لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۳

خبر ها

روند انتقال پناهجویان افغان از اروپا و شرق میانه به امریکا ازسر گرفته می‌شود

پناهجویان افغان در قطر

انتقال پناهجویان افغان از اروپا و شرق میانه به امریکا که به دلیل شیوع بیماری سرخکان میان آن‌ها به تعویق افتاد، بعد از واکسیناسیون اواخر هفته ازسر گرفته می‌شود.

وزارت امنیت داخلی امریکا دیروز (۴ اکتوبر) گفت که ۴۹ هزار پناهجوی افغان که در پایگاه‌های نظامی در امریکا موقتا اسکان داده شده‌اند٬ واکسین سرخکان، کله چرک و چیچک دریافت کرده‌اند.

هزاران تن از پناهجویان افغان که در اروپا و شرق میانه موقتا اسکان داده شده‌اند نیز این واکسین‌ها را که اغلب امریکاییان در دوران طفولیت دریافت می‌کنند٬ گرفته اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

طالبان: حداقل ۳۸ تن در نتیجه رویداد های طبیعی در افغانستان جان باخته اند

آرشیف

وزارت دولت در امور مبارزه با رویداد های طبیعی حکومت طالبان می‌گوید، در دو هفته گذشته، حداقل ۳۸ تن در نتیجه رویداد های طبیعی در افغانستان جان باخته اند و بیش از ۵۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

این وزارت دیروز (شنبه، ۲ دلو) اعلام کرد که تلفات جانی و زیان‌های مالی در حداقل ۱۰ ولایت، در نتیجه زلزله، بارنده‌گی و برف‌باری سنگین به مردم وارد شده‌اند.

در ادامه گفته شده که در رویداد های دو هفته‌یی، دست کم ۸ هزار خانه هم ویران و یا قسماً تخریب شده‌اند.

تنها در دو تکان زلزله که هفته گذشته در ولایت بادغیس رخ داد، حدود ۳۰ تن جان باختند و ده‌ها تن دیگر زخم برداشتند.

شاهراه سالنگ پس از ۳۰ ساعت مسدود بودن دوباره به روی ترافیک باز شد

آرشیف، جریان برف‌پاکی در شاهراه سالنگ

مسؤلین اداره حفظ و مراقبت سالنگ‌ها می‌گویند این شاهراه پس از ۳۰ ساعت مسدود بودن، اکنون به روی ترافیک باز شده‌است.

عبدالله عبید رئیس اداره حفظ و مراقبت سالنگ‌ها در این مورد صبح امروز (۳ دلو) به رادیو آزادی گفت که تنها برای تیلر ها اجازه رفت‌وآمد از شاهراه داده نمی‌شود.

آقای عبید می‌افزاید: "برف‌پاکی را از اوایل شب در تمامی نقاط انجام دادیم. شاهراه به روی ترافیک باز شد. برای فعلاً کدام مشکلی وجود ندارد. شاهراه به روی تمامی وسایط مسافربری و باربری به جز تیلری باز است."

مسئولین در شاهراه سالنگ از راننده‌ها می‌خواهند تا با بستن زنجیر "چین" در موتر های شان، با احتیاط در شاهراه رفت‌وآمد کنند.

سالنگ در این فصل همواره شاهد برف‌باری های سنگین است که هر از گاهی باعث بسته شدن شاهراه می‌شود.

مسکو ادعای لندن در مورد برنامه روسیه برای نصب رژیم در اوکراین را رد کرد

بیرق روسیه

وزارت خارجه روسیه این ادعای بریتانیا را رد کرده که گویا لندن از برنامه مسکو برای نصب رژیم طرفدار روسیه در اوکراین، آگاهی دارد.

وزارت خارجه بریتانیا دیروز (شنبه، ۲۲ جنوری) ادعا کرد که کرملین در تلاش است تا رژیم وابسته به مسکو را در اوکراین به قدرت رساند.

به‌گفتۀ لندن، افسران امنیتی روسیه در این مورد با شماری از سیاسیون پیشین اوکراین در تماس شده‌اند.

وزارت خارجۀ بریتانیا برای اثبات ادعایش، سندی ارائه نکرده‌است.

آن‌سو وزارت خارجۀ روسیه با رد این ادعای بریتانیا گفته که نباید این‌گونه معلومات بی‌معنا و نادرست نشر شود.

به‌گفتۀ این وزارت، معلومات نشر شده، نشان می‌دهد که بریتانیا به‌عنوان عضو ناتو، به بحران اوکراین دامن می‌زند.

روسیه از امریکا پیش از این خواسته که تضمین بدهد، برای اوکراین در ناتو عضویت داده نمی‌شود، اما واشنگتن این درخواست را رد کرده‌است.

