لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۹ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۳

افغانستان

طالبان: روند توزیع پاسپورت و شناسنامه ازسرگرفته می‌شود

آرشیف

حکومت طالبان دستور داده که روند توزیع پاسپورت و تذکره به شهروندان افغانستان ازسرگرفته شود.

ذبیح‌الله مجاهد٬ سخنگوی ارشد طالبان امروز (۱۲ میزان) در توییترش با نشر بیانیۀ گفته که این دستور به وزارت داخله در جریان جلسه شورای وزیران داده شد.

در این بیانیه جزییات بیشتر داده نشده است.

اما موضوع ازسرگیری توزیع تذکره و پاسپورت در حالی مطرح شده که هنوز هم پروازهای منظم هوایی از افغانستان به کشورهای دیگر آغاز نشده است.

در بیانیۀ نشر شده از سوی مجاهد همچنین گفته شده که به شاروالی کابل دستور داده شده که برای جلوگیری از غضب املاک اقداماتی را روی دست گیرند.

در بیانیه به شاروالی کابل دستور داده شده که برای برخورد قانونی با غاصبان زمین راه‌هایی را جستجو کنند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

عبدالسلام حنفی: حکومت جدید افغانستان در قبال کشورهای جهان مسئول است

عبدالسلام حنفی معاون رئیس الوزرای طالبان

عبدالسلام حنفی معاون رئیس الوزرای طالبان، امروز در نشست مسکو گفت که حکومت جدید در افغانستان در قبال همه کشورهای جهان مسئول بوده و به کشورهای همسایه و منطقه در مورد امنیت افغانستان، اطمینان می دهد.

در این نشست آقای حنفی از جامعه بین المللی خواست که حکومت طالبان را به رسمیت بشناسد.

به گفتۀ آقای حنفی، جهان باید مشکلات خود را از طریق گفتگو با طالبان به جای فشار بر آنها حل کند.

عبدالسلام حنفی همچنین از امریکا خواست که دارایی‌های د افغانستان بانک را آزاد کند.

اما وزارت خزانه داری امریکا اخیراً گفته که تحریم‌های اقتصادی بر طالبان باید ادامه یابد و تحت هیچ شرایطی به طالبان اجازه داده نخواهد شد، تا به پول‌های افغانها دسترسی حاصل کنند.

نشست مسکو در حالی دایر شده که حملات داعش در افغانستان افزایش یافته و روسیه نگران است که بی‌ثباتی در افغانستان به کشورهای آسیای میانه نیز گسترش یابد.

نشست هایی فورمت مسکو از سال ۲۰۱۷ میلادی به اینسو دایر می شود، اما نخستین بار است که از افغانستان، فقط طالبان به این نشست دعوت می شوند.

خلیلراد: جنگ برای ایالات متحده به پایان رسیده، اما این فصل آخر نیست

زلمی خلیلراد نمایندۀ خاص سابق ایالات متحده برای صلح افغانستان

زلمی خلیلراد نمایندۀ خاص سابق ایالات متحده برای صلح افغانستان می گوید، نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شده اند، جنگ برای ایالات متحده به پایان رسیده، اما این فصل آخر نیست.

به گفتۀ آقای خلیلزاد، افغان‌ها با آزمون‌های بزرگ در عرصه‌های اقتصاد و امنیت روبرو هستند.

خلیلزاد بعد از تقرر توماس وست به حیث نمایندۀ خاص ایالات متحده برای صلح افغانستان، از طریق تویتر با اشاره به استعفی خود نوشته، افتخار می کند که به مردم امریکا خدمت کرده است.

شماری از افغان‌ها از زلمی خلیلزاد انتقاد کرده، گفته اند که مذاکرات دوحه و توافقنامه‌ای ۲۹ فبروری سال ۲۰۲۰ میلادی که به رهبری او بین امریکا و طالبان امضا شد، زمینۀ بازگشت طالبان را به قدرت در افغانستان فراهم کرد.

سومین مرحلۀ نشست مشورتی در مورد افغانستان، امروز در مسکو آغاز شد

آرشیف؛ نشست مسکو در پیوند به افغانستان در ۱۸ مارچ ۲۰۲۱

سومین مرحلۀ نشست مشورتی در مورد افغانستان، امروز در هوتل پرزدنت در مسکو آغاز شد.

در این نشست، نمایندگان کشورهای منطقه از جمله عبدالسلام حنفی معاون رئیس الوزرا و امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان نیز حضور دارند.

به اساس گزارش خبرگزاری تاس روسیه، در آغاز این نشست، سرگی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور صحبت کرده.

این نشست در حالی دایر می شود که حملات داعش در افغانستان افزایش یافته و روسیه نگران است که بی‌ثباتی در افغانستان به کشورهای آسیای میانه نیز گسترش یابد.

نشست هایی فورمت مسکو از سال ۱۹۱۷ میلادی به اینسو دایر می شود، اما نخستین بار است که از افغانستان، فقط طالبان به این نشست دعوت شده اند.

طالبان: بحران اقتصادی موجود در افغانستان میراث حکومت پیشین است

بحران اقتصادی و بشری در افغانستان

طالبان می‌گویند٬ بحران اقتصادی موجود در افغانستان از حکومت گذشته برای‌شان میراث مانده است.

بلال کریمی٬ عضو مطبوعاتی طالبان در واکنش به گفته‌های اخیر صندوق بین‌المللی پول (IMF) مبنی بر این‌ که مشکلات اقتصادی در افزایش پناهدگان افغان کمک خواهد کرد٬ به رادیو آزادی می‌گوید که بحران اقتصادی موجود در افغانستان از حکومت گذشته برای آن‌ها میراث مانده است.

وی افزود که سازمان‌های بشری به جای نشر اعلامیه‌ها در مورد وضعیت بد اقتصادی افغانستان، باید عملا دست به کار شوند و مردم را کمک کنند تا از این بحران نجات یابند.

کریمی گفت: "سازمان‌های بشری و امدادرسانی به جای این که در مورد وخیم شدن وضعیت گزارش می‌دهند باید عملا دست به کار شوند و دست افغان‌ها را در این موقعیت حاد بگیرند که بعد از ۲۰ سال جنگ فعلا مردم نیاز به کمک دارند تا مشکلات رفع شود."

آقای کریمی همچنان گفت که حکومت طالبان تلاش دارد تا از طریق گفتگوها با کشورهای منطقه و جهان یک راه حل مناسب برای مشکلات اقتصادی در افغانستان دست یابند.

پیش از این صندوق بین‌المللی پول (IMF) اعلام کرده بود که بحران اقتصادی در افغانستان باعث مهاجرت و افزایش پناهندگی افغان‌ها خواهد شد.

به گفته این نهاد، هجوم زیاد پناهندگان می‌تواند باری را بر منابع عمومی در کشورهای میزبان پناه‌جویان وارد کند، فشارهای بازار کار را افزایش داده و منجر به تنش‌های اجتماعی شود.

خدمات مالی منی گرام در افغانستان دوباره فعال شد

آرشیف

خدمات مالی منی گرام در افغانستان دوباره فعال شد.

سرای شهزاده کابل با نشر این خبر در صفحه فسبوک‌اش نوشته است که خدمات منی گرام که هدف آن اجرای حواله جات خارجی به افغانستان است٬ دوباره فعال شد.

به گفته سرای شهزاده کابل این خدمات در یونایتد بانک اجرا می‌شود.

بعد از حاکمیت طالبان بر افغانستان سیستم بانکی در این کشور با چالش‌های جدی رو به رو است که یکی از آن‌ها غیر فعال شدن خدمات مالی منی گرام بود.

مقام‌های طالبان تاهنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

جو بایدن سفیر جدید به پاکستان می‌فرستد

جو بایدن٬ رئیس جمهور امریکا

جو بایدن٬ رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که دونالد بلوم٬ سفیر فعلی امریکا در تونس را به حیث سفیر امریکا در پاکستان معرفی می‌کند.

به نوشته خبرگزاری رویترز واشنگتن در یک زمانی در این موردسخن می‌گوید که برای مدیریت وضیعت در افغانستان بعد از خروج قوای امریکایی از این کشور تلاش دارد.

نظر به اعلامیه قصر سفید٬ بلوم که در یک تعداد از کشورهای عربی وظایف مختلف دپلوماتیک را انجام داده است، در کابل هم بحیث مشاور سیاسی در سفارت امریکا خدمت کرده است.

انفجار در کابل؛ دو طالب و چند کودک زخمی شدند

آرشیف٬ خسارت‌های برجا مانده از یک انفجار در کابل

مقام‌های طالبان می‌گویند که در یک حادثه ناامنی امروز صبح (۲۸ اکتوبر) در کابل دو طالب و چند کودک زخمی شده‌اند.

قاری سعید خوستی٬ سخنگوی وزارت داخله طالبان به خبرگزاری فرانس پرس گفته که این حادثه امروز صبح در منطقه دهمزنگ زمانی رخ داد که کسی به سمت موتر حامل افراد طالبان بم دستی پرتاب کرد.

خوستی می‌گوید: "در منطقه دهمزنگ از جهت باغ وحش یک بم دستی به سوی طالبان پرتاب شده دو مجاهدین زخمی هستند. تحقیقات ادامه دارد."

یک مقام دیگر گفته است در این حادثه چهار شاگرد مکتبی که در نزدیکی موقعیت دارد و همه کودکان بودند هم زخمی شده‌اند.

طالبان نگفته اند که این بم از سوی کی پرتاب شده و تا حال کسی هم مسوولیت آن را به عهده نگرفته است. اما قبل از این گروه دولت اسلامی یا داعش مسوولیت این گونه حمله‌ها را به عهده گرفته اند.

استقبال سازمان صحی جهان از تصمیم طالبان در مورد واکسین پولیو

تطبیق واکسین پولیو بر یک کودک در ولایت هرات

سازمان صحی جهان از تصمیم طالبان که به برنامه تطبیق واکسین پولیو بر کودکان پائینتر از پنج ساله اجازه داده اند، استقبال کرده.

حمید جعفری مسئول این سازمان برای محو پولیو در حوزه شرق مدیترانه روز سه‌شنبه (۲۷ میزان) به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت که اجازه دادن به اداره‌های سازمان ملل متحد برای تطبیق واکسین پولیو پس از سه سال از سوی طالبان، یک تحول بزرگ است: "دستور مقام‌های طالبان برای آغاز برنامه محو پولیو، به خاطر چند دلیل انکشاف خیلی بزرگ و مهم است. در حال حاضر شاهد استیم که فرصت بی‌سابقه برای محو وقایع اندک پولیو در افغانستان و پاکستان به میان آمده است."

طالبان پیش از آنکه به قدرت برسند، به اداره‌های سازمان ملل متحد اجازه برنامه تطبیق خانه به خانۀ واکسین پولیو را نمی‌دادند.

مسئول سازمان صحی جهان برای محو پولیو در حوزه شرق مدیترانه گفته است که در حال حاضر تنها در افغانستان و پاکستان، فلج کودکان یا پولیو فعال است.

مسابقه تمرینی کریکت میان افغانستان و ویست اندیز برگزار می‌شود

آرشیف، اعضای تیم ملی کریکت افغانستان

قرار است تیم ملی کریکت افغانستان امروز (۲۸ میزان) در یک بازی تمرینی در برابر ویست اندیز به میدان برود.

این بازی در سلسله از رقابت‌های جام جهانی کریکت ۲۰ اووره برگزار می‌شود.

بازی ساعت ۴:۰۰ پس از چاشت به وقت محلی در ورزشگاه کریکت دوبی برگزار خواهد شد.

فرید هوتک سخنگوی کریکت بورد افغانستان در پیامی به رادیو آزادی از آمادگی ورزشکاران افغان گفت: "تیم ملی کریکت افغانستان برای جام جهانی کریکت آمادگی کامل خود را گرفته. پیش از سفر اعضای تیم به امارات متحده عربی، آنها تمرینات را در کابل و ننگرهار انجام دادند و سپس به قطر آمدند و در اینجا، تمرینات و مسابقات تمریناتی را انجام دادند."

