لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۸

واشنگتن ایگزماینر: حضور شبکۀ القاعده درافغانستان گسترش خواهد یافت


روزنامه‌های جهان
  • واشنگتن ایگزماینر

هفته‌نامۀ واشنگتن ایگزماینر دریک عنوان خود می‌نویسد که یک ماه بعد از سقوط کابل، طالبان برگشتند، شبکۀ حقانی درقدرت است و القاعده درکمین.

این نشریه که محافظه کارپنداشته می‌شود می‌نویسد که افغانستان اکنون یک جای خطرناکتری شده است. امریکایان و متحدان افغان آنها هنوز هم دراین کشور گیرمانده اند وبه گفته هفته‌نامه برخی تروریست‌ها در حکومت موقت طالبان گنجانیده شده اند. نویسندۀ واشنگتن ایگزماینر در ادامه می‌گوید پیش بینی می‌شود که حضور شبکۀ القاعده درافغانستان گسترش خواهد یافت.

هفته‌نامه سپس به واقعات چند هفته اخیر درافغانستان پرداخته می‌نویسد که بعد ازاینکه طالبان داخل کابل شدند، سفارت امریکا درپایتخت افغانستان تخلیه و میدان هوایی حامد کرزی شاهد هرج و‌ مرج شد. هزاران سرباز امریکایی برای کمک درعملیات تخلیه دوباره به کابل فرستاده شدند.

به نوشته هفته‌نامه، رئیس جمهور سابق اشرف غنی که توسط هیلی‌کوپتر فرار نمود گزارش‌هایی را که گویا وی چندین بکس پول با خود برده رد کرد.

با اینکه طالبان وعده کرده اند که به هیچ نیروی خارجی اجازه نخواهند داد که ازخاک افغانستان علیه کدام کشوری استفاده کند، هفته‌نامۀ واشنگتن ایکزماینر بازهم دریک عنوان جانبی خود می‌نویسد که شبکۀ القاعده امکان دارد بعد از یک سال باردیگر از افغانستان امریکا را مورد حمله قرار دهد.

درادامۀ مطلب می‌خوانیم که به شماری از اعضای شبکۀ حقانی که با القاعده ارتباط دارند مناصب مهم درکابینۀ طالبان داده شده است.

هفته‌نامه می‌نویسد که هرچند وزارت خارجۀ امریکا اصرار می‌ورزد که طالبان و شبکۀ حقانی ازهم جدا اند، ولی انس حقانی دراین ماه به صراحت گفت که ما طالبان هستیم.

نشریه به این هم اشاره می‌کند که طبق گزارش‌ها، ایمن الظواهری رهبر کنونی شبکۀ القاعده در سال ۲۰۱۶ با هیبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان چون امیرالمومنین بیعت کرده است.

  • شرق‌الاوسط

ازسوی دیگر روزنامه شرق‌الاوسط می‌نویسد که قطر بدون توافقات آشکار تخنیکی وامنیتی میان همه جوانب به شمول طالبان، مسئولیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل را نخواهد پذیرفت.

روزنامه در ادامه می‌گوید بعد از این‌که امریکا ماه گذشته افغانستان را ترک گفت قطر یکی از میانجیگران مهم دراین کشور پنداشته می‌شود.

چندین کشور به شمول ایالات متحده سفارت‌های خود را ازکابل به دوحه انتقال داده اند.

شرق‌الاوسط می‌نویسد که شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیرخارجۀ قطردرنشست خبری مشترک با همتای هسپانوی خود گفت که همه مسائل باید با بسیار وضاحت بررسی شود درغیر آنصورت قطر آماده نیست که مسئولیت میدان هوایی کابل را به عهده گیرد.

شیخ محمد افزود که مذاکرات جریان دارد چون ما به یک توافق ضرورت داریم که برای همۀ جوانب واضح باشد که کدام جانب مسئولیت بخش تخنیکی را وچه کسی جوانب امنیتی را بدوش می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG