لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۱

نماینده حکومت سابق افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کند


نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک

در اجندای سخنرانی‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد نام افغانستان در جمع کشورهایست که نمایندۀ آنها در بخش دوم نشست، پس از ظهر امروز (دوشنبه ۵ میزان/۲۷ سپتمبر) به وقت محل سخنرانی خواهند کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از استفن دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد گزارش داده که گفته است غلام محمد اسحاقزی در نشست روز دوشنبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک به نمایندگی از افغانستان سخنرانی خواهد کرد.

آقای اسحاقزی در حالی به نمایندگی از افغانستان در نشست امروز قرار است سخنرانی کند که گروه طالبان در (۲۴ اسد/ ۱۵ اگست) قدرت را در افغانستان به دست گرفت و کابینه سرپرست را اعلام کرد.

پیش از این امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان از سازمان ملل متحد خواست که سهیل شاهین به عنوان نماینده دایمی افغانستان در مجمع عمومی این سازمان سخنرانی کند.

آقای متقی این درخواست را هفته پیش یکروز پیش از آغاز نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آنتونیو گوترش منشی عمومی این سازمان فرستاد.

سازمان ملل متحد تا هنوز رسماً به این نامه پاسخ نداده اما گفته که در مورد آن غور می‌کند.

سهیل شاهین عضو دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر
سهیل شاهین عضو دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر

از سوی دیگر سهیل شاهین عضو هیئت مذاکره کننده طالبان در قطر دیروز یکشنبه (۴ میزان) در صحبت با رادیو آزادی، از سازمان ملل متحد انتقاد کرد که به نماینده طالبان حق اشتراک و سخنرانی را در نشست مجمع عمومی نداده است.

او گفت که این حق آنها است که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شوند: "ما حمایت مردمی داریم و توانایی داریم که از مردم و کشور خود دفاع کنیم لذا این حق ما است که براساس اصول ملل متحد باید از طرف این سازمان به رسیمت شناخته شویم."

استفن دوجاریک سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد
استفن دوجاریک سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد

استفن دوجاریک سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد گفته بود که غلام محمد اسحاقزی پیش از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل فهرست هیئت افغانستان را برای اشتراک به منشی عمومی سازمان ملل فرستاده است.

آقای اسحاقزی در حالی قرار است به نمایندگی از افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک سخنرانی کند که سازمان‌های بین‌المللی پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان از افزایش فقر و گرسنگی در این کشور ابراز نگرانی شدید کرده اند.

افغان‌ها امیدوار اند که جامعه جهانی با ادامه همکاری‌های خود، آنها را تنها نگذارد.

XS
SM
MD
LG