنند و این‌که این‌کار باید هرچه زودتر عملی شود.

سازمان صحی جهان گفته که اکنون فرصت بزرگی است برای از بین بردن بیماری پولیو در افغانستان.

طالبان در گذشته به واکسین خانه‌به‌خانه اجازه نمی‌دادند.

آنها مدعی بودند که از این کمپاین برای مسایل استخباراتی استفاده می‌شود.

اشرف غنی: صفحه فیسبوکم هک شده و محتوای نشر شده از آن اعتبار ندارد

اشرف غنی

محمد اشرف غنی٬ رئیس جمهور برکنار شدهٔ افغانستان امروز (دوشنبه) در صفحۀ رسمی توییترش نوشته که صفحهٔ رسمی فیسبوکش هک شده و محتوای تازه نشر شده در آن در مورد درخواست او برای همکاری جامعه جهانی با حکومت طالبان فاقد اعتبار است.

اندکی پیش از آن، بیانیه‌ای در صفحۀ رسمی فیسبوک آقای غنی منتشر شد که در آن به نقل از خود آقای غنی انتقاد شده که چرا به نمایندگی از حکومت افغانستان غلام محمد اسحاق‌زی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کند.

اشرف غنی رئیس جمهور برکنار شدۀ افغانستان اسحاق‌زی را به عنوان نمایندۀ دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد گماشته بود.

در بخشی از متن آمده که جامعه جهانی به جای این که از ملت افغانستان فاصله گیرد، باید با حکومت فعلی به رهبری طالبان تعامل و همکاری کند.

اما آقای غنی در توییتر گفته که محتوای تازه نشر شده در صفحۀ فیسبوکش فاقد اعتبار است.
در حال حاضر این متن از صفحه فیسبوک رئیس چمهور برکنار شده برداشته شده است.

به تازگی، خبرگزاری رویترز به نقل از استفن دوجاریک٬ سخنگوی سازمان ملل متحد گزارش داده که گفته است٬ غلام محمد اسحاق‌زی در نشست روز دوشنبه (۲۷ سپتمبر) مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک به نمایندگی از افغانستان سخنرانی خواهد کرد.

پیش از این امیرخان متقی٬ سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان از سازمان ملل متحد خواست که سهیل شاهین به عنوان نماینده دایمی افغانستان در مجمع عمومی این سازمان سخنرانی کند.

اما شاهین سخنگوی پیشین طالبان در قطر به روز یک‌شنبه در صحبت با رادیو آزادی، از سازمان ملل متحد انتقاد کرد که به گفتۀ او به نماینده طالبان حق اشتراک و سخنرانی را در نشست مجمع عمومی نداده است.

این در حالی است که سازمان‌های بین‌المللی پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در پانزدهم اگست از افزایش فقر و گرسنگی در این کشور به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

سرمنشی شورای مهاجرت ناروی: اقتصاد افغانستان در آستانه فروپاشی است

یان ایگلند سرمنشی شورای مهاجرت ناروی

یان ایگلند سرمنشی شورای مهاجرت ناروی می‌گوید که اقتصاد افغانستان در آستانه فروپاشی است.

ایگلند در بیانیه‌ای گفته که در حال دیدار از کابل است.

خبرگزاری دی پی آی آلمان به نقل از ایگلند نوشته که او با شماری از خانواده هایی ملاقات کرده که فقط به چای و پارچه های نان خشک دیر مانده دسترسی دارند.

سازمان ملل متحد دو هفته قبل میزبان نشست به اشتراک کشورها و نهادهای کمک رسان به افغانستان بود.

در آن نشست کمک بیش از یک میلیارد دالر به افغانستان وعده داده شد.

ترکیه برای گرفتن مدیریت میدان هوایی کابل شرط گذاشت

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت که کشورش انتظار دارد که قبل از هرنوع توافق در مورد مدیریت میدان هوایی کابل از سوی انقره، باید حکومت همه‌شمول ازسوی طالبان در افغانستان ایجاد شود.

پیش از این که طالبان در ۱۵ اگست قدرت را در کابل تصرف کنند، ترکیه گفته بود که قصد دارد تا در تامین امنیت و مدیریت میدان هوایی کابل همکاری کند.

اردوغان دیروز (۲۷ سپتمبر) به شبکه خبری (سی‌بی‌اس) گفت که در حال حاضر حکومت در افغانستان همه‌شمول نیست و تا زمانی که حکومت طالبان از همه اقشار جامعه نمایندگی نکند، ترکیه در آن کشور حضور نخواهد داشت.

رئیس جمهور ترکیه در دیدارش با همتایی امریکایی خود در ماه جون در حاشیه نشست سران ناتو در بروکسل در مورد مدیریت میدان هوایی کابل ازسوی ترکیه گفتگو کرد.

طالبان پیش از رسیدن به قدرت از پیشنهاد ترکیه برای حضور بخاطر تامین امنیت و مدیریت میدان هوایی کابل انتقاد کرده بودند.

ایتالیا: به رسمیت شناختن طالبان امکان‌پذیر نیست

لوئیجی دی مایو٬ وزیر خارجۀ ایتالیا

ایتالیا می‌گوید که دولت طالبان را نمی‌توان به رسمیت شناخت اما به گفتۀ او باید با افغان‌ها کمک کرد.

خبرگزاری رویترز شب گذشته (۲۷ سپتمبر) به نقل از لوئیجی دی مایو٬ وزیر خارجۀ ایتالیا گزارش داده که گفته است، حکومت به رهبری طالبان در افغانستان به رسمیت شناخته نمی‌شود اما او از دولت‌های خارجی خواست تا از بحران اقتصادی در آن کشور جلوگیری کنند.

به گفتۀ دی مایو، اگر با افغان‌ها در افغانستان کمک صورت نگیرد منجر به موج گستردۀ مهاجرت‌های غیرقانونی خواهد شد.

وزیر خارجۀ ایتالیا گفته که به رسمیت شناختن حکومت طالبان در افغانستان بخاطری امکان پذیر نیست که در کابینه آن‌ها ۱۷ نفری شامل اند که متهم به تروریزم اند.

اما او افزوده که فراهم کردن کمک‌های مالی به افغان‌ها نباید با تاخیر مواجه شود.

طالبان در (۲۴ اسد/ ۱۵ اگست) وارد کابل شده و قدرت را در افغانستان به دست گرفتند، تا هنوز هیچ کشوری رسماً حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته.

بسیاری کشورها به رسمیت شناختن حکومت طالبان را وابسته به عملکرد آن‌ها در برابر مسایل حقوق بشری به ویژه حقوق زنان و دختران خوانده اند.

سران گروه ۲۰ در باره افغانستان گفت‌وگو می‌کنند

آرشیف٬ نشست رهبران گروه جی ۲۰ در جرمنی

قرار است سران گروه ۲۰ فردا ( سه‌شنبه ۶ میزان ) در مورد افغانستان گفت‌وگو کنند.

خبرگزاری‌های روسیه روز گذشته در این مورد به نقل از سرگی ورشینین٬ معاون وزیر خارجه این کشور خبر دادند.

آقای ورشینین گفته که سران گروه ۲۰ تصمیم دارند که پس از پایان مجموع سازمان ملل در نیویارک، بگونۀ متمرکز در مورد افغانستان گفت‌وگو کنند.

او گفته که ماریو دراگی٬ صدراعظم ایتالیا ریاست نشست سران گروه ۲۰ در مورد افغانستان را به عهده خواهد داشت اما جزئیات بیشتر در مورد نداده است.

گروه ۲۰، متشکل از کشورهای صنعتی و اقتصادهای در حال توسعه است.

اعتراض طالبان بر تصمیم سازمان ملل متحد

سهیل شاهین سخنگو و عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر

طالبان بر این تصمیم ملل متحد که آنها در اجلاس مجمع عمومی ملل متحد اشتراک و سخنرانی کرده نمی‌توانند اعتراض کردند.

سهیل شاهین سخنگو و عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر که سفیر حکومت طالبان به ملل متحد معرفی شده امروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که امارت اسلامی افغانستان حق نمایندگی از این کشور و اشتراک در مجمع عمومی ملل متحد را دارد: "ما حمایت مردمی داریم و توانایی داریم که از مردم و کشور خویش دفاع کنیم. لذا این حق ما است به اساس اصول ملل متحد که از طرف ملل متحد به رسمیت شناخته شویم."

قبل از این ستیفن دوجاریک سخنگوی ملل متحد گفته بود که غلام محمد اسحق‌زی روز دوشنبه به نمایندگی از افغانستان به مجمع عمومی ملل متحد سخنرانی خواهد کرد.

اما آقای شاهین امروز گفت کسی که به هیچ حصۀ از اراضی افغانستان تسلط ندارد با کدام اصول می‌تواند به نمایندگی از افغانستان سخنرانی کند.

آقای اسحق‌زی که نماینده حکومت سابق افغانستان در ملل متحد بود هنوز هم در سمت خود باقی است.

نصرت حق‌پرست مغلوب حریف استرالیایی‌اش شد

نصرت حق پرست ورزشکار افغان

نصرت حق‌پرست ورزشکار معروف افغان رقابت خود در "یو اف سی" را باخت.

این ورزشکار بازی‌های رزمی در دور ۲۶۶ یو اف سی معتبرترین سازمان رقابت‌های رزمی در مقابل ورزشکار استرالیایی دان هوکر مصاف داد.

دان هوکر در رده بندی جهان در مقام هفتم قرار دارد.

این مسابقه اوایل صبح امروز یکشنبه در لاس ویگاس امریکا در میان هزاران تن از تماشاچیان صورت گرفت.

حقپرست بعد از سه روند مسابقه را با تفاوت امتیاز واگذار شد.

اما سپس گفت که به زودی قوی‌تر به میدان بر می‌گردد.

حقپرست که دو هفته پیش مادرش وفات کرد گفت که در شرایط بسیار دشوار به رقابت پرداخت.

وی که در سازمان "یو اف سی" بازی می‌کند ریکارد ۱۳ برد و ۴ باخت دارد.

هزاران تن در حمایت از حقوق زنان افغان در ایتالیا تظاهرات کردند

آرشیف، تظاهرات به حمایت از زنان افغان در کروشیا. این عکس در این خبر جنبه تزئینی دارد.

هزاران تن برای حمایت از حقوق زنان افغان در روم پایتخت و دیگر شهرهای ایتالیا دیروز شنبه مظاهره کردند.

آنها از جامعۀ جهانی خواستند که به فشارهای خود بر طالبان ادامه دهد تا به زنان اجازۀ حق آموزش و نقش فعال در جامعه را بدهند.

گزارش آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس می‌افزاید که نهاد پنجیه که در راه اندازی پروژه های اقتصادی برای زنان افغان در دو دهه گذشته سهم گرفته از جمله سازمان دهندگان این تظاهرات بود.

سیمونا لانزونی معاون این نهاد که در تظاهرات روم اشتراک داشت گفت که باید فشار ها ادامه یابد تا زنان افغان بتوانند که نه تنها آموزش ببینند بلکه در امور سیاسی کشور خود نیز سهم بگیرند.

این تظاهرات زیر شعار " آنها را تنها رها نکنیم" راه اندازی شده بود.

معترضان از وزارت خارجه ایتالیا و ملل متحد خواستند که به حقوق زنان در افغانستان به صورت دایمی رسیدگی کنند.

لاوروف: هیچ کشوری روی کاهش یا رفع تحریم ها بر طالبان صحبت نکرده است

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه

وزیر خارجه روسیه می‌گوید، در حال حاضر روی به رسمیت شناختن حکومت طالبان از سوی جامعه جهانی غور نمی‌شود.

سرگی لاوروف دیروز (۳ میزان) در حاشیۀ یکی از نشست‌های سازمان ملل متحد گفت که شورای امنیت این سازمان تا هنوز روی کاهش یا رفع تحریم‌ها بر طالبان غور نکرده است.

او افزود که تا هنوز از هیچکسی در شورای امنیت نشنیده که خواستار گفت‌وگو در بارۀ کاهش یا رفع تحریم‌های بین‌المللی بر طالبان شده باشد.

روسیه یکی از ۵ کشور عضو دایمی شورای امنیت ملل متحد است.

در عین حال طالبان می‌گویند که روند به رسمیت شناختن حکومت این گروه به زودی از سوی برخی کشورها آغاز خواهد شد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ این گروه گفته که با رهبران کشورهای مختلف گفت‌وگو کرده اند و بسیاری از نمایندگان این کشورها نیز به افغانستان آمده اند.

صدراعظم البانیا: مردم افغانستان نباید تنها گذاشته شوند

ایدی راما صدراعظم البانیا

صدراعظم البانیا می‌گوید مردم افغانستان نباید در یک دو راهی ترک شوند.

ایدی راما، این اظهارات را در سخنرانی دیروز شنبه خود به مجمع عمومی ملل متحد گفت و با اشاره به پذیرفتن شماری از افغانان مهاجر در کشور خود افزود که در برابر چیزی که با چشم سر خود می‌دید نمی‌توانست بی‌تفاوت بماند.

او افزود: "این وظیفه ما است که از همۀ امکاناتی که در اختیار داریم کارگیریم تا مردم افغانستان را که یکبار دیگر در دو راهی قرار گرفته اند تنها نگذاریم، دست آوردهای غیرقابل انکار بیست سال گذشته در این کشور را حفاظت کنیم. از برگشت به دوران سیاه که جهان قبلاً شاهد آن بود جلوگیری کنیم و در برابر آن مقاومت کنیم."

صدراعظم البانیا افزود که با استقبال افغان‌های در معرض خطر در کشور خود مسئولیت اخلاقی خود را ادا کرده است.

بعد از تسلط طالبان بر کابل بتاریخ پانزدهم اگست، در کنار خارجی‌ها، ده‌ها هزار افغان در پروازهای نظامی از افغانستان انتقال داده شدند که شماری آنها در البانیا پذیرفته شده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG