لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۱ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۶

نگرانی امریکا و متحدانش از حضور دوباره القاعده در افغانستان


اسامه بن لادن رهبر سابق شبکه القاعده

پس از جنگ بیست ساله امریکا تحت عنوان "مبارزه با تروریزم در افغانستان" بار دیگر گروهی در افغانستان حاکم شده است که رژیم آن توسط امریکا سرنگون شده بود.

یکی از دلایل اصلی جنگ امریکا با طالبان، روابط محکم این گروه با گروه‌های تروریستی به ویژه القاعده بود.

اگرچه جو بایدن رئیس جمهور امریکا در پایان ماموریت نظامی کشورش در افغانستان گفت که امریکا هدفش را به دست آورد، اما به نظر می‌رسد که هنوز هم امریکا و متحدان غربی‌اش در این مورد نگران هستند.

لوید آستین وزیر دفاع امریکا
لوید آستین وزیر دفاع امریکا

لوید استین وزیر دفاع امریکا به تازگی گفته که ممکن است القاعده یکبار دیگر در افغانستان حضور پیدا کند.

وزیر دفاع امریکا در سفرش به خاور میانه به خبرنگاران در کویت گفت که طالبان برای القاعده در خاک خود جای ندهند.

وی افزود که امریکا متوجه فعال شدن دوباره القاعده در افغانستان است و برای از بین بردن آن آمادگی کامل دارد.

بخشی از توافق‌نامه دوحه میان امریکا و طالبان قطع رابطه طالبان با تمام گروه‌های تروریستی از جمله القاعده بود، چیزی که طالبان خود را به آن متعهد می‌دانند.

احمد وثیق معاون کمیسیون فرهنگی طالبان در پیامی به رادیوآزادی بر موضع قبلی این گروه تاکید کرده است که خاک افغانستان بر ضد هیچ کشوری استفاده نمی‌شود.

اما گزارش‌های شورای امنیت ملل متحد و سیگار در مورد قطع رابطه این گروه با القاعده که پس از توافق دوحه منتشر شده، نشان می‌دهد که گروه طالبان روابطش را به گونه پنهانی با القاعده نگهداشته است.

گزارشی که طالبان آنرا رد کرده اند.

بر علاوه القاعده تهدید دیگر برای افغانستان گروه دولت اسلامی (داعش ) است.

گروهی که در ۲۶ اگست گذشته میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی را هدف قرارداد و ۱۷۰ نفر از جمله ۱۳ سرباز امریکایی را کشت و ۲۰۰ تن دیگر را زخمی کرد.

امریکا داعش را نیز برای افغانستان یک تهدید جدی می‌داند.

جنرال کنت مکنزی
جنرال کنت مکنزی

جنرال کنت مکنزی فرمانده ستاد مرکزی امریکا اخیراْ گفته است که در مبارزه با این گروه به مشوره طالبان عمل می‌کند.

اما اخیراً ذبیح‌الله مجاهد معین و سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان به رادیو آزادی گفته که پس از بیرون شدن سربازان خارجی از افغانستان، هیچ تهدید در برابر امنیت افغان‌ها وجود ندارد.

با این حال، احمدضیا سراج، رئیس ادارۀ امنیت ملی حکومت فروپاشیده اشرف غنی در ۱۸ فبروری در یک نشست خبری گفته بود که حدود ده هزار تروریست زیر چتر شبکۀ القاعده، جنبش اسلامی ازبیکستان، جنبش اسلامی تاجیکستان و افراد مسلح ترکستان شرقی در افغانستان فعالیت می‌کنند. آقای سراج افزوده بود که هدف این جنگجویان گسترش جنگ از افغانستان به آسیایی میانه است.

XS
SM
MD
LG