لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۳

نگرانی‌ها از مدیریت کمک‌های بشری درافغانستان؛ طالبان: از کمک‌ها مدیریت می‌کنیم


آرشیف، یک خانواده بیجاشده داخلی در کابل

نگرانی‌ ها از مدیریت کمک‌ های بشری درافغانستان هنوزهم بجای خود باقیست.

شماری از مردم می‌گویند که هرگاه طالبان درزمستان آینده از کمک های بشری نظارت نکرده و از همین حالا آنرا به خانواده‌های نیازمند توزیع نکند، نتایج آن خطرناک خواهد بود.

هیلی نام دارد، باشنده کابل است می‌گوید که مردم به کمک نیاز دارند، کارمندان همه بیکار شده اند زمستان درحال آمدن است و باید به نیازمندان رسیدگی شود.

او می‌گوید: بد بختانه که درحال حاضر بیشتری از هموطنان ما به کمک های بشری نیازدارند کسانیکه وظیفه داشتند همه بیکارهستند،این سبب فقر خواهد شد هرگاه جامعه جهانی کمک میکند باید مستقیم کمک کند بخاطریکه اداره جدید تجربه مدیریت این روند را ندارد."

آرشیف، شماری از آواره‌های بی‌جاشده داخلی در کابل
آرشیف، شماری از آواره‌های بی‌جاشده داخلی در کابل

لاله هاند ازتوزیع کمک‌ها درگذشته دل خوش ندارد.

او نیز ساکن کابل است. خواست اش از حکومت به رهبری طالبان این است که کمک های بشری که از خارج به افغانستان میاید را درست مدیریت کرده و آنرا به نیازمندان توزیع کند.

او گفت: "هر زمانی‌که کشورهای بیرونی به افغانستان کمک کرده است به خانواده های مستحق توزیع نشده است. دلیل این است که اینجا زورمندان حاکم بوده اند ویا چندین بار به برخی حلقات داده شده است، حالا باید امارت اسلامی این‌را مدیریت کند و گرنه عواقب آن خطرناک خواهد بود."

این درحالیست که پیش از این سازمان ملل متحد برای کمک به نیازمندان درافغانستان بر کشورها و سازمان های کمک کننده صدا کرده و بیش از یک میلیارد تعهد کمک نیز صورت گرفته بود.

ملل متحد پیش از این هشدار داده بود که بیش از نصف نفوس افغانستان به کمک های بشری نیازدارند و نیمی از کودکان کمتر از پنج سال به دلیل خشکسالی با کمبود مواد غذایی روبرو هستند.

ملل متحد این هشدار را نیز داده بود که هرگاه کمک ها در زمان معین آن به نیازمندان توزیع نشود فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

کمک های صحی وارد شده از امارات متحده عربی در میدان هوایی کابل
کمک های صحی وارد شده از امارات متحده عربی در میدان هوایی کابل

اما بلال کریمی یک عضو رسانه های حکومت به رهبری طالبان روزشنبه به رادیوآزادی گفت که کمک های بشری به نیازمندان رسانیده می‌شود.

آقای کریمی افزود: "تاحال کمک های که ازسوی برخی کشورها رسیده است به گونه منظم مدیریت شده است و به خانواده های نیازمند توزیع شده است و این روند ادامه دارد پس از این هم کدام کمک که صورت میگیرد اگردربخش صحی است یا خوراکی آن هم به گونه شفاف به مراکز و خانواده ها توزیع می‌شود»

هرچند آقای کریمی درمورد مقدار کمک های انجام شده چیزی نگفت، اما به اساس گزارش‌ها پس از آن که طالبان درافغانستان حاکم شدند، قطر، پاکستان و شماری دیگراز کشورهای سازمان های بین المللی از رسیدن کمک های بشری شان به افغانستان خبردادند.

به اساس گزارش‌های نشر شده این کمک ها شامل وسایل طبی ،دوا ،مواد خوراکی و لباس بوده اند.

XS
SM
MD
LG