لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۱۲

روند عادی صادرات و واردات در شیرخان بندر؛ تاجران: جلو فساد اداری گرفته شده است


آرشیف

شماری از تاجران در ولایت کندز می‌گویند که در شیرخان بندر کندز واردات و صادرات به گونه عادی جریان دارد و در ضمن در گمرک یاد شده جلو فساد اداری نیز گرفته شده است.

شیرخان بندر، یکی از بندرهای مهم ترانزیتی افغانستان به شمار می‌رود، که حکومت پشین همه ساله از این بندر صدها میلیون افغانی عواید به‌دست می‌آورد.

با سقوط حکومت پیشین، در شیرخان بندر کندز نیز معاملاتی تجارتی با رکود مواجه شده بود، اما حالا برخی از تاجران می‌گویند از زمانی‌که وضعیت در شهر کندز به حالت عادی برگشته، در شیرخان بندر نیز فعالیت‌های تجارتی آغاز شده.

بربنیاد گفته‌های شماری از تاجران که قبلاً به دلیل فساد اداری به اسرع وقت کارهای اداری تاجران اجرا نمی‌شد، اما حالا طالبان در کم‌ترین زمان به کارهای اداری تاجران رسیدگی‌ می‌کنند.

شاه محمود یکی از تاجران ملی در شیرخان بندر کندز به رادیو آزادی گفت: "ما از طالبان می‌خواهیم که به زودی بانک‌ها را باز کنند، به‌خاطر که تاجران با مشکلات روبه‌رو هستند. امیدوار هستیم که بانک‌ها به گونه‌ای عادی فعالیت‌های‌شان را آغاز کنند، تا چالش‌های تاجران حل گردد. زیرا فعالیت‌های تجاراتی به فعالیت‌های بانک‌ها بستگی دارد."

این تاجران می‌گویند که بسته بودن بانک‌ها در کندز و به ویژه در شیرخان بندر تاجران را به مشکلات مواجه کرده و از طالبان می‌خواهند که در زمینه توجه جدی کنند.

محمد مسلم یکی دیگر از تاجران در شیرخان بندر گفت: "از وقتی‌که طالبان آمده‌اند، کار و بار ما خوب شده است. در زمانی حکومت قبلی یک موتر صبح وقت می‌آمد، اما تا ساعت ۳ بجه بعد ظهر موتر به گمرک نمی‌رسید. ولی فعلاً در ظرف ۱۰ الی ۲۰ دقیقه تمامی کارهای گمرکی‌اش خلاص می‌شود. ما از رئیس گمرک خیلی خوش هستیم."

مسعود وحدت٬ سخنگوی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کندز نیز می‌گوید٬ از زمانی‌که طالبان حاکمیت جغرافیای ۳۳ ولایت افغانستان را به‌دست گرفته اند، جلو فساد اداری و کار شکنی‌ها در شیرخان بندر گرفته شده.

وحدت گفت: " در شیرخان بندر کارهای تجارتی به گونه عادی جریان دارد. تاجران کم‌وبیش فعالیت‌های تجارتی و سرمایه‌گذاری را آغاز کرده‌اند. چالش و موانع که قبلاً وجود داشت، اما فعلاً کدام موانع و چالش فراروی تاجران وجود ندارد. در بخش تجارت به تاجران سهولت بوجود آمده است."

مسوولان شیرخان بندر کندز نیز تأکید می‌کنند که سعی و تلاش دارند تا در خصوص فعالیت‌های تجارتی سهولت‌های قابل ملاحظه را برای تاجران مهیا کنند.

مولوی صبغت‌الله٬ رئیس گمرک شیرخان بندر گفت: "الحمدالله در مقایسه به پیش، حالا اموراتی گمرک منظم و تنظیم شده است. به همه بخش‌های تجارتی زمینه مساعد شده. ترازوهای بلند تناژ غیر فعال بوده‌اند، چون مسوولان وقت به آن توجه نکرده بوده‌اند. ما همه ترازوهای بلند تناژ را ترمیم و فعال نمودیم. همه تاجران به گونه آزادانه فعالیت‌های تجارتی‌شان را به پیش می‌برند. برای هیچکس مشکل وجود ندارد، زیرا امنیت سر و مال تاجران و افراد ملکی تأمین است."

رئیس گمرک به تاجران اطمینان می‌دهد که به زودی بانک‌ها فعالیت‌های‌شان را در کندز آغاز خواهند کرد.

ولایت کندز با داشتن ۲۷۰ کیلومتر سرحد مشترک با تاجیکستان و یک پُل بزرگ به‌طول ۶۷۰ متر کندز را با تاجیکستان وصل کرده و اموال تجارتی با عبور از همین پُل میان افغانستان و کشورهاى آسياى میانه صادر و وارد مى‌‌شود.

XS
SM
MD
LG