لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۸ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۵

طالبان ادعای جدال میان دو جناح این گروه را رد کردند


افراد مسلح گروه طالبان در شهر کابل

در حالیکه اخیراً گزارش هایی از منازعه روی قدرت در بین طالبان نشر شده، دو افغان مطلع از جنگ قدرت در بین این گروه که از افشای نام‌های شان خودداری کرده اند به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته اند، از اعلام کابینه‌ای تندرو توسط طالبان در هفته گذشته، اصطکاک بین افراد عملگرا‌ها و ایدئولوگ‌ها در رهبری این گروه، در مورد حکومت فراگیر در افغانستان افزایش یافته است.

به نوشته اسوشیتدپرس اخیراً از درگیری‌های عقب صحنه، بین این دو جناح در قصر ریاست جمهوری افغانستان گزارش‌ها و شایعاتی نشر شد که در آن کشته شدن ملا عبدالغنی برادر رهبر جناح عملگرا، ادعا شده بود.

این شایعات به حدی شدید شد که اعلامیه صوتی و نامۀ خطی که هر دو ظاهراً توسط خود ملا عبدالغنی برادر نشر شده بود کشته شدن او را تکذیب کرد، اما شایعات همچنان ادامه یافت.

ملا عبدالغنی برادر
ملا عبدالغنی برادر

تا اینکه دیروز (چهارشنبه ۲۴ سنبله)، ملا عبدالغنی برادر در یک مصاحبه با تلویزیون ملی افغانستان ظاهر شد و با رد این گزارش‌ها گفت: "من الحمدالله صحت و سلامت هستم، اینکه رسانه‌های می‌گویند، اختلافات داخلی وجود دارد، کاملاً حقیقت ندارد. ما در بین خود شفقت و ترحم داریم که حتی در بین یک فامیل همچو شفقت و ترحم نیست. دیگر اینکه ما در این چند سال به خاطر خاتمۀ اشغال قربانی داده ایم و این به خاطر اقتدار و کسب مقام نبوده است."

به نوشته اسوشیتدپرس، مدت کوتاه بعد از تصرف کابل توسط طالبان، ملا عبدالغنی برادر اولین مقام ارشد طالبان بود که احتمال ایجاد یک حکومت فراگیر در افغانستان را اعلام کرد، اما این امیدها در هفته گذشته با تشکیل یک حکومت مردان و همه طالبان، نقش بر آب شد.

دو افغان مطلع از منازعۀ قدرت در بین طالبان که از افشای نام‌های شان خودداری کرده اند به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته اند، یکی از وزرای کابینۀ طالبان با امتناع از مقامی که به او داده شده بود، عصبانیت و نارضایتی‌اش را در مورد کابینۀ طالبان که در آن اقلیت‌های قومی و مذهبی حضور ندارند، ابراز کرده است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان، هرگونه شکاف و درز را در رهبری این گروه رد کرده است.

امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان نیز روز سه‌شنبه (۲۳ سنبله) گزارش‌ها در مورد اختلافات موجود در رهبری طالبان را "تبلیغات" خوانده، آنرا رد کرد.

XS
SM
MD
LG