پیش از این تیم ملی کریکت افغانستان، در بازی نخست تمرینی با تفاوت ۴۱ دوش از افریقای جنوبی شکست خورد.

قرار است بازی اصلی کریکت بازان افغان در جام جهانی ۲۰ اووره، دوشنبه آینده (سوم عقرب) برگزار شود اما حریفش تا هنوز مشخص نشده. بازی دوم افغانستان، چهارشنبه آینده (۵ عقرب) در برابر پاکستان خواهد بود.

وزارت خزانه‌داری امریکا: تحریم‌ها بر طالبان باید ادامه یابد

بیرق ملی امریکا

وزارت خزانه‌داری امریکا می‌گوید، طالبان در موقفی نیستند که دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان به آنها سپرده شود.

والی ادیمو معاون این وزارت دیروز (۲۷ میزان) در نشستی کمیته امور بانکی سنای امریکا گفت که مهم است تحریم‌ها بر طالبان ادامه یابد و در عین حال راه‌های کمک‌های بشری جستجو شود.

پس از آنکه کابل در پانزدهم اگست به دست طالبان سقوط کرد، ایالات متحده امریکا، دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را که حدود ۹.۵ میلیارد دالر می‌شود، منجمد کرد.

واشنگتن می‌گوید، تا هنگامی که طالبان به تعهدات‌شان در مورد حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و همچنان وعده هایی که در توافق فبروری سال ۲۰۲۰ در قطر سپردند، عمل نکنند، پول را برای آنها نخواهد سپرد.

سراج‌الدین حقانی به خانواده‌های انتحاریان طالبان زمین می‌دهد

سراج‌الدین حقانی٬ وزیر داخله طالبان در دیدار با شماری از اعضای خانواده های مهاجمان انتحاری طالبان در کابل

سراج‌الدین حقانی٬ سرپرست وزارت داخلۀ طالبان وعده سپرد که به هر یک از خانواده‌های مهاجمان انتحاری که آن‌ها را "اشتشهادی" خواند٬ یک نمره زمین خواهد داد.

سعید خوستی٬ سخنگوی وزارت داخله طالبان امروز (۲۷ میزان) عکس‌ها و جزییات دیدار حقانی با برخی خانواده‌های اعضای طالبان را در حساب توییتر خود نشر کرده است.

او نوشته که آقای حقانی دیروز در هوتل انترکانتیننتال، به هر خانواده ده هزار افغانی و لباس هم توزیع کرده است.

در حدود ۱۵ سال گذشته طالبان به ویژه شبکه حقانی، مسوولیت حمله‌های بزرگ به طور خاص حمله‌های انتحاری در کابل و سایر ولایت‌ها را به عهده داشته اند. این حمله‌ها جان هزاران غیرنظامی افغان را هم گرفته است.

سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکۀ حقانی در لیست سیاه وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا قرار دارد و برای گرفتاری او ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین شده است.

در عکس‌های نشر شده در توییتر خوستی، چهرۀ سراج‌الدین حقانی پنهان ساخته شده است.

خواست رئیسی از طالبان: در برابر داعش گام‌های جدی بردارید

ابراهیم رئیسی٬ رئیس جمهور ایران

ابراهیم رئیسی٬ رئیس جمهور ایران از حکومت طالبان خواسته که در برابر جنگجویان گروه دولت اسلامی معروف به داعش گام‌های جدی بردارد.

رئیسی دیروز (۱۸ اکتوبر) به تلویزیون دولتی ایران با اشاره به حمله‌های خونین اخیر داعش در افغانستان گفت: "از حاکمان افغانستان می‌‌خواهم تا در مقابل جنایاتی که داعش در افغانستان انجام می‌دهد و مردم مسلمان را به خاک و خون می‌کشند، ایستادگی کنند و بدانند که اگر امروز در برابر داعش یک حرکت جدی انجام نشود و داعش در منطقه نابود نشود، زمینۀ مزاحمت را برای بسیاری از کشورها و مردم منطقه فراهم کرده، جنایت‌هایی خواهد کرد و آینده ما در منطقه، آیندۀ بسیار بد خواهد بود."

