لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۹ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۶

انتقادها در مورد تعیین رئیس جدید پوهنتون کابل


مراسم معرفی محمد اشرف غیرت رئیس جدید پوهنتون کابل

پوهنتون کابل که یک نهاد بزرگ علمی-آموزشی افغانستان است، اکنون زیر نظر یک عضو طالبان مدیریت می‌شود. محمدعثمان بابری که دارای مدرک دکترا و پیشینه طولانی استادی در این مرکز علمی است، اخیراً جایش را به محمداشرف غیرت داد.

رئیس تازه بزرگترین نهاد علمی افغانستان تا مطقع لیسانس در رشته خبرنگاری آموزش دیده است. انتصاب او انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشته است.

رادیو آزادی تلاش کرد تا دیدگاه آقای بابری را در این باره داشته باشد، اما او به دلیل حساسیت موضوع حاضر به گفت‌وگو نشد.

در همین حال شماری از استادان پوهنتون کابل که به علت حساسیت موضوع نخواستند از آنان نام ببریم، به رادیو آزادی گفتند که بسیاری از دانشجویان آنها در گفت‌وگو با طالبان، وضعیت کنونی دانشگاه را زیر نظر دارند.

محمد اشرف غیرت رئیس نو پوهنتون کابل
محمد اشرف غیرت رئیس نو پوهنتون کابل

دفتر نشرات و روابط عامه پوهنتون کابل در خبرنامه‌ای نوشته که این گزینش تنها برای "سرپرستی" این دانشگاه است و با تغییر شرایط و نیازها، تغییر خواهد کرد.

در بخشی از این خبرنامه آمده است: ​"رئیس پوهنتون کابل، پروفیسور دکتر محمدعثمان بابری به وزارت تحصیلات عالی پیشنهاد داد که وی برای شرکت در یک سری تحقیقات علمی در پوهنتون ماربورگ آلمان، به این کشور میرود و این سفر شش ماه زمان خواهد برد. بنابراین، با توجه به وضعیت کنونی وزارت تحصیلات عالی، برای هماهنگی بهتر بین وزارت و پوهنتون و عادیسازی وضعیت، محمداشرف غیرت، فارغالتحصیل از پوهنزی ژورنالیزم که در سال ۱۳۸۷ از این پوهنتون فارغ شده و بربنیاد تجربه پیشین در بخش تحصیلات عالی اداره امارت اسلامی به حیث سرپرست این پوهنتون گماشته شده است."

اما بلال کریمی عضو دفتر رسانه‌های طالبان با ارسال پیامی به رادیو آزادی گفته که این گزینش بر بنیاد "لیاقت و تقوا" صورت گرفته است.

عثمان بابری رئیس پیشین پوهنتون کابل
عثمان بابری رئیس پیشین پوهنتون کابل

از سوی دیگر نظرمحمد مطمئن سرپرست کمیته ملی المپیک در صفحه توییتر خود نوشته است که اشتباه در انتصاب رئیس پوهنتون کابل رفع می‌شود.

XS
SM
MD
LG