لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۰۸

فعالان مدنی: معاشات کارمندان بخش‌های صحی و آموزشی باید پرداخت شود


آرشیف، یک داکتر افغان در حال معاینه یک مریض

شماری از فعالان مدنی زن گفته‌اند که اگر گام‌های جدی در راستای پرداخت معاشات معلمان و کارمندان صحی برداشته نشود، این دو بخش با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شوند.

این فعالان روز سه‌شنبه (۶ میزان) در کابل با راه‌اندازی فعالیت مدنی از طالبان خواستند که به وضعیت اقتصادی این دو بخش مهم جامعه توجه جدی کنند.

تورپیکی از سازمان‌دهندگان این فعالیت مدنی به رادیو آزادی گفت: "شماری از زنانی که در بخش‌های آموزشی و صحی کار می‌کنند تا کنون معاشات‌شان را نگرفته‌اند. آنان با مشکلات سخت اقتصادی مواجه هستند. اگر به این دو بخش مهم جامعه توجه نشود، مشکلات زیادی در آینده برای آنان خلق می‌شود."

خانم تورپیکی افزود که رهبران حکومت باید بدون تاخیر به مشکلات معلمان و کارمندان صحی زن رسیدگی کنند.

معلم در حال تدریس دانش آموزان در یکی از مکاتب هرات
معلم در حال تدریس دانش آموزان در یکی از مکاتب هرات

به گفته وی، جهان باید پول‌های افغان‌ها را آزاد کند که از سوی آن‌ها منجمد شده است.

از زمانی که طالبان افغانستان را تحت کنترل آورده‌اند معاشات بسیاری از کارمندان ادارات دولتی پرداخت نشده است. از آن جمله معلمان و کارمندان صحی هستند که بیشتر آنان با مشکلات اقتصادی مواجه شده‌اند.

اما طالبان گفته‌اند که در جستجوی راه حل این مشکل هستند.

بلال کریمی، عضو دفتر مطبوعاتی طالبان به رادیو آزادی گفت تلاش‌ها برای حل این مشکلات جریان دارد: "مقام‌های امارت اسلامی در بخش معاشات با جدیت کار می‌کنند. بسیار زود این مشکل حل می‌شود. بخش تخنیکی هنوز هم به کار نیاز دارد. زمانی که مشکلات تخنیکی حل گردد، با وزارت مالیه و بانک‌ها هماهنگی صورت گرفته تا معاشات تمام کارمندان دولتی پرداخته شود."

آقای کریمی همچنین گفت که گفت‌وگوها با جامعه جهانی نیز ادامه دارد تا پول‌های منجمد شده از سوی امریکا بسیار زود آزاد شود.

XS
SM
MD
LG