لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۶ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۵۷

نشست ژنیو؛ جهان متعهد به کمک بیش از یک میلیارد دالر به افغانستان شد


نشست کشورهای امدادرسان برای کمک به افغانستان در ژنیو

کشورهای امدادرسان به افغانستان در اجلاس بین‌المللی در ژینو سویس کمک بشری بیش از یک میلیارد دالر را تعهد کردند.

سازمان ملل متحد در اجلاس بین المللی کشورهای امدادرسان در اصل کمک ۶۰۰ میلیون و ۶۰ هزار دالر را تقاضا کرده بود.

انتونیو گوترش٬ منشی عمومی سازمان ملل متحد در سخنرانی‌اش به اشتراک کنندگان اجلاس بین‌المللی گفت، افغان‌ها پس از چندین دهه جنگ و رنج، دشوارترین لحظات را می‌گذرانند.

گوترش می‌گوید: "مردم افغانستان نیاز به دستگیری و کمک دارند. آن‌ها بعد از چندین دهه جنگ، رنج و ناامنی، دشوارترین لحظات را سپری می‌کنند. اکنون زمان آن فرارسیده که جامعه جهانی در کنار آن‌ها بیایستند. اجازه دهید که بطور آشکارا بگویم که این کنفرانس به خاطری این برگزار نشده که به مردم افغانستان یک چیزی کمک کنیم، بلکه ما مدیون آن‌هایم."

انتونیو گوترش٬ منشی عمومی سازمان ملل
انتونیو گوترش٬ منشی عمومی سازمان ملل

آقای گوترش هشدار داد که افغان‌ها در ماه سپتمبر شاید به قحطی رو به رو شوند.

سازمان ملل متحد در اصل کمک ۶۰۰ میلیون و ۶۰ هزار دالر تقاضای کرده بود.

پیش از این، برنامهٔ غذایی جهان یا (بلیو اف‌پی)گفته بود که ۱۴ میلیون افغان به گرسنگی روبه اند.

پس از این که طالبان در ۱۵ م ماه آگست کنترول افغانستان را بدست گرفتند، امور اقتصادی در این کشور متوقف و نگرانی در ارتباط به بحران بشری بیشتر از قبل افزایش یافت.

سخنرانان اجلاس بین‌المللی ژینو دیروز دوشنبه (۱۳ سپتمبر) گفتند که کشورهای کمک کننده، بعد از ۲۰ سال دخالت ناتو و ایتلاف بین المللی در افغانستان مسوولیت اخلاقی خود می‌بینند که به افغان‌ها کمک کنند.

در این حال، ذبیح‌الله مجاهد٬ سخنگوی حکومت طالبان از اعلام کمک‌های تازه جهان به افغانستان استقبال کرد.

مجاهد گفت: "ما از تقاضای کمک سازمان ملل متحد به افغانستان و از تعهد کمک دنیا به افغانستان در بخش صحی و مواد غذایی استقبال می‌کنیم. افغانستان بعد از ختم جنگ نیاز به آرامش مردم دارد و همچنان از بین بردن فقر که یکی از چالش‌های مهم است."

از جمع کمک‌های تازه وعده داده شده در اجلاس ژینو ۲۰۰ میلیون دالر آن به برنامه غذایی جهان اختصاص یافته است.

بیجا شده‌های داخلی نبردهای اخیر در افغانستان
بیجا شده‌های داخلی نبردهای اخیر در افغانستان

اداره مواد غذایی جهان بر اساس سروی که در نتیجه پرسش از ۱۶۰۰ افغان بدست آمده، گفته که ۹۳ درصد مردم برای غذا مواد کافی ندارند.

انتونیو گوترش٬ منشی عمومی سازمان ملل متحد پیش از اعلام کمک‌ها خطاب به کشورهای کمک کننده گفت که برای جلوگیری از سقوط اقتصادی در افغانستان با طالبان روابط برقرار کنند.

سازمان ملل متحد و نهادهای امدادرسان در کنفرانس دیروز دوشنبه به کشورها اطمینان دادند که کمک‌های آن‌ها نه تنها به طالبان سپرده نمی‌شوند تا از آن برای تبلغات‌شان نفع بردارند، بلکه کمک‌های آن‌ها از سوی موسسه‌های بین‌المللی به افغان‌های نیازمند می‌رسد که از جنگ و خشکسالی متضرر شده و به خاطر وضعیت اقتصادی خراب، در فقر به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG