لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۶ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۳۰

امیر قطر: جامعه جهانی گفت‌وگوها با طالبان را ادامه دهد


شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر

قطر از جامعه بین‌المللی خواسته تا با طالبان وارد گفت‌وگو شوند و آنها را منزوی نسازند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر دیروز سه‌شنبه (۳۰ سنبله) در سخنرانی اش در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک گفت که جهانیان باید با افغانستان به کمک‌های بشری ادامه دهند: "ما به اهمیت جامعۀ جهانی تاکید می‌کنیم که در چنین وضعیت دشوار از افغانستان حمایت کنند و با وجود اختلاف‌های سیاسی، به کمک‌های بشری ادامه دهند. ما همچنان به اهمیت ادامه گفت‌وگوها با طالبان تاکید می‌کنیم، زیرا نادیده گرفتن آنها، اختلاف‌های را ایجاد می‌کند و واکنش به میان می‌آورد. اما گفت‌وگوها می‌تواند نتیجه مثبت داشته باشد."

در بیش از یک دهه گذشته، قطر به عنوان یک کشور مهم در قضیه افغانستان عرض وجود کرده.

یازده سال پیش، شماری از رهبران گروه طالبان به قطر رفتند و سه سال پس از آن، در سال ۲۰۱۳ میلادی، دفتر سیاسی این گروه در پایتخت دوحه فعال شد.

از طریق همین دفتر، راه گفت‌وگوهای امریکا با طالبان باز شد که با توافق در اخیر ماه فبروری پارسال به همراه شد.

بر اساس این توافق، واشنگتن اعلام کرد که تمامی نظامیانش را از افغانستان بیرون می‌کند.

آرشیف، شماری از عساکر امریکایی در حال ترک افغانستان
آرشیف، شماری از عساکر امریکایی در حال ترک افغانستان

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر دیروز سه‌شنبه در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد گفت که این تصمیم واشنگتن خیلی مهم بود: "تصمیم ایالات متحده که پس از گفت‌وگو با طالبان، نیروهایش را از افغانستان بیرون کرد، یک نکته مهم تغییر در این کشور بود. نخست مسئولیت تمامی افغان هاست و سپس مسئولیت جامعه جهانی است تا به گونۀ منظم و دوامدار کار کنند تا به یک تفاهم سیاسی همه جانبه برسند و راه ها برای ثبات در افغانستان، کشوری که برای مدت طولانی شاهد جنگ بوده، هموار شود."

طالبان در پانزدهم اگست، کابل را گرفتند و هفته گذشته، با سپری شدن یک ماه از سقوط پایتخت، شیخ محمد بن عبدالرحمان ال ثانی وزیر خارجۀ قطر به کابل رفت.

او در آنجا با رهبران طالبان دیدار کرد و تاکید ورزید تا این گروه حکومتی را تشکیل دهد که برای همه افغان‌ها قابل پذیرش باشد.

XS
SM
MD
LG