لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۹ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۱۶

وزیر خارجه هالند بخاطر انتقاد پارلمان از روند تخلیه از افغانستان استعفا کرد


آرشیف، روند تخلیه از میدان هوایی کابل

سیگرید کائگ وزیر خارجه هالند از مقامش کنار رفت.

بانو کائگ پس از آن روز پنجشنبه استعفا کرد که اکثریت اعضای پارلمان هالند گفتند که او روند انتقال پناهجویان از افغانستان را در ماه گذشته درست مدیریت نکرده بود.

نمایندگان پارلمان از طیف های مختلف سیاسی گفتند که مسئولیت واکنشِ کُند حکومت هالند در برابر طالبان و عدم آماده سازی گذرگاه امن برای انتقال هزاران افغان که می‌توانستند واجد شرایط پناهندگی در هالند باشند بر عهدۀ کائگ است.

پس از اظهارات اعضای پارلمان، او خطاب به آنها گفت، مجلس شما فیصله کرده که کابینه بی مسئولیت عمل کرده است.

سیگرید کائگ وزیر خارجه هالند
سیگرید کائگ وزیر خارجه هالند

وی افزود "اگر پالیسی اش رد شده باشد، وزیر باید برود."

طیاره های نظامی هالند در دو هفتۀ آخر ماه آگست حدود ۲۱۰۰ نفر را از افغانستان به بیرون از این کشور منتقل کردند.

اما صدها شهروند هالند عمدتاً افغانی الاصل و تعداد نامعلومی از افغان‌ها که با نیروهای بین‌المللی، رسانه ها و یا موسسات غیردولتی کار می‌کردند، از روند انتقال باز ماندند زیرا آنها نتوانستند وارد میدان هوایی کابل شوند.

پس از آنکه طالبان بر شهر کابل در ۱۵ اگست تسلط یافتند، امریکا و متحدینش ده ها هزار افغان را که با خطر رو به رو بودند به بیرون از افغانستان انتقال دادند.

از سوی دیگر پارلمان اروپا از ۲۷ کشور عضو این اتحادیه دیروز خواست که به دنبال خروج ایالات متحده از افغانستان، همکاری و سرمایه گذاری دفاعی خود را تقویت کنند.

در قطعنامۀ که از سوی این پارلمان در استراسبورگ تصویب شد آمده است که اتحادیۀ اروپا روی آگهی‌دهی نظامی، نظارت و حمل و نقل هوایی استراتژیک سرمایه گذاری کند.

این پارلمان به حمایت از این قطعنامه ۵۳۶ رأی مثبت داد. ۹۶ رأی مخالف و ۵۰ رأی ممتنع بودند.

در این قطعنامۀ غیرالزامی به آنچه ناتوانی نیروهای اروپایی در برقراری امنیت میدان هوایی کابل برای تخلیۀ افراد بدون حمایت امریکا خوانده شده نیز اشاره شده است.

قانونگذاران اروپایی از طرح امریکا برای خروج از افغانستان انتقاد کردند و آنرا یک جانبه و هماهنگ نشده با متحدین ناتو دانستند.

در قطعنامه خروج توام با هرج‌ومرج، شکست جمعی سیاست خارجی و امنیتی غرب خوانده شده که به باور پارلمان اروپا در کوتاه مدت به اعتبار غرب لطمه می‌زند.

خروج آخرین سرباز امریکایی از افغانستان
خروج آخرین سرباز امریکایی از افغانستان

ایالات متحده بیش از دو هفته پیش یعنی در ۳۱ ماه آگست به حضور نظامی‌اش در افغانستان رسماً پایان داد.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ضمن اشاره به تاکید اروپا بر رعایت حقوق بشر در افغانستان گفت برای تاثیرگذاری در این رابطه، هیچ گزینه‌ای جز ارتباط با طالبان نیست.

او در بخشی از اظهاراتش به نمایندگان پارلمان اروپا گفت که اتحادیۀ اروپا باید آمادگی پذیرش افغان‌هایی را داشته باشد که مجوز خروج از کشور خود را دریافت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG