لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۶ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۱۶

باشنده‌های کابل: حاکمیت طالبان سبب کاهش جرایم و قتل‌های هدفمند نشده است


آرشیف، نمای از بخش شرق شهر کابل

گل‌حسین در ناحیه دوازدهم کابل می‌گوید افراد مسلح موترسایکل‌سوار حامل پرچم طالبان شام سه‌شنبه (۳۰ سنبله) برادرزاده‌اش را کشتند و برادرش را زخمی کردند.

به گفته گل حسین افراد سودجو به نام طالبان دست به چنین جرایمی می‌زنند. او طالبان را متهم به بی‌توجهی می‌کند: "دیروز شام زمانی که برادرم به طرف دکان، یعنی نمایندگی آیسکریم، با برادرزاده‌ام می‌رفت، افراد موترسایکل‌سوار در مقابل خانه منتظرش بودند. او را تعقیب می‌کردند. ناگهان در مقابلش ایستادند. بیرق‌های امارت را نیز داشتند. با دو مرمی برادرم را زخمی کردند. سه مرمی برادرزاده‌ام را زدند که او شهید شد. هیچ‌کسی از آنها نمی‌پرسد که چه‌کسی هستند و چه وظیفه دارند."

آرشیف، شماری از افرادیکه به اتهام دزدی دستگیر شده اند
آرشیف، شماری از افرادیکه به اتهام دزدی دستگیر شده اند

منیر باشنده کارته نو شهر کابل است. او دفتر راهنمایی معاملات دارد. منیر داستانش را چنین توضیح داد: "دفتر رهنمایی معاملات دارم. بچه‌های ولگرد از ریکشا پایین شدند. داخل دکان آمدند. در اول فکر کردم مشتری است. تفنگچه را بالای سرم گرفتند. موبایلم را با خود بردند. از امارت اسلامی خواهش دارم تا جلو این افراد را بگیرند."

افزایش روزانه ترورهای هدفمند و جرم‌های جنایی امنیت شهر کابل را برهم زده و مردم را به شدت نگران کرده است.

محمد ایاز باشنده شهر کابل به رادیو آزادی گفت که حاکمیت طالبان باعث نشده که جرایم جنایی در کابل کاهش یابد: "با وجود این که یک ترس وجود داشت که طالبان با قاتلین و افرادی که در جرایم جنایی دخیل هستند، آنها را به جزای‌شان می‌رسانند، اما متاسفانه، هیچ تغییر در وضعیت نیامده. روز به روز این جرایم افزایش پیدا می‌کنند."

یک طالب مسلح در شهر کابل
یک طالب مسلح در شهر کابل

از سوی دیگر، بلال کریمی عضو دفتر مطبوعاتی طالبان به رادیو آزادی گفت که تلاش‌های طالبان برای کاهش رویدادهای امنیتی ادامه دارد و طالبان برای دستگیری متخلفان نیروهای ویژه‌ای تعیین کرده‌اند: "در جایی که کدام واقعه رخ می‌دهد، مجاهدین امارت اسلامی در آنجا برخورد جدی را در نظر می‌گیرند. آنجا مزاحمت را از بین می‌برند. لانه مجرمین را کشف و از بین می‌برند. ما به شکل روزانه بسیار موارد را داریم که مجرمین تعقیب می‌شوند، دستگیر می‌شوند و به پنجه قانون سپرده می‌شوند."

در حاکمیت حکومت پیشین ترورهای هدفمند و جرایم جنایی به اوجش رسیده بود. با روی کار آمدن طالبان، مردم توقع داشتند که جلو این رویدادها گرفته شود، اما جرایم جنایی نه تنها کاهش نیافته، بلکه به باور برخی بیشتر هم شده است، اگرچه آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG