لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۴۸

افغانستان

دو تن از نیروهای طالبان در انفجار یک ماین در شهر چاریکار زخمی شدند

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

یک مسؤل امنیتی طالبان در شهر چاریکار مرکز ولایت پروان می‌گوید که دو تن از نیروهای طالبان در انفجار ماین در این شهر زخمی شدند.

سیداقبال معاون حوزه دوم چاریکار به رادیو آزادی گفت انفجار حوالی ساعت یازدۀ پیش از ظهر امروز (جمعه ۹ ميزان) زمانی رخداد که یک موتر رینجر طالبان با ماین کنار جاده برخورد کرد.

مسؤلیت رویداد را تا حال کسی یا گروهی نپذیرفته است.

پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان در افغانستان، این اولین انفجار ماین در پروان است که در آن طالبان هدف قرار می‌گیرند.

پیش از در ماه سپتمبر چندین انفجار ماین در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار رخداده بود که مسئولیت برخی از آنها را شاخۀ خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش پذیرفته بود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

نزدیک به چهار و نیم ملیون بیجا شدهٔ داخلی در افغانستان در کمپ ها به سر می برند

یکی از کمپ های خانواده های بیجا شده در ولایت پروان

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان می گوید که در حال حاضر در افغانستان، شمار بیجا شده های داخلی به سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است.

بخش افغانستان در این نهاد امروز (۲ دسمبر) در تویتر گفت که بیش از نیمی از این بیجا شده ها، زنان و دختران استند.

در ادامه آمده که بیجا شدن اجباری باعث خطر افزایش خشونت در برابر زنان و دختران شده می تواند و اکنون زمانش فرا رسیده تا تخطی های حقوق بشری متوقف شود.

در ۲۵ نومبر و همزمان با روز بین المللی منع خشونت با زنان، کمپاین ۱۶ روزه برای مبارزه در برابر این چالش بزرگ آغاز شد.

قطع نشرات رادیو آزادی؛ کابل پرس کلپ: طالبان از استبداد کار می‌گیرند

بیرق و لوگوی رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی

کابل پرس کلپ، در واکنش به قطع نشرات رادیو آزادی در موج (اف ام) و متوسط از سوی طالبان گفته است که طالبان با این اقدام یکبار دیگر ضعف خود را نشان داده و به گفته این اداره، طالبان آشکار ساختند که به هیچ وجه به آزادی بیان و رسانه‌ها پایبند نیستند و در این زمینه از استبداد کار می‌گیرند.

کابل پرس کلپ که ادارۀ حمایت از خبرنگاران است همچنین در بیانیۀ که ناوقت دیشب منتشر کرده این اقدام طالبان را خلاف آزادی بیان و قوانین بشردوستانه خوانده و گفته که طالبان با منع نشرات رادیو آزادی حق دسترسی مردم از اطلاعات را صلب کرده‌اند.

کابل پرس کلپ از طالبان خواسته تا هرچه زودتر به رسانه‌های که از نشرات بازمانده اند اجازه از سرگیری را بدهد.

کمیته حفاظت از خبرنگاران: ممنوعیت نشرات رادیو آزادی و صدای امریکا فوراً رفع شود

لوگوی رادیو آزادی

کمیته حفاظت از خبرنگاران که مقر آن در نیویارک است از حکومت طالبان خواسته تا سرکوب رسانه‌ها در افغانستان را متوقف کند و اجازه دهد که رادیو آزادی و صدای امریکا به نشرات‌اش از امواج (اف ام) و متوسط ادامه دهد.

بیه لیه یی رئیس برنامه آسیایی این کمیته در بیانیه‌ای که دیروز منشتر کرده گفت که این اقدام طالبان نشان می‌دهد که آن‌ها از وعده‌های خود برای تضمین از آزادی رسانه‌ها سرپیچی کرده‌اند.

او افزوده که طالبان باید فوراً ممنوعیت نشرات رادیو آزادی و صدای امریکا را رفع کند.

یونسیف: در جریان شش ماه گذشته ۲۸۸ کودک در افغانستان کشته شده اند

تصویر آرشیف: یک کودک که در انفجار در ولایت ننگرهار زخم برداشته است.