این اظهارات آقای رئیسی در حالی صورت گرفته که در بیش از دو ماه اخیر، داعش مسوولیت رشته حمله‌های مرگبار را در افغانستان بر عهده گرفته است.

در آخرین حملۀ مرگبار داعش که بر یک مسجد شیعیان در ولایت کندهار صورت گرفت حدود ۵۰ تن کشته و ۷۰ تن دیگر زخمی شدند.

به تازگی، امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجۀ طالبان گفت که داعش در افغانستان مرکز ندارد، ولی او افزود که برای داعش تبلیغات می‌شود تا حکومت طالبان ضعیف معرفی شود و فشارهای خارجی بر آن افزایش یابد.

چرا جهان به نشست‌ها با طالبان صرف نماینده مرد فرستاده است؟ 

آرشیف، دیدار هیئت طالبان با مقام های پاکستان. عکس جنبه تزئینی دارد

سازمان دیدبان حقوق بشر این واقعیت را مورد انتقاد قرار داده که حداقل نُه کشور و چهار سازمان کمک‌رسانی و بشری فقط نمایندگان مرد را به جلسات طالبان اعزام کرده اند.

هیدربار معاون این سازمان در امور حقوق زنان در آسیا در گزارشی همچنان گفته که مذاکرات قطر و تجارب گذشته نشان می‌دهد که طالبان از ملاقات با نمایندگان زن امتناع نکرده اند، پس چرا جهان فقط نمایندگان مرد را به این نشست ها فرستاده؟

به گفته هیدربار این موضوع به خاطر آن اهمیت دارد که طالبان تبعیض سیستماتیک بر ضد زنان را در سراسر افغانستان وضع کرده است.

هیدربار همچنان به مسدود بودن مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم و ممنوعیت کار شماری از کارمندان زن اشاره کرده است.

طالبان تا هنوز در مورد این گزارش دیدبان حقوق بشر اظهار نظر نکرده اند، اما پیش از این گفته بودند که برای ایجاد فضای مناسب برای کار و تحصیل زنان، مطابق شرعیت اسلامی تلاش می‌کنند.

طالبان: یک اردوی ملی و قوی ایجاد خواهد شد

شماری از افراد گروه طالبان. عکس جنبه تزئینی دارد.

یک مقام ارشد وزارت دفاع طالبان می‌گوید که بخاطر دفاع از سرحدات افغانستان یک اردوی قوی و ملی را ایجاد خواهند کرد.

ملا فاضل آخوند معاون وزارت دفاع طالبان در نشستی که دیروز دوشنبه (۲۶ میزان) در شهر شبرغان در قصر عبدالرشید دوستم دایر شده بود، همچنان دستور داد که قصر دوستم به پایگاه نظامی طالبان مبدل شود.

ملا فاضل آخوند گفت که ادارۀ طالبان در تلاش هماهنگ سازی تشکیلات اردوی قوی و ملی است تا از سرحدات افغانستان دفاع کند.

اما آخوند در مورد چگونگی ایجاد به گفته او اردوی ملی قوی چیزی نگفته است.

با تسلط طالبان بر افغانستان، اردوی ملی این کشور فروپاشید. ایالات متحده و متحدانش از تمویل کنندگان عمدۀ اردوی ملی سابق افغانستان بودند.

جوزپ بورل: به حداقل حضور در افغانستان ادامه می‌دهیم

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در گردهمایی روز دوشنبه خود در لوکزامبورگ در باره وضعیت بشری در افغانستان بحث و گفت‌وگو کردند.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه برای ادامه کمک با مردم افغانستان به حداقل حضور خود در این کشور ادامه می‌دهد: " ما حداقل حضور خود در کابل را داریم تا به مردم افغانستان کمک کنیم و به کسانی که در معرض خطر اند عبور امن فراهم کنیم که این حضور به معنی به رسمیت شناختن حکومت طالبان نیست."

آقای بورل افزود که در این گردهمایی روی این موضوع نیز بحث شد که کمک یک میلیارد یورو را که اتحادیه اروپا وعده کرده بدون اینکه در دسترس حکومت طالبان که چندین وزیر آن در فهرست سیاه شامل اند قرار گیرد چگونه می‌توان به مردم رساند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG