لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۵

محدودیت طالبان بر دختران و پسران صنف‌های هفتم الی دوازدهم در بدخشان


آرشیف

شماری از دانشجویان در ولایت بدخشان می‌گویند که طالبان در این ولایت برای شاگردان صنف هفتم تا دوازدهم اجازه نمی‌دهند که به مکتب بروند.

شماری از شاگردان مکتب‌های مختلف بدخشان ادعا می‌کنند که مسوولان محلی طالبان پس از تصرف این ولایت، برای آمران مکتب‌ها دستور داده اند که شاگردان صنف هفتم الی دوازدهم مشمول پسران و دختران را اجازه ندهند که به مکتب بروند.

احمد الیاس متعلم صنف دوازدهم مکتب لیسه سایف شهید در فیض آباد مرکز بدخشان می‌گوید٬ قرار بود که تا دو ماه دیگر مکتب را به اتمام برساند و راهی امتحان کانکور شود اما طالبان مکتب را به روی‌شان بسته اند.

الیاس گفت: "از وقتی که طالبان بدخشان را گرفته اند، دیگر اجازه مکتب رفتن به ما را نداده اند. ما امتحان چهارونیم ماهه را تکمیل کردیم و می‌خواستیم به درس ادامه دهیم که دیگر ما را نگذاشتند که درس بخوانیم."

سحر متعلم صنف دهم در مکتب قاری خانه در شهر فیض آباد می‌گوید که پس از سقوط بدخشان بدست طالبان، تنها شاگردان دختر و پسر از صنف اول الی صنف ششم می‌توانند درس بخوانند.

او از آینده نگران است.

شماری از دانش آموزان در ولایت بدخشان
شماری از دانش آموزان در ولایت بدخشان

سحر گفت: "من می‌خواهم که در آینده یا داکتر و یا هم انجنیر شوم اما طالبان با این تصمیم‌شان این اجازه را به ما نمی‌دهند. ما از طالبان می‌خواهیم که مانع آموزش ما نشوند."

معزالدین احمدی٬ مسوول مطبوعات طالبان در بدخشان در این مورد که چرا به دختران و پسران از صنف هفتم به بالا اجازه مکتب رفتن را نمی‌دهند٬ چیزی نگفت.

اما احمدی افزود که بزودی این مشکل حل خواهد شد: "ما درس از صنف هفتم به بالا را معطل قرار دادیم تا برای دیگر خواهران ما زمینه تحصیل بگونه جداگانه فراهم شود. این مشکل در شرف حل شدن و ان‌شاالله بزودی درس و تعلیم آغاز خواهد شد."

برخی آگاهان با نگرانی از این تصمیم گروهی طالبان در بدخشان می‌گویند که اگر آنان برای شاگردان اجازه درس خواندن را ندهند با خشم مردم محل مواجه خواهند شد.

وحید الله٬ فرامرز یکی از آگاهان به رادیو آزادی می‌گوید که تدریس و آموزش حق هر شهروند است و باید طالبان به حق مردم احترام کنند.

جنگجویان طالبان
جنگجویان طالبان

فرامرز گفت: "اگر طالبان در تصمیم‌شان تغییر نیاورند باخشونت تند مردم مواجه می‌شوند و زن و مردم در مقابل‌شان ایستاد خواهندشد. باید طالبان برای دختران و پسران اجازه بدهند که تا درس بخوانند."

پیش از این طالبان در بدخشان گفته بودند که معلمان زن تنها می‌توانند تا صنف ششم برای شاگردان پسر تدریس کنند.

همچنان برای تمامی آموزگاران زن دستور داده اند که با حجاب اسلامی به مکتب بروند.

اکنون شاگردان مکاتب بدخشان مانند، سحر و الیاس از جامعه جهانی می‌خواهند که بر طالبان فشار بیاورند تا این گروه مانع ادامه آموزش‌شان نشوند.

XS
SM
MD
LG