لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۶ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۳۲

بازماندگان حمله طیاره بی سرنشین امریکا: معذرت خواهی کافی نیست


خانه‌ای که مورد حمله طیاره بی سرنشین امریکا در کابل قرار گرفته است

بازماندگان قربانیان حملۀ هوایی اخیر نیروهای امریکایی در کابل می‌گویند که معذرت خواهی کافی نیست.

ده عضو خانوادۀ ایمل احمدی در این حملۀ طیارۀ بدون سرنشین بتاریخ ۲۹ اگست جان باختند. جنرال کنت مکنزی٬ قوماندان فرماندهی مرکزی اردوی امریکا پریشب گفت٬ حمله اشتباهی صورت گرفته و معذرت خواست.

از این حمله طیاره بدون سرنشین در نزدیکی میدان هوایی کابل ۲۰ روز می گذرد که در نتیجه آن ده نفر به شمول زنان و کودکان جان باختند.

ایمل احمدی که از این حمله جان به سلامت برده٬ می‌گوید که صرف معذرت خواهی کافی نیست.

وی می‌افزاید که عاملان باید محاکمه شوند: "صرف معذرت خواهی برای ما کافی نیست. امریکا باید کسی را که این عمل را انجام داده، کسی را که اطفال بیگناه را به قتل رسانید، به شمول دختر و اعضای فامیل من. من از امریکا می خواهم کسانی را که این عمل را مرتکب شده‌اند باید محاکمه و مجازات کند."

موتری که مورد حمله طیاره بی سرنشین امریکایی در کابل قرار گرفت
موتری که مورد حمله طیاره بی سرنشین امریکایی در کابل قرار گرفت

آقای احمدی این اظهارات را روز شنبه (۱۸ سپتمبر) بعد از آن به آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس گفت که جنرال مکنزی٬ قوماندان فرماندهی مرکزی اردوی امریکا از این حمله و کشته شدن ده فرد ملکی در آن معذرت خواست.

وی در پیام ویدیویی پریشب خود گفت: "حدود ده غیرنظامی به شمول هفت طفل در این حملۀ غم‌انگیز کشته شدند. برعلاوه این، اکنون به ما روشن شده است که این بعید است که واسطه و کسانی که کشته شده‌اند کدام ارتباط با جناح خراسان داعش داشته باشند یا کدام تهدید مستقیم به امریکا متوجه ساخته باشند. من مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده قربانیان و دوستان آن‌ها تقدیم می‌کنم."

سازمان عفو بین‌الملل نیز خواهان محاکمۀ عادلانۀ مسوولان این حمله شده است.

این سازمان هرچند مسوولیت‌پذیری و معذرت خواهی امریکا را یک گام مثبت می‌خواند ولی برایان کستنر٬ یک مسوول این سازمان می‌گوید٬ کسانی که مرتکب این حمله شده‌اند باید در یک محاکمۀ عادلانه مجازات شوند.

ایمل احمدی بازماندۀ قربانیان می‌گوید که امریکا باید در بدل کشتن اعضای خانوادۀ وی غرامت بپردازد و کسانی را که نجات یافته اند٬ به مکان امن انتقال دهد.

احمدی گفت: "ما ده عضو خانوادۀ خود را از دست دادیم. اگر امریکا همه جهان را به ما بدهد دختر، پسران ما، برادر من و فرزندان وی دوباره بر نخواهند گشت. من از امریکا می‌خواهم که به ما غرامت بپردازد و چیزی دیگری که می‌خواهم این است که ما را به یک مکان امن در کشور خارجی انتقال دهد چون درحال حاضر ما در این جا با مشکلات زیادی دچاریم."

مقام‌های امریکا هنوز به این درخواست خانوادۀ احمدی پاسخ نگفته اند.

جنرال فرانک کنت مکنزی٬ قوماندان فرماندهی مرکزی اردوی امریکا
جنرال فرانک کنت مکنزی٬ قوماندان فرماندهی مرکزی اردوی امریکا

جنرال مکنزی٬ قوماندان فرماندهی مرکزی اردوی امریکا در پیام اخیر خود این را هم گفت که حملۀ انتحاری ۲۶م اگست داعش به میدان هوایی کابل سبب حملۀ هوایی ۲۹م اگست شد. واین منطقه بخاطر هدف قرار گرفت که گزارش از یک تهدید دریافت کرده بودند.

حملۀ انتحاری مرگبار داعش هنگامی صورت گرفت که هزاران نفر از افغان‌ها به امید رفتن به خارج در میدان هوایی کابل گردهم آمده بودند.

درنتیجۀ این حمله بیش از ۱۷۰ غیرنظامی افغان و ۱۳ عسکر امریکایی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG