لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۰۹

ماموریت یوناما برای مدت شش ماه دیگر در افغانستان تمدید شد


آرشیف

ماموریت هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) برای مدت شش ماه دیگر تمدید شد.

به اساس قطعنامه دیروز شورای امنیت سازمان ملل متحد، ماموریت هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) تا ۱۷ مارچ سال ۲۰۲۲ میلادی تمدید شد.طرح تمدید ماموریت (یوناما) بطور مشترک توسط کشورهای ناروی و استونیا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شده بود.

مونا یوول سفیر ناروی در سازمان ملل متحد بعد از تصویب این قطعنامه گفت:"با این کار، شورای امنیت پیام واحد ارسال کرد که ما در عقب تلاش‌های سازمان ملل متحد در افغانستان قرار داریم. این قطعنامه تضمین می‌کند که ماموریت گسترده و انعطاف پذیر یوناما به شمول ماموریت برای نظارت و گزارش در مورد حقوق بشر، حفاظت از افراد ملکی و گزارش از تخطی‌ها و آزار کودکان، ادامه می‌یابد. "

مونا یوول تصویب این قطعنامه را برای دسترسی افراد ملکی به کمک‌ها، مشارکت مساوی و معنی دار زنان افغان در همه عرصه‌های زندگی مهم خواند. او وضعیت افغانستان را "حساس" توصیف کرده گفت، این وضعیت ماموریت یوناما را به آزمون می‌کشد، اما جامعه بین‌المللی باید از هر طریق ممکن، در کنار افغان‌ها باشد.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد نیز با تاکید بر حمایت امریکا از مردم افغانستان گفت، وضعیت این کشور تحت نظارت خواهد بود: "به حیث بزرگترین تمویل کنندۀ کمک‌های بشری به افغانستان، ایالات متحده به فعالیت هماهنگ کنندۀ یوناما با سایر همکارانش در منطقه برای تامین غذا، امنیت، سرپناه، خدمات ضروری صحی، آب و حفظ الصحه و سایر کمک‌های حیاتی بشری برای افغان‌ها متعهد است.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد
لیندا توماس گرینفیلد سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد

گرینفیلد افزود:‌‌ "در طول این شش ماه تمدید، ما منتظر توصیه‌های سرمنشی این سازمان در مورد وضعیت افغانستان، به ویژه در مورد گروه های آسیب پذیر و اینکه نقش آنها در آینده افغانستان چگونه به نظر می‌رسد، خواهیم بود."

با تسلط طالبان بر افغانستان به تاریخ ۱۵ اگست، بیشتر سفارت‌های کشورهای غربی در کابل مسدود شده و اتحادیۀ اروپا نمایندگی دیپلماتیک اش را به حالت تعلیق در آورده است.

از تسلط طالبات تا اکنون این نخستین بار است که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به ادامه کار (یوناما) رای مثبت می‌دهند.

طالبان در مورد ادامه کار یوناما و خواست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، در مورد مصونیت کارمندان، دسترسی نیازمندان به کمک‌ها و اطمینان از مشارکت زنان در همه عرصه‌ها اظهار نظر نکرده اند، اما آنها چند روز قبل خواسته‌هایی را از این سازمان مطرح کرده بودند.

دیبرا لاینز، مسئول ماموریت هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و گیلیس میچود، معاون سرمنشی این سازمان به تاریخ ۱۵ سپتمبر با ملا سراج‌الدین حقانی سرپرست وزارت داخله طالبان، در کابل ملاقات کردند.

گفته می‌شود که در این نشست از سازمان ملل خواسته شده بود که به ماموریت خود در افغانستان ادامه دهد و رهبران طالبان را از لیست سیاه خارج کند.

XS
SM
MD
LG