افزایش موارد مثبت ویروس کرونا پس از همه‌گیری نوع اومیکرون در جرمنی

یک مرکز سیار واکسین ضد ویروس کرونا در جرمنی

جرمنی از افزایش موارد مثبت ویروس کرونا پس از همه‌گیری نوع اومیکرون خبر می‌دهد.

بر اساس گزارش‌ها، بیشترین موارد مثبت در برلین ثبت شده‌اند. به این ترتیب در هر ۱۰۰ هزار تا ۱،۴۷۳ قضیه مثبت در جریان هفت روز افزایش یافته است.

انستیتوت رابرت کوخ جرمنی گزارش می‌دهد که همزمان با این، نیمی از جمعیت این کشور دوز تقویتی واکسین ویروس کرونا را در یافت کرده‌اند.

اولیور کیپلر یک ویروس شناس ارشد جرمنی گفته که به زودی شفاخانه‌ها در این کشور با همه‌گیری نوع اومیکرون، با موج بزرگی از بیماران روبه‌رو خواهد شد.

جرمنی از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در اخیر سال ۲۰۱۹ میلادی، تا اکنون بیش از ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار مورد مثبت این ویروس را ثبت کرده‌است.

نگرانی‌ها در مورد بازداشت دو فعال حقوق زنان؛ طالبان اظهار بی‌خبری می‌کنند

آرشیف، شماری از فعالان حقوق زنان

در حالی‌که در مورد دو فعال زن که گفته می‌شود در اوایل این هفته در کابل دستگیر شده‌اند جامعۀ جهانی ابراز نگرانی کرده، طالبان در این مورد اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان دیروز (۲۲ جنوری) به خبرگزاری فرانس پرس گفت: "خبر دستگیری چند زن را در کابل ماهم شنیدیم و با همۀ ارگان‌های امنیتی تماس گرفته شد، هیچ زنی توقیف نشده. برخی آوازه‌ها به‌خاطر این هم است که متأسفانه بعضی زنان کیس‌سازی کرده، برای‌شان کیس می‌سازند تا راه فرار شان به کشورهای غربی هموار شود، یا بروند در آن‌جا پناهنده شوند. ما خبر این‌که کدام زن دستگیر شده باشد را رد می‌کنیم."

اما به‌گفتۀ آقای مجاهد این گروه حق "دستگیری مخالفان یا کسانی را که قانون را نقض می‌کنند، دارد".

سازمان عفو بین‌الملل نیز ۲۱ جنوری از طالبان خواسته تا در مورد ربوده شدن یک مقام ارشد زن امور محابس تحقیق کنند و اگر در توقیف آن‌هاست او را آزاد کنند.

طالبان که در اواسط ماه اگست قدرت را در افغانستان در دست گرفتند، توسط مدافعان حقوق بشر، به نقض جدی حقوق بشر به ویژه حقوق زنان، متهم هستند.

در یک انفجار در هرات حداقل ۵ فرد ملکی کشته و ۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند

انفجار در هرات

بر اثر انفجار یک بمب در ولایت هرات حداقل ۵ فرد ملکی کشته و ۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

ثابت هروی یک مقام استخباراتی طالبان در هرات به رادیو آزادی گفت که انفجار شب گذشته در اثر یک ماین مقناطیسی بر یک موتر مسافربری نوع فلاینکوچ رخ داده‌است.

مسئولان شفاخانه حوضوی هرات تعداد کشته شده‌گان را ۷ تن و زخمی‌ها را ۹ تن اعلام کرده‌اند.

یک منبع در شفاخانه هرات که به دلیل حساسیت موضوع از افشای نامش خودداری کرده به رادیو آزادی گفت، کشته شده‌گان ۴ زن و ۳ مرد و زخمی‌ها ۵ زن و ۴ مرد هستند.

مقامات طالبان تا هنوز در مورد هویت قربانیان اظهار نظر نکرده‌اند، اما بر اساس گزارش‌ها این انفجار در منطقه عمدتاً شیعه‌نشین "حاجی عباس" در هرات رخ داده‌است.

طالبان: مسافران گیر مانده در شاهراه هرات-بادغیس نجات داده شدند

آرشیف

مقام‌های طالبان می‌گویند مسافرانی‌که در شاهراه هرات- بادغیس گیر مانده بودند، نجات داده شده‌اند.

احمدالله وثیق معاون سخنگوی طالبان شب گذشته در تویتر خود نوشته، کسانی‌که در منطقه "کوتل سبزک" در شاهراه هرات-بادغیس گیر مانده بودند به کمک مسئولان و مردم محل نجات یافته اند و راه دوباره بروی ترافیک باز شده‌است.

تعداد این مسافران ۲۰ تن گفته شده و موترهای حامل آن‌ها روز گذشته در توفان برف گیر مانده بود.

مسابقه پنجاه آوره؛ تیم ملی کرکت افغانستان امروز به مصاف هالند می‌رود

تیم ملی کرکت افغانستان

تیم ملی کرکت افغانستان امروز در دومین مسابقه پنجاه اوره، در برابر هالند به میدان می‌رود.

این مسابقه ساعت ۱۱:۳۰ به وقت کابل در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز می‌شود.

تیم افغانستان دیروز در نخستین مسابقه این سلسله، با تفاوت ۳۶ دوش بر هالند پیروز شد.

به اساس یک خبر دیگر، تیم کرکت زیر سن ۱۹ سال افغانستان شام گذشته در مسابقات جام جهانی، تیم زیمبابوی را با ۱۰۹ دوش شکست داد.

در این جام تیم کرکت زیر سن ۱۹ سال افغانستان، در دو مسابقه پیروز شده و در یک مسابقه شکست خورده است.

کرکت بورد دیروز گفته بود که اگر تیم افغانستان زیمبابوی را شکست دهد، راهش به دور بعدی مسابقات هموار خواهد شد.

اوکراین جرمنی را به تضعیف وحدت و تشویق ولادیمیر پوتین متهم کرد

وزیر خارجۀ اوکراین

در حالی‌که نگرانی‌ها از حملۀ احتمالی روسیه بر اوکراین افزایش یافته، وزیر خارجۀ اوکراین جرمنی را به "تضعیف وحدت" و "تشویق ولادیمیر پوتین" متهم کرد.

دیمیترو کولبا (Dmytro Kuleba) وزیر امور خارجه اوکراین دیروز (۲۲ جنوری) در تویتر خود نوشته که "اظهارات اخیر جرمنی در مورد عدم امکان انتقال تسلیحات دفاعی به اوکراین با سطح روابط و وضعیت امنیتی موجود مطابقت ندارد."

دیمیترو کولبا، بن بست موجود با جرمنی را در مورد عدم ارسال تسلیحات به اوکراین، ناامید کننده خوانده است.

کریستین لامبرخت (Christine Lambrecht) وزیر دفاع جرمنی دیروز (۲۲ جنوری) گفت که برلین یک شفاخانۀ صحرایی را در ماه فبروری به اوکراین می‌فرستد، اما تحویل تسلیحات را رد می‌کند.

در حالی‌که بیش از ۱۰۰ هزار عسکر روسی در امتداد سرحد با اوکراین مستقر شده‌اند، اوکراین از جرمنی خواسته که واسکت‌ها و کلاه‌های محافظتی را به این کشور تحویل داده و در موقف خود در مورد تحویل‌دهی تسلیحات، تجدید نظر کند.

تلاش‌های تازه کویت برای اعتمادسازی با کشورهای نفت‌خیز خلیج فارس

بیرق ملی کویت

وزیر خارجه کویت دیروز (شنبه ۲۲ جنوری) یک لیست از پیشنهادات اقدامات اعتمادسازی با کشورهای نفت‌خیز خلیج فارس را به مقامات لبنان ارائه کرد.

به اساس خبرگزاری اسوشیتد پرس، شیخ احمد ناصر آل محمد الصباح (Sheikh Ahmed Nasser Al-Mohammed Al-Sabah) نخستین مقام ارشد خلیج فارس است که از آغاز درگیری‌هایی دیپلوماتیک بی‌سابقه بین لبنان، عربستان سعودی و همسایه‌گانش در ماه اکتبر، به بیروت سفر کرده‌است.

این بحران دیپلوماتیک در ماه اکتوبر سال گذشته، با اظهارات تلویزیونی جورج کرداحی (George Kordahi) وزیر اطلاعات لبنان آغاز شد که در آن او جنگ یمن را بیهوده و ائتلاف به رهبری عربستان را تجاوزگری توصیف کرد.

ولی بحران عمیق‌تر از اظهارات کرداهی است و ناراحتی عربستان سعودی از افزایش نفوذ ایران در منطقه از جمله در لبنان ریشه دارد که در گذشته متحد سنتی عربستان بود.

وزیر خارجه بریتانیا به مسکو سفر می‌کند

لیز ترس وزیر خارجه بریتانیا

لندن و مسکو توافق کرده‌ اند که مذاکرات در سطح بالا برای گفتگو در باره بحران در امتداد مرز روسیه و اوکراین برگزار کنند.

رسانه‌های اروپایی و روسی این را امروز (شنبه )گزارش دادند.

خبرگزاری دولتی روسیه تاس خبر داد که لیز ترُس وزیر امور خارجه بریتانیا در ماه فبروری برای گفتگو با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به مسکو سفر خواهد کرد.

تاس به نقل از یک منبع ناشناس وزارت امور خارجه خبر داد که «وزیر خارجه بریتانیا فرصت سفر به مسکو را تقاضا کرده» و این سفر تأیید شده است.

سفر پیشنهادی خانم ترس اولین سفر وزیر خارجه بریتانیا به مسکو از دسمبر سال ۲۰۱۷ خواهد بود.

لندن تاکنون در باره این خبر واکنش نشان نداده است.

در اثر یک انفجار در هرات ۵ تن کشته و ۱۰ تن زخمی شدند

موتری که در ولایت هرات شام امروز شنبه دوم دلو ۱۴۰۰ هدف انفجار ماین مقناطیسی قرار گرفت

مقام‌های امنیتی طالبان در ولایت هرات می‌گویند پنج غیر نظامی شام روز شنبه (دوم دلو) در انفجاری در مرکز شهر هرات کشته و ده تن دیگر زخمی شدند.

ثابت هروی یکی از مسئولان استخبارات طالبان در ولایت هرات در صحبت با رادیو آزادی گفت این حادثه ناشی از یک ماین مقناطیسی در تانکی یک عراده موتر مسافربری نوع فلانکوچ بوده است.

اما یک منبع در شفاخانه حوزه وی هرات تعداد کشته شدگان این رویداد را هفت تن و زخمی‌ها را ۹ تن می‌گویند.

این منبع بخاطر حساسیت موضوع خواست نامش گرفته نشود به رادیو آزادی گفت که کشته شدگان شامل چهار زن و سه مرد هستند و زخمی‌های این رویداد را پنج زن و چهار مرد تشکیل می‌دهند.

تا هنوز کدام گروهی مسئولیت این انفجار را بعهده نگرفته است.

توافق امریکا و روسیه روی کار مشترک برای کاهش تنش‌ها میان دو کشور

دیدار وزرای خارجه امریکا و روسیه در ژینو

وزیران خارجه امریکا و روسیه به ادامه کار مشترک‌شان برای کاهش تنش‌ها بر سر مسئله اوکراین موافقه کردند.

انتونی بلینکن و سرگی لاوروف در حالی در ژینو با هم ملاقات می‌کنند که ایالات متحده وعده پاسخ کتبی به خواسته‌های امنیتی روسیه و احتمال برگزاری یک نشست روسای جمهور دو کشور را داد.

انتونی بلینکن در این دیدار بحران بر سر تجمع ده‌ها هزار نیروی روسی در نزدیکی مرز اوکراین را یک "لحظه حساس" خوانده است.

پس از اینکه روسیه ده‌ها هزار سربازش را در نزدیکی مرز اوکراین جابجا کرد، تعدادی از کشور‌های غربی هشدار دادند که روسیه سرگرم تقویت نیروها و تجهیزات نظامی در نزدیکی مرز اوکراین برای حمله بر این کشور است.

اما مسکو این را در کرده است.

در اثر حوادث طبیعی اخیر در افغانستان ۳۸ تن کشته شده اند

یک خانه مسکونی که در اثر زلزله اخیر در ولایت بادغیس تخریب شده است

وزارت مبارزه با حوادث طبیعی طالبان می‌گوید، در اثر باران‌های شدید، سرازیر شدن سیلاب‌ها و زلزله از ۱۳ ماه جدی به این‌سو، ۳۸ نفر کشته شده اند.

محمد نسیم حقانی سخنگوی این وزارت در پیام ارسالی به رسانه‌ها گفت: "در نتیجه زلزله، توفان، باران‌های شدید و سرازیر شدن سیلاب‌ها در بیش از ده ولایت افغانستان تاکنون ۳۸ شهید، ۵۴ تن زخمی و بیش از ۸۰ هزار منزل مسکونی به طور کامل و قسمی تخریب شده اند. از سوی این وزرات به هر خانواده شهید ۵۰ هزار و برای خانواده‌های زحمی ۲۵ هزار کمک شده است."

به گفته نسیم حقانی سخنگوی وزارت مبارزه با حوادث طالبان اکنون به دلیل برفباری راه بادغیس- هرات مسدود بوده و تلاش برای باز کردن آن ادامه دارد.

برگزاری مسابقات بزکشی در بلخ

آرشیف- عکس جنبه تزئینی دارد

مسابقات بزکشی در ولایت بلخ برگزار شد.

در صفحه فیسبوک ریاست تربیت بدنی و ورزش افغانستان آمده است در این مسابقات که به همکاری فدراسیون بزکشی ولایت بلخ راه اندازی شده بود چاپندازان ولایت بلخ حضور داشتند.

این مسابقات برای یک روز ادامه داشت.

هدف از راه اندازی این رقابت‌ها آمادگی بیشتر چاپندازان ولایت بلخ به لیگ بزکشی کابل عنوان شده است.

در پایان عبدالصبور پهلوان مقام نخست و گلبدین پهلوان تاشقرغانی مقام دوم را بدست آوردند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG