لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۳۳

پرسش برانگیز شدن ترور یک عالم دین و یک افسر پیشن پولیس زن در ولایت غور


آرشیف

با آنکه طالبان در روزهای اول حاکمیت خود در افغانستان عفو عمومی اعلام کردند، اما ترور یک عالم دین و یک افسر پیشن پولیس زن در ولایت غور سوالاتی را ایجاد کرده است.

صدای محمد حنیف، پسر نگار، سرباز پولیس در حکومت پیش از طالبان که از سوی افراد مسلح ناشناس پیش چشم فرزندانش کشته شد.

محمد حنیف می‌گوید جمعه شب سه فرد مسلح وارد خانه او شدند و مادر حامله‌اش را پیش چشم همه به گلوله بستند.

به گفته او، این افراد خود را از مجاهدین امارت اسلامی معرفی کردند.

او گفت: "سه نفر داخل شدند. تفنگ را طرفم گرفتند. گفتم: شما که هستید؟ گفتند: ما مجاهدین هستیم، شما اربکی‌ها. سه مرمی طرف من فیر کردند و خود را به خانه انداختند. سر مادرم فیر کردند و با چاقو مغز سرش را کشیدند. درد من این است که مادرم حامله بود و اینها دو قتل کردند."

از آغاز هفته این دومین مورد قتل است که گزارش می‌شود.

مورد دیگر مربوط عالم دینی است که به گفته نزدیکانش، برای تحقیق به امنیت ملی به رهبری طالبان برده شد اما پس از یک هفته جسدش را یافتند.

آقای رحمان رحمانی از نزدیکان این عالم دین می‌گوید: "جسد مولوی عبیدالله متوکل عالم دینی که گفته می‌شود از پانزده سال بدین سو خطیب یکی از مساجد در منطقه کمپنی کابل بود، همراه با یکی از شاگردانش روز یکشنبه از منطقه ارغنده ولسوالی پغمان پیدا شد.

رحمان رحمانی از نزدیکان این عالم دین می‌گوید افراد طالبان در امنیت ملی کابل گفته بودند، پس از تحقیق او را رها می‌کنند. _ادعایی که طالبان آن را رد می‌کنند.

آقای رحمانی می‌افزاید: "برای پیدا کردنش به چند جای عریضه کردیم. بالاخره، به امنیت ملی رفتیم. به ما گفتند قاری صاحب پیش‌شان است و پس از ختم تحقیق رها می‌شود. از این موضوع بیشتر از هشت روز گذشت و ما جسد قاری صاحب را با جسد یکی از شاگردانش در ساحه ارغنده ولسوالی پغمان پیدا کردیم."

این در حالی است که خبرهایی از ربوده شدن برادر نجیب ننگیال فعال سیاسی در کشور نیز به گوش می‌رسد.

نجیب ننگیال در صفحه توییترش نوشته که برادرش از سوی افراد ناشناس نه بلکه از سوی طالبان در ولسوالی بگرام بازداشت شده است._ ادعایی که طالبان درباره اش چیزی نگفته اند.

پیشتر از این هم سه روز پیش این ویدیوی از قاری فریدون در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

او در این ویدیو می‌گوید که افراد مسلح خانه او را محاصره کرده اند اما اعضای خانواده‌اش این فرد را در یک اتاق قید کرده اند تا به‌دست افراد مسلح نیافتد.

قاری فریدون پیش از این همواره در دفاع از جمهوریت و برخلاف طالبان سخنرانی‌هایی داشته است.

طالبان با آنکه مشخصا درباره این رویدادها ابراز نظر نکرده‌اند، اما امروز ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در یک کنفرانس خبری گفت که نیروها و بخش استخبارات طالبان یونیفورم مشخص دارند و جز آنان هیچ کسی نمی‌تواند فردی را گرفتار یا برایش مزاحمت کند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان
ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان

او افزود: "ما برای این‌گونه مسایل افرادی با یونیفورم مشخص استخدام کردیم. بخش استخباراتی ما هم یونیفورم مشخص دارند. بنابراین، بدون این افراد هیچ کس نمی‌تواند کسی را گرفتار یا اذیت کند. این وضعیت روزبه‌روز کنترل می‌شود."

گروه طالبان با تسلط بر افغانستان عفو عمومی اعلام کردند، اما رویدادهای ترور و بازداشت برخی از کسانی که در دولت پیشین کار کرده اند و یاهم در آن زمان موضع ضد طالبان داشته اند شک و تردیدها را دربارۀ این اعلام طالبان و عملکرد شان افزایش داده اند.

XS
SM
MD
LG