لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۳

هشدار از کمبود مواد غذایی در افغانستان؛ "والدین غذا نمی‌خورند تا اطفال شان سیر شوند"


آرشیف،

برنامه غذایی جهان از کمبود مواد خوراکی در افغانستان هشدار داده می‌گوید، نود درصد افغان‌ها غذای کافی نمی‌خورند.

انتیا ویب معاون آمر بخش آسیا-پاسفیک برنامه غذایی سازمان ملل متحد دیروز جمعه (۱۹ سنبله) گفت، بر اساسی سروی آنها از هر چهار خانواده یکی آن یک وعده نان را کم می‌کنند و یا از دیگران قرض می‌گیرند.

این سروی از ۲۱ ماه آگست تا ۵ ماه سپتمبر در سی و چهار ولایت افغانستان انجام شده.

خانم ویب گفت، مطابق این سروی پدر و مادارن به خاطر اینکه کودکان شان سیر شوند، خود گرسنه می‌مانند: "آنچه ما دریافتیم این است که تعداد اعضای خانواده های دو برابر افزایش یافته که به مکانیزیم مقابله شدید گرسنگی، متوسل شده اند- مثلاً مواردی مانند حذف یک وعده خوردن غذا یا ترجیح دادن غذا به کودکان به جای بزرگسالان یا محدود کردن اندازه غذا برای باقی ماندن بیشتر غذا - بنابراین از هر چهار خانواده افغان سه نفر حداقل از یکی از این روش‌ها استفاده می‌کنند."

سروی: سروی پدر و مادارن به خاطر اینکه کودکان شان سیر شوند، خود گرسنه می‌مانند
سروی: سروی پدر و مادارن به خاطر اینکه کودکان شان سیر شوند، خود گرسنه می‌مانند

انتیا ویب معاون برنامه عذایی جهان سازمان ملل متحد همچنان گفت که آنها برای کمک به این خانواده ها کمک ۲۰۰ میلیون دالر را تقاضا کرده و تعدادی از کشورها پیشنهاد کمک داده اند.

اما او گفت که سازمان ملل متحد عملاً چنین تقاضا کرده تا ذخایر مواد غذایی در افغانستان در ماه اکتوبر تمام نشود.

انتیا ویب در ادامه سخنان خود گفت که این وضعیت در سرمای زمستان خراب‌تر می‌شود: "کمبود غذا و از دست دادن شغل دلیل اصلی نگرانی خانواده ها است که ما سروی کردیم. در حالیکه، زمستان سریع فرا می‌رسد و اقتصاد در افغانستان رو به فروپاشی است، نگرانی‌های آنها قابل توجیه است. در حال حاضر رقابت ما برای کمک بشری با مردمان نیازمند بر سر وقت و زمانی باریدن برف است. اگر قرار باشد که تا پایان سال به ۱۴ میلیون افغان برنامه کمک خود را برسانیم، پس باید تا ماه نوامبر، هر ماه برای ۹ میلیون نیازمندی کمک، رسیدگی کنیم."

او افزود، سروی نشان می‌دهد که افغان‌ها در فقر شدید به سر می‌برند.

نگرانی سازمان ملل متحد در ارتباط به کمبود مواد غذایی در افغانستان در زمانی ابراز می‌شود که یکی ابهام سیاسی مردم را به آینده بی باور کرده و دوم سطح پائین اقتصاد.

سازمان ملل متحد در جریان تلاش‌ها برای کمک بشری به افغانها در نظر دارد که روز دوشنبه (۲۲ سنبله) در یک کنفرانس بزرگ در شهر ژینوی سویس از کشورهای کمک کننده کمک حدود ۶۰۰ میلیون دالر جمع آوری کند.

XS
SM
MD
LG