ادارۀ حمایت از کودکان ملل متحد (یونسیف) می گوید که دست کم ۲۸۸ کودک در شش ماه اول سال جاری میلادی در افغانستان به شمول حملات در مکاتب و مرکز های آموزشی کشته و یا زخمی شده اند.

این اداره به تازگی در حساب توییتر خود از کشته و زخمی شدن حدود سه صد کودک در ماه های اخیر در افغانستان خبر داد و افزود که گمان می رود ارقام واقعی به مراتب بیشتر از این باشد.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یوناما به روز پنجشنبه اعلام کرد که در انفجاری روز چهارشنبه در یک مدرسۀ دینی در ولایت سمنگان دست کم ۱۹ تن کشته و ۲۳ تن دیگر زخمی شده اند.

یونسیف گفته است که بر اساس گزارش هایی ابتدایی کودکان شامل قربانیان و زخمیان اند.

وزارت تحصیلات عالی طالبان پوهنتون‌های ولایات سرد سیر افغانستان را تعطیل کرد

وزارت تحصیلات عالی افغانستان

وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان ، پوهنتون های ولایات سردسیر را الی ۱۵ ماه حوت تعطیل کرد.

این وزارت در اطلاعیه ای روز پنجشنبه گفت که پوهنتون های دولتی و خصوصی مناطق سردسیر را به دلیل سردی هوا و نبود وسایل گرمایشی تعطیل می کند.

قرار بود که پوهنتون ها در این مناطق در پایان ماه قوس رخصت شوند.

از سوی دیگر در حالیکه دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکتب در افغانستان منع شده اند ، وزارت معارف طالبان به روز پنجشنبه از دختران صنوف دوازدهم خواست که برای سپری کردن امتحان سالانه به تاریخ ۱۶ قوس به مکاتب مراجعه کنند.

به گفته این وزارت ، امتحان از ده صبح تا یک پس از ظهر دوام خواهد کرد.

شرکت برشنا: جریان برق در ۱۲ ولایت افغانستان٬ به شمول کابل به روز جمعه قطع می‌شود

تصویر آرشیف: یکی از پایه های برق وارداتی در مسیر ولایات شمال افغانستان

شرکت برشنا می گوید که برق در ۱۲ ولایت افغانستان به شمول کابل به روز جمعه قطع خواهد بود.

این شرکت به روز پنجشنبه در اطلاعیه ای علت پرچاوی برق را کار ترمیم لین برق وارداتی ازبکستان خوانده است.

در اطلاعیه گفته شده است که برق ولایتهای کابل، کاپیسا، پروان، پنجشیر، ننگرهار، لغمان، لوگر، پکتیا، خوست، میدانوردگ، غزنی و بخشی از ساحات بغلان از ساعت ۷:۰۰ صبح الی پایان روز قطع خواهد بود.

افغانستان بیش از هفتاد درصد برق مورد نیازش را از برق وارداتی تاجکستان ، ازبکستان ، ترکمنستان و ایران تامین می کند.

قطع نشرات موج اف ام رادیو آزادی و صدای امریکا در افغانستان با واکنش های مواجه شد

رادیو آزادی

قطع نشرات رادیو آزادی و صدای امریکا در موج اف ام ، توسط طالبان در افغانستان واکنش هایی برخی از نهاد های خبرنگاران را به دنبال داشته است.

مرکز خبرنگاران افغانستان در اعلامیه ای شام پنجشنبه گفت که این تصمیم حکومت طالبان خلاف قانون رسانه های همگانی و نشان های از تشدید محدودیت بررسانه های آزاد است.

از سوی دیگر سازمان حمایت از خبرنگاران افغانستان در اعلامیه ای گفت که نگرانی عمیق خود را در پی این اقدام حکومت سرپرست طالبان ابراز می کند و آن را ممانعت از گردش اطلاعات و خفه ساختن آزادی بیان می داند.

عبدالحق حماد، رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در تویتر روز پنجشنبه نوشت که نشرات رادیو آزادی روی موج اف ام در ۱۳ شهر بزرگ افغانستان متوقف شده است.

اما رادیو آزادی از راه های دیگر به نشراتش ادامه می دهد.

طالبان پس از بازگشت به قدرت در افغانستان در آگست پارسال ، در کنار محدود کردن آزادی های مدنی ، در خصوص محدود کردن روند اطلاع رسانی به مردم افغانستان نیز گام هایی را برداشته اند.

رینا امیری با سفرای چندین کشور در مورد افغانستان صحبت کرده است

رینا امیری نمایندۀ ویژۀ امریکا برای زنان ، دختران و حقوق بشر افغانستان

یک مقام ارشد ایالات متحده می گوید که با مقام های ازبکستان ، امارات متحدۀ عربی ، پاکستان و سفیران تونس ، اندونیزیا و سازمان همکاری اسلامی دیدار کرده و همۀ آنها موافق بودند که آموزش دختران در تمام سطوع در افغانستان یک امر ضروری است.

رینا امیری نمایندۀ ویژۀ امریکا برای زنان ، دختران و حقوق بشر افغانستان در تویتی شام پنجشنبه گفت که این دیدار به عنوان بخشی از ارتباط دوامدار با کشورهای اکثریت مسلمان در هفتۀ جاری صورت گرفت.

بیش از پانزده ماه می شود که دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم در افغانستان از آموزش محروم اند.

با وصف درخواست های مکرر برای بازگشایی مکتب های متوسطه و لیسۀ دخترانه در افغانستان ، طالبان این مکتب ها را بسته نگهداشته اند.

نشرات رادیو آزادی و صدای امریکا از موج اف ام از سوی طالبان قطع شد

طالبان اف ام رادیو آزادی و صدای امریکا را بسته اند.

مقام های طالبان می‌گویند، پس از دریافت شکایت ها در مورد محتوای برنامه های هر دو رادیو، تصمیم به بستن اف ام این رسانه ها گرفته اند.

عبدالحق حماد رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در یک تویت گفته که نشرات رادیو آزادی روی موج اف ام در سیزده شهر بسته شده.

رادیو آزادی و صدای امریکا، در بیش از دو دهه گذشته علاوه بر موج متوسط، برنامه های بیست و چهار ساعته نشر می‌کردند که میلیون ها شنونده دارد.

طالبان پیش از این در ماه مارچ، پخش برنامه های تلویزیونی صدای امریکا را بسته بودند. این برنامه ها از طریق تلویزیون ملی افغانستان و شبکه خصوصی طلوع نشر می‌شدند.

نهاد های بین‌المللی همواره از محدود کردن رسانه های از سوی طالبان انتقاد کرده اند.

به دنبال حاکمیت دوباره طالبان در اگست پارسال، ده ها رسانه در افغانستان بسته شده اند و کارمندان آنها، وظایف شانرا از دست داده اند.

رادیو آزادی علاوه بر موج های متوسط و اف ام، در صفحه انترنتی و سایر شبکه های اجتماعی در دسترس شنونده ها قرار داشته است.

تیم کریکت افغانستان مغلوب تیم سریلانکا شد

مسابقه کریکت میان تیم های افغانستان و سریلانکا. عکس از آرشیف

تیم ملی کریکت سریلانکا در سومین مسابقه پنجاه آووره، روز گذشته تیم ملی کریکت افغانستان را شکست داد.

تیم ملی کریکت سریلانکا میزبان سه بازی یک روزه یا پنجاه آووره با تیم ملی کریکت افغانستان بود.

تیم افغانستان بازی نخست را با تفاوت شصت دوش برنده شد، بازی دوم به دلیل بارندگی لغو شد.

اما در بازی سوم که دیروز چهارشنبه برگزار شد، ابراهیم زدران بازیکن افغان ۱۶۲ دوش را انجام داد، او نخستین بازیکن افغان است که این تعداد دوش را در یک مسابقه پنجاه آووره انجام داده است.

تیم افغانستان دیروز ۳۱۴ دوش را هدف برای سریلانکا تعیین کرد اما سریلانکا با از دست دادن شش بازیکن در آخرین آوور این هدف را تکمیل کرد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG